LTE místo ADSL. Srovnali jsme nabídky mobilního internetu na doma

0

Je to zhruba rok, co všichni čeští operátoři začali zneužívat mobilní sítě jako alternativy k ADSL. Vykopával Vodafone, ale T-Mobile i O2 jej následovaly. Ač jsou si na první pohled nabídky podobné, mají několik klíčových rozdílů. Proto jsme všechny tarify srovnali a navrch přidali ještě nabídku Air Telecomu, který za podobný peníz poskytuje neomezené připojení v síti CDMA2000.

Základní srovnání

Všechny tarify stojí mezi 400 a 500 Kč. U O2 se jmenuje Internet Air , u T-Mobilu Pevný internet bez drátu u Vodafonu Připojení bez kabelu+ a u Air Telecomu U:fon Neomezený mobilní internet .

T-Mobile jako jediný nedělá cenový rozdíl mezi smlouvou se závazkem na 24 měsíců, nebo bez závazku. To Vodafone si za smlouvu bez závazku nechá zaplatit o stovku více, Air Telecom o dvě stovky a O2 o dvě stě padesát. O2 ale sleví 100 Kč těm, kteří používají některý z tarifů Free. Lze se tak dostat i na 399 Kč za měsíc.

 

Tarify všech hlavních operátorů používají „chytrý FUP“. Surfování na webu a používání e-mailu je bez omezení, na video, P2P sítě apod. platí 30GB limit. Po jeho překročení dojde ke zpomalení. Sítě nejedou naplno ani na začátku měsíce, operátoři je uměle přiškrtili. Takže přestože LTE zvládne teoretické rychlosti přes 100 Mb/s (stahování), maximem je 20 Mb/s (O2 a T-Mobile), Vodafone nabízí jen 8 Mb/s. U:fon je neomezený, ale samotná síť je pomalá sama o sobě. Maximem je zhruba 3/2 Mb/s, v reálu nanejvýš polovina.

Oživeno: Původně jsme uvedli, že rychlosti u T-Mobilu jsou jen 8/2 Mb/s, od dubna ale operátor nabízí 20/5 Mb/s. Omlouváme se na mystifikaci.

  O2 T-Mobile Vodafone U:fon
cena za měsíc se závazkem 499 Kč 399 Kč 449 Kč 499 Kč
cena za měsíc bez závazku 749 Kč 399 Kč 554 Kč 689 Kč
datový limit 30 GB 30 GB 30 GB neomezeně
rychlost 20/2 Mb/s 20/5 Mb/s 8/4 Mb/s 3,1/1,8 Mb/s
rychlost po vyčerpání limitu  64/64 kb/s 16/16 kb/s 256/256 kb/s

Chytrý FUP podrobně

O2

Neomezeně lze surfovat v tzv. bílé zóně (HTTP, HTTPS). Limit 30 GB se aplikuje na šedou (VPN), hnědou (FTP, streaming videa, VoIP) a černou zónu (P2P). Po vyčerpání limitu klesne rychlost na zoufalých 64/64 kb/s (jen u hnědé a černé zóny samozřejmě).

T-Mobile

Neomezeně lze surfovat na webu (HTTP), mimo limit je i e-mail a sociální sítě. Limit 30 GB se aplikuje na audio i video streaming, konferenční služby, hry, VoIP, MoIP, FTP, VPN, P2P, cloudová úložiště a všechny ostatní služby a protokoly. Po překročení limitu klesne rychlost na nepoužitelných 16/16 kb/s. T-Mobile jako jediný prodává i dodatečný datový balíček: 10 GB za 200 Kč.

Vodafone

Neomezeně lze surfovat na webu a sociálních sítích (HTTP i HTTPS), lze používat VoIP (SIP, Skype atd.), e-mail (POP3, SMTP i IMAP) a také IM sítě (ICQ, WhatsApp, IRC atd.). Limit 30 GB se aplikuje na cloudová úložiště (Google Drive, Box atd.), P2P (torrenty, DC++, eDonkey), video streaming (Youtube, Vimeo, RSTP, IPTV), hry (Xbox Live apod.) plus aplikace a protokoly pro zabezpečení síťové komunikace (např. IKE, IPSEC, SSL). Po překročení limitu klesne rychlost na použitelných 256/265 kb/s. O 0:00 do 6:00 je surfování bez omezení.

Modem

O2

Poskytuje modem Huawei B890 za jednorázových 2376 Kč nebo na splátky 99 Kč měsíčně po dobu dvou let. Modem nabízí tři ethernetové konektory RJ-45 pro 100Mb/s síť, přes Wi-Fi 802.11b/g/n s rychlostí až 300 Mb/s lze najednou připojit až 32 zařízení.

T-Mobile

Poskytuje modem Huawei E5180 za 2301 Kč. Modem nabízí jeden ethernetový konektor RJ-45 pro 100Mb/s síť, přes Wi-Fi 802.11b/g/n s rychlostí až 300 Mb/s lze najednou připojit až 32 zařízení.

Vodafone

Poskytuje modem Vodafone B3000 (vyrobil Huawei) za 4377 Kč (bez závazku) nebo za 2401 Kč se závazkem na dva roky. Pak zaplatíte 1 Kč a 100 Kč ve 24 splátkách. Modem nabízí čtyři ethernetové konektory RJ-45 pro 100Mb/s síť, přes Wi-Fi 802.11b/g/n s rychlostí až 300 Mb/s lze najednou připojit až 32 zařízení.

