Lucid ukázal prototyp externí grafiky pro rozhraní Thunderbolt

0

Jednou z nadějí, kterou rychlé externí rozhraní Thunderbolt vzbudilo, byla možnost konečně k notebookům připojit externí grafickou kartu. Intel totiž technologii založil na sběrnici PCI Express, kterou speciální řadič umožňuje vyvést kabelem ze základní desky. Zatím jsme se toho na této frontě moc nedočkali, to se ale možná v dohledné době změní. Externí grafické karty pro majitele notebooků či kompaktních PC se totiž rozhodli realizovat ve firmě Lucid.

Lucid již má slušné zkušenosti se stavěním mostů mezi integrovanými a dedikovanými grafikami a ostatně i se samotnou sběrnicí PCI Express. Lze tedy doufat, že by z počinu této firmy mohlo konečně něco použitelného vzejít. Zatím je vše ve stádiu prototypu, Lucid však již připojení a běh dedikované karty úspěšně demonstroval.

Externí grafika z dílny Lucidu je tvořena boxem s vlastním napájením. Použitým GPU byla u prototypu neupřesněná karta AMD ze série Radeon HD 6700, vzhledem k přítomnosti obrazových výstupů zřejmě klasického desktopového typu. Při demonstraci byla za běhu připojena k počítači běžícímu z integrovaného grafického jádra Intel HD 4000. Díky speciálnímu ovladači byl Radeon po rozpoznání systémem automaticky nastaven jako výchozí GPU pro 3D aplikace; na několik sekund ovšem při inicializaci zčernala obrazovka. Poté však bylo vše připraveno k použití. Spuštěný 3DMark06 byl vykreslován Radeonem i s odpovídajícím nárůstem výkonu.

Externí grafická karta, prototyp firmy Lucid

Zdá se, že minimálně prozatím není možné grafické karty přepnout přímo za běhu hry. Reinicializace grafického ovladače zde nejspíš bude příliš tvrdým oříškem. Alespoň z hlediska operačního systému je však přepínání za běhu počítače zcela funkční. Demonstrováno bylo dokonce fyzické odpojení kabelu za chodu 3D aplikace. Ovladač Lucidu v takové situaci dokáže předejít pádu či zamrznutí počítače a obnovit chod systému na integrované grafické kartě. Běžící hra či 3D aplikace však bude v této situaci nemilosrdně odstřelena, zřejmě nuceným zabitím procesu. Vše si ostatně můžete prohlédnout na videu, zveřejněném serverem Laptopmag.com.

Softwarová stránka věci bude zřejmě pro Lucid stěžejní. Vedle připojování a odpojování za chodu již nyní Lucid zvládá zobrazení obrazu externí karty na výstupu integrovaného grafického jádra. U stolního počítače tak odpadne nutnost připojovat monitor k externímu boxu. U notebooků pak tato funkce bude naprosto stěžejní – většina uživatelů totiž bude chtít hru spustit přímo k obrazovce laptopu, bez externího monitoru.

 

Představitelé firmy se nechali slyšet, že se svou externí grafikou čekají velký úspěch. Pro možnost grafického upgradu přenosných počítačů trh jistě existuje. Je však otázka, jak velký. Externí grafika totiž poslouží uživatelům, kterým stačí hrát hry doma. Pokud však chcete hrát kdekoliv, kam si se sebou počítač nosíte, bude pro vás zřejmě externí box příliš nepraktický. O hraní při běhu na akumulátor pak již vůbec nemluvě. Z tohoto důvodu je možné, že notebooky budoucnosti se vydají spíše cestou zvyšování grafického výkonu integrovaných jader či klasických dedikovaných grafik a externí GPU v podání Lucidu se opět neuchytí. Jejich úspěch je navíc podmíněn i rozšířením technologie Thunderbolt.

Zdroje: Laptopmag.com, Tom’s Hardware

Ohodnoťte tento článek!