Logitech Ultrathin Keyboard 2 pro iPad Air: Konečně polohování tabletu (recenze)

0

S příchodem nového iPadu Air upravil Logitech také svou klávesnici Ultrathin Keyboard, která patří k tomu nejlepšímu, co lze pro iPad pořídit. Nový model byl fyzicky uzpůsoben pro nový model, žádné novinky však nepřinesl, byl v podstatě shodný s modelem pro iPad 2, 3 a 4. Zhruba půl roku poté pak přišel výrobce s novinkou, která už přináší zásadní změny a většina je k lepšímu.


 

Logitech Ultrathin Keyboard 2 pro iPad Air
cena 2499 Kč

Stejná, ale přece jiná

Rozměry klávesnice zůstaly stejné, což je logické, jinak by klávesnice nepasovala k tabletu. Zcela nový je však systém uchycení krytu k tabletu pomocí magnetického držáku. Ten už nyní volně neplandá, ale je pěkně schován do těla klávesnice. Nevýhodou je, že pro připnutí tabletu potřebujete dvě ruce – jedna držák odklopí a drží je v této pozici (jinak by se opět zavřel) a druhou rukou tablet zasunete.


 
 

Nevýhodou tohoto řešení jest fakt, že pokud tablet odklápíte od klávesnice, velmi brzo povolí a odpadne. U starého řešení jednoduše klávesnice visela na tabletu, dokud jste ji neodtrhli. Nyní je tablet držen jen zhruba do úhlu 45 stupňů, pak se odlomí. Není to úplně dobré, několikrát mi klávesnice vypadla z ruky, protože jsem s tím jednoduše nepočítal. Při každodenní manipulaci si na to ale snadno zvyknete.

Nový layout klávesnice

Druhou velmi zásadní novinkou je změna layoutu klávesnice. Přibyla horní řada funkčních kláves, které byly dříve dostupné jen přes Fn. Můžete tak snadněji ovládat přehrávání hudby a videa, hlasitost, objevilo se tlačítko pro zobrazení spuštěných aplikací (není nutný dvojklik na tlačítko menu) a hlavně řada s čísly/českými znaky má konečně standardní velikost, takže se lépe strefujete. Přibylo i tlačítko pro sejmutí screenshotu (kopie obrazovky).

Přepracována byla i tlačítka samotná, jsou nepatrně větší, mají o něco nižší zdvih, jsou stejně tichá, takže psaní neobtěžuje a hlavně jsou nepatrně prohnutá ve středu, takže bříška prstů lépe doléhají. Celkově mají také lepší mechaniku. Zkrátka je zde celkem výrazný posun směrem k pohodlí při psaní. Desetipalcová klávesnice je už svou velikostí pro běžné, klidně celodenní používání, naprosto dostačující a pohodlná.

Klávesnice se díky šesté řadě kláves zbavuje jednoho dřívějšího neduhu – blízkosti displeje. Při psaní se mi často stávalo, že jsem se prsty, které zrovna nebyly na klávesnici, zpravidla prsteníček a malíček pravé ruky, dotkl displeje. Kurzor pak přeskočil na jiné místo v textu. A když se vám to stane během pár minut psaní několikrát, naštve to. Zde je tento problém naprosto potlačen.

Velké opěrky

Jediným, ale zásadním negativem, jsou velké opěrné plochy pro tablet v zavřeném stavu, které se nachází po levé a pravé straně. Kvůli nim se Ctrl zleva posunulo doprava vedle mezerníku, což ale nevadí, při běžném psaní jsem stejně tuto klávesu nepoužíval. Zásadnějším minusem je posun celého kurzorového bloku směrem k mezerníku, takže jsem hlavně z počátku místo pravé šipky mačkal měkký opěrný výstupek, místo klávesy dolů šipku vpravo apod.

Samozřejmě si zvyknete, nicméně já přecházím mezi dvěma klávesnicemi a pokaždé se musím chvíli přizpůsobovat. Větší opěrné plochy mají ale výhodu v tom, že se klávesnice v zavřeném stavu tak neprohýbá směrem ke klávesnici a klávesy tak ani při zmáčknutí nedoléhají k displeji. Celé to navíc působí o něco bytelněji.