U:fon

Air Telecom nabízí dva modemy. Malý USB do notebooku stojí 1290 Kč (bez závazku), s dvouletým úpisem je za 1 Kč. Modem s Wi-Fi routerem (300 Mb/s, 32 zařízení) a dvěma LAN stojí 2990 Kč, s úpisem 1690 Kč.

Huawei B890 (O2) Huawei E5180 (T-Mobile) Huawei B3000 (Vodafone)
Huawei B890 (O2) | Huawei E5180 (T-Mobile) | Huawei B3000 (Vodafone)

Na doma, nebo chatu

SIM karty rozdávané k tarifům jsou určeny pouze pro data; volání ani SMS na nich nejsou aktivní. Karty jsou navíc vázané na modem, takže je nelze používat v mobilu nebo tabletu pro levné připojení. A přestože operátoři doporučují použití na doma i chatu, s modemem byste cestovat neměli. Operátoři předpokládají stacionární použití a v podmínkách tvrdí, že cestování s modemem může být důvodem pro ukončení služeb. A vynucené ukončení služby rovná se pokuta, tj. zaplacení pětiny paušálů zbývající do ukončení závazku.

O2

Změna umístění je možná, ale musí ji O2 schválit. To lze využít ale jen pro stěhování. Kvůli cestování na víkend asi povolení vyřizovat nebudete. Tarify je možné užívat pouze prostřednictvím modemu ZTE MF283/Huawei B593 trvale umístěného v rámci jedné lokality. Změna umístění modemu musí být schválena O2. Změna umístění modemu bez souhlasu O2 a užívání služby prostřednictvím nepovoleného koncového zařízení je považována za zneužití služby a O2 je v takovém případě oprávněna účastníkovi službu ukončit. [Zdroj]

T-Mobile

Dříve si stacionární použití vymínil v podmínkách: Tarif je určen pro využívání na jednom místě a není povoleno/dovoleno ho přenášet/využívat na více místech. Dnes už tam takovou klauzuli nemá, a proto by mělo být teoreticky možné s modemem cestovat.[Zdroj]

Oživeno: Cestování je už povoleno, potvrdila nám to tisková mluvčí T-Mobilu.

Vodafone

Na webu píše Jeden modem domů, na chatu nebo do kanceláře , obchodní podmínky to ovšem vylučují.

3. Datový tarif „Připojení bez kabelu“ je určen pro zákazníky Vodafone, kteří jsou vybaveni zvláštní SIM kartou určenou pro službu „Připojení bez kabelu“ a zároveň i modemem určeným pro službu „Připojení bez kabelu“. Tarif je určen pro stacionární použití.

11. V případě, že datový provoz způsobený jedním zákazníkem ohrožuje integritu služeb sítě Vodafone, vyhrazuje si společnost Vodafone možnost přerušit či omezit poskytování této služby takovému zákazníkovi. V případě, že zákazník využívá datový tarif „Připojení bez kabelu +“ v rozporu s článkem 3 těchto Podmínek, vyhrazuje si společnost Vodafone možnost přerušit poskytování této služby takovému zákazníkovi. [Zdroj]

Ufon

V podmínkách cestování vysloveně nezakazuje, takže je možné.

Další drobnosti a pokrytí

GSM/EDGE je dnes skoro všude, ale co 3G a LTE? Detailní statistiky a mapky vede Český telekomunikační úřad zde . Aktuálně k 19. 6. platí následující pokrytí (3G i LTE dohromady). Čísla jsou jen teoretická a spíš nadhodnocená.

  Pokrytí území Pokrytí populace
O2 82,2 % 95,3 %
T-Mobile 82,2 % 95,2 %
Vodafone 82,4 % 96,3 %

Air Telecom žádná konkrétní čísla neuvádí, ale mapku pokrytí pochopitelně má . Je viditelně děravější než LTE+3G u ostatních operátorů.

Až na Vodafone nabízejí všichni operátoři statickou veřejnou IP adresu. To se může hodit těm, kteří doma provozují vlastní server, na který chtějí vzdáleně přistupovat. U O2 stojí aktivace statické adresy 599 Kč a měsíční paušál je 254 Kč. T-Mobile si účtuje 604 Kč za aktivaci a 180 Kč jako měsíční paušál. Air Telecom žádá jen 150 Kč měsíčně.

Kdo s koho?

Jednoznačné doporučení nemáme. O2 zvýhodňuje své zákazníky stokorunovou slevou. Navíc má nejvyšší rychlost stahování, ale zase dost přísnou politiku FUP. T-Mobile je nejlevnější a nemusíte se vázat, abyste ušetřili. Umožňuje s modemem cestovat. Jako jediný prodává dodatečné datové balíčky, ale tím jen kompenzuje mizernou politiku FUP. Vodafone má naopak FUP nejpoužitelnější a výtkou jsou jen zmatečné podmínky. Air Telecom (U:fon) má jako jediný neomezené připojení a umožňuje s modemem cestovat, ale zase má nejhorší pokrytí a pomalé rychlosti. Který kompromis zvolíte?

Ohodnoťte tento článek!