LTE od T-Mobilu zrychlí na 150 Mb/s, letos pokryje celou Prahu a přijde VoLTE

0

T-Mobile prozradil, jaké má pro letošek plány se svou datovou sítí. Operátor obdržel od Českého telekomunikačního úřadu rozhodnutí o přídělu kmitočtů získaných v aukci. Teď má ČTÚ ještě měsíc na to, aby vydal veškerá povolení, a všichni operátoři mohou začít budovat nové sítě.

Aktuální pokrytí LTE od T-Mobilu (únor 2014)
Aktuální pokrytí LTE od T-Mobilu (únor 2014)

T-Mobile chce začít okamžitě a celorepublikovou síť chce postavit dříve, než mu to ukládají podmínky aukce (tj. do sedmi let). LTE nejdříve zamíří na venkov, operátor ale neupřesnil, ve kterých regionech začne. Do konce října chce ale pokrýt celou Prahu a zároveň tam zdvojnásobí počet vysílačů s 3G sítí HSPA+ 42.

Zrychlovat bude i v Mladé Boleslavi. LTE kategorie 3 se tam promění na kategorii 4. To znamená zvýšení maximálních teoretických rychlostí ze 100/37,5 Mb/s na 150/50 Mb/s. V tamním městě probíhaly první testy LTE a je to možná i první místo, kde chce letos T-Mobile spustit pilotní provoz technologie VoLTE. Ta umožní telefonování přes LTE i bez přesměrování na 2G/3G (tzv. CS Fallback), což každý hovor zdrží o několik sekund.

 

Dle oficiálních informací T-Mobile už jeho LTE využívá 18 000 zákazníků na 23 různých přístrojích. Operátor už do výstavby sítě nové generace investoval 1,2 mld. korun, v následujících letech utratí dalších 13 miliard. K tomu ještě zaplatil 2,6 miliardy za získané frekvence.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!