Změna polohy

A konečně poslední, ale naprosto zásadní novinkou, je možnost polohování tabletu. Předchozí verze měly jednu jedinou polohu, přičemž u iPadu 2, 3 a 4 šlo o polohu relativně kolmou, zatímco předchozího modelu pro Air už byl tablet položen více vzadu, což bylo pro práci o něco pohodlnější. Novinka umí polohu plynule měnit v rozsahu cca 15 stupňů, přičemž ta přední krajní je v podstatě kolmá a pro práci téměř nevhodná, ta zadní jde ještě o kousek dále než pevná u předchozího modelu klávesnice.


 

Drážka, v níž je tablet pomocí magnetu uchycen, je připevněna k základně kloubem, takže pouhým strčením se tablet vyhne vzad. Kloub je velmi tuhý, proto nedochází k samovolnému pohybu, tablet dokonce při dotyku pruží méně, než bych čekal. Je to sice horší než u pevného uchycení, ale ve výsledku mi to nijak zvlášť nevadilo. Nejlepší je to samozřejmě v zadní pozici, kdy se tablet hýbe nejméně; a přiznejme si, tablet jsem používal v podstatně jenom v této pozici.

Druhá krajní pozice, kdy je tablet téměř nakolmo, se pak hodí ve chvíli, kdy se díváte na filmy vleže. Žádnou z mezipozic jsem v podstatě nevyužil. Pokud vám tedy vyhovuje umístění tabletu u předchozího modelu, asi je zbytečné kupovat novinku, tedy pokud nechcete o něco lepší klávesnici. Jediné, na co si budete muset zvyknout, je zaklapnutí pohyblivé drážky pro držení tabletu do základní polohy, než budete tablet zavírat. Jinak si můžete poškodit displej.

Jenom USB

Baterie klávesnice se dobíjí klasicky přes microUSB, což považuji za poněkud zvláštní řešení ve chvíli, kdy iPad má konektor Lightning. Musíte tak myslet na to, že potřebujete jiný kabel do nabíječky nebo do USB v počítači. Jasně, baterie vydrží několik měsíců, případně i celý rok, záleží na stylu používání, takže se vám asi nestane, že šťáva dojde v době, kdy nebude patřičný kabel po ruce.

Lepší než u minulého modelu je pak vložení konektoru microUSB mezi tlačítko pro zapnutí a tlačítko pro Bluetooth párování. U staršího modelu se mi často stávalo, že jsem místo vypnutí mačkal párování. Tlačítko je docela vystouplé, takže náhodnému zmáčknutí se často neubráníte; v takovém případě je třeba chvíli počkat, než se klávesnice zase „chytne“. Při nepoužívání je třeba klávesnici vypínat, jinak nebudete mít k dispozic klávesnici virtuální.

Povedený kousek

Nový model přináší až na drobnosti jen samá vylepšení. Na klávesnici se lépe píše, můžete si uzpůsobit polohu tabletu, není problém ji používat v klíně, když zrovna nedrncáte v autobuse (tehdy tablet dost pruží). Na umístění kurzorových šipek si lze zvyknout, a tak jediným větším negativem je nesnadné zavírání kvůli odlišenému mechanizmu uchycení tabletu v režimu krytu.

S klávesnicí jsem byl velmi spokojen, pokud bych si ale měl vybrat, přece jen bych preferoval řešení od Zaggkeys, které z tabletu udělá plnohodnotný netbook a kdy tablet můžete jako netbook skutečně používat. Snadné otvírání a zavírání, takřka libovolný umístění tabletu, české popisky, podsvícení (k nezaplacení), pevné uchycení tablet v kloubu (nevypadne ani při hrubé manipulaci). Logitech kontruje v podstatě jen lepší klávesnicí a jednodušším vyndáváním tabletu v případě, že klávesnici nepotřebujete.

Plusy / mínusy
Lepší tlačítka Umístění kurzorového bloku
Naklánění tabletu Horší manipulace s úchytkou zavření tabletu
Horní řada kláves Nemožnost zavřít tablet jednou rukou
Ohodnoťte tento článek!