Lokální stmívání podsvícení jde do PC monitorů: v 4K ProArtu PA32UC s HDR od Asusu

6

Televize, které se dnes prodávají v obchodech, mají už docela často technologie takzvaného lokálního stmívání (anglicky local dimming). To znamená, že vylepšují podání černé na panelu LCD tím, že dokáží po určitých větších zónách pixelů (obvykle jsou to dlaždice) omezovat jas podsvícení a tím zvýšit celkový kontrast. Ale zatímco v televizích ji najdete, této technologii se příliš nechce vstoupit i do světa obrazovek pro počítače. Nyní se však objevuje jeden takto obdařený monitor od Asusu, a je to jeden z mála, ne-li skoro první takový.

 

HDR a lokální stmívaní v 384 zónách

Řeč je o monitoru ProArt PA32UC, který Asus začal prodávat ve své profesionální řadě. Tento model je obzvlášť uzpůsoben k práci s HDR videem a používá panel typu IPS o uhlopříčce 32 palců, s rozlišením 4K (3840 × 2160 bodů). Monitor umí zobrazit 1,07 miliardy barevných odstínů, přičemž elektronika pracuje s 14bitovou přesností a lze u ní nastavit různé gamma křivky (1,8. 2,0, 2,2, 2,4, 2,6). Obrazovka dle Asusu zvládá pokrytí barevného prostoru AdobeRGB z 99,5 % a prostoru DCI-P3 z 95 %. Extrémně široký gamut Rec.2020/Bt.2020 je pokrytý z 85 %. Obrazovka jinak dokáže současně zobrazit obsah v různých barevných prostorech, je-li panel rozdělen v režimu Picture-by-Picture.

Panel má uveden statický kontrast 1000:1 a běžný jas podsvícení 400 cd/m². Při zobrazování HDR obsahu je ale možné vyvinout jas až 1000 cd/m². Přitom přichází ke slovu ono lokálně nastavitelné stmívání, jež funguje v 384 zónách. Monitor má certifikaci Ultra HD Premium a podporuje HDR10. Pokud jde o odezvu, je udávána na 5ms.

Asus ProArt PA32UC
Asus ProArt PA32UC

Mezi nadstandardní konektivitou je Thunderbolt 3 pro současné připojení k PC a nabíjení (v případě notebooku) a co je podstatné, také podpora pro sondu a hardwarovou kalibraci – mimo to je ale monitor nakalibrován i z továrny na DeltaE ≤ 2. Z konvenčních vstupů lze použít DisplayPort 1.2 a čtyři HDMI 2.0b (s podporou HDCP 1.4 i HDCP 2.2); Thunderbolt 3 vyvádí jinak i výstup pro připojení dalšího zařízení do řetězu a přítomné je ještě jedno další USB typu C pro připojení dvouportového hubu USB k počítači. Do výbavy se vešel pár 3W reproduktorů a jak je standardem v tomto segmentu, plně polohovatelný stojan. Ten dovoluje 13cm rozsah nastavení výšky a také otočení o 90 stupňů (pivot), případně se dá použít VESA montáž.

Asus ProArt PA32UC

Je zajímavé, že před tímto LCD plánoval Asus také model ProArt PA32U s velmi podobnými parametry, předváděl jej na CES 2017 – tedy více jak před rokem. Na trhu se ale zdá se neobjevil, takže je možné, že byl zrušen a ProArt PA32UC přichází coby jeho náhrada. PA32U měl údajně používat filtr z kvantových teček, takže ten by se teoreticky mohl skrývat uvnitř využit i zde, nicméně ve specifikacích o něm zmínka chybí.

Asus ProArt PA32U se v Americe prodává za 2000 dolarů, což by momentálně s DPH dělalo 50 000 korun. Ovšem zdá se, že Evropské ceny jsou zatím horší, začínají na 2200 eurech (56 000 korun). Žádná láce tedy; ale vzhledem parametrům a podpoře kalibračních sond se není moc co divit, profesionální monitory tohoto typu jsou vždy drahé.

Lokální stmívání podsvícení jde do PC monitorů: v 4K ProArtu PA32UC s HDR od Asusu
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE

  1. Asi by mě od nákupu odradila ta cena. Pokud by byl za tu cenu ve velikosti 40″, pak bych o něm možná uvažoval… V současnosti mám LG 32UD99-W a nemůžu se na něj vynadívat….Každý den se na monitor těším. Je to krásná hračka vedle postele. Nemá sice tak kvalitní podsvícení jako zde popisovaný ASUS, (nebo zde již představený vylepšený nástupce mého LG), ale někdy v budoucnu mohu využít třeba Freesync a velice nízký input lag…. LG32UD99-W je podle mě univerzální monitor se špičkovým obrazem i zajímavým zvukem za ještě únosnou cenu. Zde popisovaný Asus mi nepřipadá tak univerzální a navíc je o hodně dražší. Otázkou je jakou má frekvenci, ale pochybuji že více než 60 Hz. Jsem zvědavý na podrobnější informace a testy.