Loni Instapaper, letos ztratil samostatnost Pocket. Bude pokračovat pod křídly Mozilly

Pokud službu používáte, nemusíte se bát, že by skončila.

0
Pocket
Pocket

Loni na podzim přišel Instapaper o samostatnost. Aspoň z krátkodobého pohledu je vlastnictví firmou Pinterest výhodné, protože je služba kompletně zdarma včetně funkcí, které byly dříve placené. Ze stejného ranku můžete znát Pocket. Ten vznikl v roce 2007 jako Read It Later. V roce 2012 byla služba přejmenována na dnešní Pocket s tím, že se její podstata ale nezměnila.

Stále se jedná o službu pro ukládání článků k pozdějšímu přečtení. Články umí naformátovat pro příjemnější čtení tak, aby vynikl samotný text. Používat ji můžete rovněž jako archiv pro zajímavé texty. Nechybí funkce jako přidělování štítků, zatímco některé jiné jsou placené. Např. vyhledávání je určeno jen pro abonenty a abonentky.

Pocket měsíčně používá 10 milionů lidí.

Pocket + Mozilla

Včera přišlo nečekané oznámení od Mozilly, která službu kupuje. Mozilla dnes platí za organizaci produkující nikoli služby, ale spíše koncové produkty a platformy. Pocket bude zajímavým přírůstkem do jejího portfolia. Pro ty, kdo jej používají, je nejdůležitější otázka, zda bude Pocket nadále existovat. Podle Nathana Weinera se nic nemění. Tým zůstane nezávislý a ve svých kancelářích bude pokračovat v naplnění plánů na další zlepšování služby.

Neznamená to ale, že by jiné produkty Mozilly nemohly být obohaceny o pár zakoupených triků. Podle neziskové organizace se jedná o první strategickou akvizici, která Mozille pomůže růst na mobilech a klíčovým prvkem pro ni bude doporučování obsahu. Pocket totiž umí sám doporučovat články k přečtení, což nezisková organizace využije v některých svých produktech. Tím vlastně naplní trend, který říká, že samotný produkt je málo.

Pocket je již nějaký ten pátek ve Firefoxu přímo integrován
Pocket je již nějaký ten pátek ve Firefoxu přímo integrován

Snaha vytvořit platformu je patrná odevšad. Co se Mozilly týče, technologie Pocketu pomohou nastartovat iniciativu Context Graph. Ano, souvisí s obsahem. Pocket ví, co komu doporučit a Mozilla má prostor, kde doporučování realizovat. Dvě patrně nejznámější služby z kategorie pro formátování a ukládání článků už tedy nejsou samostatné. Pocket nicméně zůstává dceřiným podnikem pod Mozillou, takže všechno dobře dopadlo.

Pocket a Mozilla mají společnou historii. Dříve byla služba integrována přímo do Firefoxu, kde tak můžete přímo ukládat články. Dlužno dodat, že to byl ze strany neziskové organizace kontroverzní krok. První verze služby byla vlastně jen doplňkem pro Firefox. Během svého dosavadního života už odmítla akvizici Evernotem. Weiner totiž nechtěl tým i produkt rozpustit. Ve své vizi pod křídly Mozilly naopak bude moct pokračovat.

Ohodnoťte tento článek!