Lov na kachny: „Super RV770“

0

Pojem „Super RV770“, jako pravděpodobně i celá fáma, vznikl na fóru VR-Zone. Zápletka je taková, že TDP (thermal design power) Radeonu HD 4870 je 160-170 wattů, ale PCI Express slot a dva šestipinové konektory mohou dodat až 225 W. Z toho a za pomoci zmateného odkazu na Radeon HD 4870 XOC BE od Diamondu pak autor kachny došel k tomu, že ATI chystá nějakou ještě rychlejší kartu založenou na jádře RV770.

Neplánoval jsem o tom psát, ale když se této zprávy chytly dva české servery, asi by bylo záhodno uvést věci na pravou míru. Výše popsaná dedukce je totiž chybná, naddimenzované napájení je k vidění zcela běžně a nelze podle toho usuzovat, že se pracuje na silnějších kartách. Bylo by sice zajímavé sledovat, jak by si přetaktované jádro RV770 vybavené chlazením v ceně několik tisíc korun vedlo proti GeForce GTX 280, ale v segmentu nad 10 000 Kč má ATI jiné plány – dvoučipový Radeon HD 4870 X2. Přetaktované edice Radeonu HD 4870 jistě existovat budou, ale to je pouze v režii výrobců karet, nikoliv ATI.

A abych vás trochu navnadil, existují spekulace, že by nové duální monstrum mohlo přeci jen být „něco víc, než CrossFire“. Jak už jsem se zmínil v článku věnovaném vývoji GPU, na Beyond3D fóru se mluvilo o tom, že RV770 dostal do vínku 160 shaderů, protože bylo nutno čip zvětšit, aby se na něj vešly všechny kontaktní plošky. Jenže pro čip s 256bitovou paměťovou sběrnicí stačí kolem 190 mm2 plochy, oficiálně udávaná velikost RV770 je 260 mm2. Kolega Jirka Souček se domnívá, že plocha navíc by mohla být využita pro vyvedení speciálního komunikačního rozhraní pro CrossFire, které by používala duální karta. Musíme si ale počkat na testy, aby se ukázalo, jestli je tomu skutečně tak, a pokud ano, tak do jaké míry to řeší problém micro-stutteringu.

Ohodnoťte tento článek!