Loongson 3A: je libo kopii MacBooku Pro s čínským procesorem a Linuxem?

0

O čínském „národním“ procesoru Loongson se poslední dobou zmiňují kolegové z ExtraHardware; jde o zajímavý projekt, který sice netrhá výkonnostní rekordy, nicméně Číňané jej pojímají hlavně jako snahu o soběstačnost v oblasti polovodičů, s expanzí na světový trh se počítá spíše výhledově. První vlaštovka se ovšem objevila již nyní na holandském eshopu jménem Tekmote Electronics, a to jako notebook nápadně připomínající MacBook Air.

Loongson 3A Notebook

Notebook označený jako Loongson 3A, což je ovšem zároveň i název použitého CPU, má úhlopříčku 13,3″ (rozlišení 1366 × 768 px), hmotnost 2 kg a parametry, ze kterých asi málokomu spadne čelist. Zmiňovaný procesor spolupracuje s dost starou čipovou sadou AMD RS780E z roku 2008 s jižním můstkem SB710. Dvojice slotů pro operační paměti je standardně osazena 2 GB ve dvou modulech, notebook podporuje maximálně 4 gigabajty RAM typu DDR2. Zbytek sestavy je poměrně standardní, i když lehce zastaralý – HDMI 1.3 a trojice USB 2.0 těžko ohromí, integrovaná gigabitová síťová karta a zvukovka, Wi-Fi b/g/n a čtečka paměťových karet jsou standard již léta. Trochu nečekaná je přítomnost slotu pro SIM kartu.

Loongson 3A Notebook
Loongson 3A Notebook

Loongson 3A Notebook používá operační systém GNU/Linux, předinstalována by měla být distribuce Debian. Obchod jej popisuje jako „nejspíš nejlepší hardware pro open-source komunitu“, což je poněkud nadsazené, zvlášť když přihlédneme k ceně, která bez započítání DPH a nákladů na dopravu dosahuje těžko uvěřitelných 840 Eur. Notebook si tak nejspíš pořídí jen sběratelé počítačových zvláštností, protože za stejné peníze lze pořídit výrazně výkonnější „standardní“ notebook s procesorem x86, na kterém samozřejmě téměř libovolná distribuce Linuxu poběží také.

Kromě toho jsme zvědaví, kdy se proti distribuci notebooku v Evropě ohradí Apple – notebook se totiž opravdu výrazně podobá MacBooku Pro a obchod dokonce přímo v popisu zboží uvádí, že jde o „Apple s linuxovým hardware“…

Zdroj: Tekmote.nl

Loongson 3A: je libo kopii MacBooku Pro s čínským procesorem a Linuxem?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas