Loni se prodalo skoro 400 milionů hloupých telefonů, výrazně se propadla Nokia

Smartphony vládnou, v určitých trzích ale zájem o levné přístroje přetrvává.

3
Nokia 1110
Nokia 1110 – nejprodávanější GSM telefon všech dob (250 milionů kusů)

Nedávno jsem kritizoval laciný nápad se místo inovace znovu vytasit s telefonem z roku 2000. Kolik se ale vlastně ještě chytrých telefonů prodává? Víme, že minimálně na západě již smartphony z prodejních kanálů tzv. hloupé telefony skoro kompletně vytlačily. Jak ale uvádí firma Strategy Analytics, laciné hloupé telefony jsou stále oblíbené v rozvojových trzích, což se stále týká Indie, Afriky nebo oblasti Latinské Ameriky.

Globálně se v roce 2016 prodalo 396 milionů hloupých telefonů, což představuje zhruba 21% podíl ze všech telefonů. To není zase tak málo, ale vzhledem k nízkým maržím musí výrobci prodávat mnoho telefonů, aby se jim produkce vyplatila. Nejvíce mobilů prodal Samsung, stále ještě výrazná je také značka Nokia.

Globální dodávky tzv. hloupých telefonů (mil. jednotek)
Výrobce 2016
Samsung 52,3
Nokia 35,3
TCL-Alcatel 27,9
Ostatní 280,5
Celkem 396

Strategy Analytics bezplatně další data nepublikoval, nicméně podle Nokiamob se meziročně trh o tolik nezmenšil – poklesy byly výraznější v předchozích letech. V roce 2015 bylo prodáno 420 hloupých mobilů. Podstatně větší propad zaznamenala nepřekvapivě Nokia. V roce 2015 se hloupých mobilů této značky prodalo 93 milionů, loni to bylo jen 35 milionů. Microsoftu o tyto přístroje nešlo, i když relativně nezajímavé novinky na trh stále uváděl. První Nokia, která není od Microsoftu, zato je podobně nudná, byla uvedena až koncem roku. Teprve se uvidí, jak se Nokiím bude dařit v nových rukou.

Vývoj prodeje hloupých telefonů
Vývoj prodeje hloupých telefonů (Zdroj: Nokiamob)
Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Když je přestanou vyrábět tak je jasné že klesají prodeje. Znám spoustu lidí co se vrací k „tlačítkovým“ telefonům, protože jsou někdy o dost chytřejší a rychlejší a tak bych je hloupými nenazýval.

  2. Označení hloupé je myslím dobře vystihuje. Tlačítkové také není ono, viz třeba BlackBerry, i když je pravda, že to je asi telefon s klávesnicí a ne tlačítkový.
    Původně jsem chtěl napsat, že by se nemělo používat označení levné telefony, protože (u nás) nejlevnější telefony s Androidem stojí něco přes 1000 Kč https://android-telefony.heureka.cz/?o=4 . Pak jsem se ale podíval, za kolik se dá koupit tlačítkový a byl jsem překvapen, že to je už kolem 400 Kč https://mobilni-telefony.heureka.cz/?o=4 . Čekal jsem nějakou hranici kolem 800 Kč .

    • Já bych je vystihl jako „telefon“. Telefonování s tzv. „chytrými“ mobily je totiž značně nepříjemné.

      Bohužel dnešní mobilní telefony jsou jen stínem těch starých (viz. rozdíly mezi S30 a S40).