Lov na kachny: RV775 a další

0

Nejžhavějšími novinkami jsou zprávy o nové sendvičové kartě od Nvidie, od které se očekává patřičné vyprášení kožichu Radeonu HD 4870 X2. Snad právě tyto zvěsti vyvolávají živé štěbetání o tom, s jakou konkurencí by mohla přijít ATI.

Od RV790 k RV775

Je to už nějakou dobu, co server techPowerUp! vypustil zprávu o nepojmenovaném grafickém jádře ATI, o jehož existenci tehdy ještě nebyly žádné zmínky, ale jakožto hypotetický produkt zapadal do předpokládaných plánů původně kanadské společnosti. Internetová komunita dala čipu jméno RV790.

Server Expreview nyní zveřejnil údajné specifikace tohoto nového jádra. Má se jmenovat RV775 a vyskytovat se ve variantách Pro a XT, marketing by karty pravděpodobně označil jako Radeony HD 4950 a HD 4970, Expreview se ale kloní k označení jako série HD 5800.

Existující jádro RV770 má 160 5D shaderů v deseti blocích po šestnácti, z nichž každý je spárován s blokem čtyř texturovacích jednotek. RV775 má mít dohromady 840 stream procesorů, to znamená 168 5D jednotek, a k nim celkem 48 texturovacích jednotek. Podle Expreview budou shadery uspořádány ve dvanácti blocích po čtrnácti (každý blok by měl stále své čtyři texturovací jednotky).

RV775 by měla být vyráběna osvědčeným 55nm postupem, mít o něco méně tranzistorů a menší plochu než RV770, a dosahovat frekvencí až 900 MHz u varianty RV775XT. Zmenšení jádra by bylo možno docílit vypuštěním sideportu, který beztak není využíván, a snížením počtu nadbytečných částí (ty mají zajistit, aby jádro fungovalo na plný výkon i s výrobním defektem a tak zvýšit výtěžnost, ta se ovšem časem zlepšuje). Podezřelý je ale počet stream procesorů a krkolomné vnitřní uspořádání jednotek v čipu, jakým by takový počet musel být docílen. Lépe by vypadalo číslo 960, které se mimochodem přetřásá už přes půl roku, původně v souvislosti s „RV870“.

Přímo od zdroje

The Inquirer chtěl divokým spekulacím udělat přítrž a tak se zeptal přímo mluvčího AMD/ATI, Chrise Hooka. A přestože tiskoví mluvčí toho většinou příliš mnoho neprozradí, Chris Hook byl překvapivě sdílný. Ještě než přetlumočím informace, které mohly být zveřejněny, rád bych poukázal na tvrzení, které zaznělo pod novinkou o GeForce GTX 295: že prý za měsíc nebo dva přijde Radeon HD 5870 (X2) a zelený sendvič se na trůnu příliš dlouho neohřeje. Upřímně nevím, odkud se tato zvěst vzala, nicméně Hookova odpověď dokazuje, že příchod nové generace od ATI v takto krátkém časovém horizontu nehrozí.

ATI prý na první polovinu roku 2009 plánuje vydání hned několika nových čipů, bude to ale určitě později, než v lednu/januári. Skutečně se pracuje na vylepšené variantě čipu RV770; o specifikacích Hook mlčí, prozrazuje ale, že návrat GDDR4, jak naznačuje tabulka z Expreview, se konat nebude. Dále bychom se měli dočkat čipu RV740, o němž se různé prameny zmiňovaly už v době před vydáním RV770. V současné 55nm nabídce už je trochu plno, a tak se spekuluje, že by RV740 mohl být prvním jádrem ATI vyráběným novým 40nm postupem. Ostatně, Hook naznačil, že prvního 40nm čipu od ATI se dočkáme během již zmíněného období první poloviny roku.

Fudzilla včera přišla se zprávou, že ATI má k dispozici první vzorky 40nm čipu. Popisuje jej jako GPU architektury R7xx, avšak spíše jako vylepšenou RV770 než produkt na rozhraní low-endu a mainstreamu, kterým by byl RV740.

A co příští generace, R8xx neboli Radeony HD 5×00? Jejich vydání prý bude korespondovat s vypuštěním rozhraní DirectX 11, které budou tyto Radeony podporovat. Což podle Hooka bude až někdy ve čtvrtém kvartálu roku 2009.

Sečteno, podtrženo…

Nadpis má být reminiscencí na novinku Lov na kachny: „Super RV770“ z počátku července/júla. Je ironií osudu, že nějakého výkonnějšího čipu vycházejícího z RV770 se nakonec dočkáme, ačkoliv téměř o rok později a v dosti odlišné podobě. A pokud DirectX 11 opravdu vyjde až koncem roku, znamená to, že do té doby budou ATI i Nvidia pouze převařovat své současné architektury. Počátkem roku se v první řadě bude závodit o to, kdo rychleji a úspěšněji přejde na 40nm výrobu.

Zdroj: Expreview, The Inquirer, Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!