LOH 2012: 116 let olympijského sprintu na 100 m v jedné infografice

0

Sledovali jste včera hodinu před půlnocí nejrychlejší olympijský sprint na 100 metrů mužů, který podle předpokladů vyhrál Usain Bolt? Tato disciplína už byla na prvních novodobých hrách v Aténách v roce 1896. Redakce New York Times posbírala všechny medailové záznamy za více než stoletou historii a běžce seřadila na jednu dráhu.

Prakticky každý rok se posouvá hranice lidských možností. Na prvních řeckých hrách vyhrál mužskou stovku Američan Thomas Burke s časem 12 sekund. Včera si Bolt posunul svůj olympijský rekord na čas 9,63 s. I nejpomalejší muž finále, zraněný Asafa Powell, doběhl v čase 11,99 s. Před 116 lety by mu to stačilo na zlatou placku. 

Ještě v prvním kole letošní olympiády byl nejpomalejší čas ode všech 54 běžců jen 10,94 s. Avšak ještě v roce 1928 by to stačilo na medaili.

NYT infografika

100 m mužů na LOH v průběhu celé historie, zdroj: NYT

Ale zpět k infografice. Určitě navštivte stránky nytimes.com, kde si můžete všechny medailové běžce prohlédnout na zajímavém videu. V něm se mj. dozvíte, že zatímco Usain Bolt by už byl v cíli, první olympijský vítěz by měl před sebou ještě necelých 20 metrů. Na mapě medailí dále uvidíte, že nejvíce cenných kovů si v historii LOH odvezli Američané (40), Britové (8) a Jamajčané (7).

Redaktoři New York Times připravili podobné přehledy i pro mužský skok do dálky a mužskou plaveckou stovku volným stylem.

 

via The Verge

Ohodnoťte tento článek!