Lucid Virtu: přepínatelná grafika trochu jinak

0

Dalo by se říci, že společnost LucidLogix se specializuje na vynalézání již vynalezeného. S čipem Hydra, který sliboval revoluci v multi-GPU systémech, se jí to příliš nepodařilo; již zanedlouho tedy vyrukuje s novým projektem, který nese název Virtu.

Virtu má být technologie přepínání mezi samostatnou grafickou kartou a integrovaným grafickým akcelerátorem – bez zásahu uživatele, bez nutnosti restartovat počítač. Tedy v zásadě to, co už téměř rok umí notebooky s grafickou kartou od Nvidie, díky technologii Optimus.


Rozdíly se pochopitelně najdou. Zatímco Optimus je určen výhradně pro notebooky, Virtu bude minimálně v počátcích řešením pouze pro desktop. Virtu nebude svázán s grafickými akcelerátory jednoho výrobce, bude fungovat s GeForce, Radeony a možná i S3 Chrome; naopak bude vázán na procesory Intel rodiny Sandy Bridge. Jak je nasnadě, pro používání integrovaného grafického jádra bude nutné mít základní desku s čipsetem Intel H67, který bude mít oproti P67 horší možnosti přetaktování.

Nvidia Optimus vyžaduje specielně navrženou základní desku, kde obrazové výstupy ze samostatné grafické karty (na rozdíl od klasického PCI Express jsou tyto v MXM konektoru) jsou posílány nikoliv přímo na displej či do konektorů na šasi notebooku, ale do framebufferu integrovaného grafického jádra. V desktopu by takové řešení bylo o něco složitější a vázanost na omezenou množinu grafických karet Nvidie jej zřejmě diskvalifikuje.

Lucid na to tedy musí jít jinak: Virtu má být čistě softwarové řešení. Není však zřejmé, zdali samostatná grafická karta bude vypnuta úplně, nebo pouze ponechána v úplné nečinnosti, kdy moderní karty spotřebovávají pouze kolem 15 W. Tisková zpráva firmy hovoří o „idle mode“, nikoliv o vypínání.


Výhoda Virtu by pak pramenila z toho, že například při přehrávání HD videa by akceleraci provádělo integrované jádro, kterému postačí řádově jednotky wattů namísto přibližně třiceti (oproti stavu úplné nečinnosti), které by si vzala grafická karta. Jak bude Virtu přijat, bude záležet v nemalé míře na ceně, kterou bude LucidLogix za software požadovat.

Příští týden na veletrhu CES proběhne předváděčka Virtu, bohužel ale za zavřenými dveřmi.

Zdroj: BusinessWire, X-bit labs (graf)

Ohodnoťte tento článek!