Lumia 650: Povedený telefon s nepovedenými vnitřnostmi (recenze)

0

Úvod

Od uvedení Windows 10 Phone na trh přišel Microsoft s celkem čtyřmi telefony: highendovými Lumia 950 a Lumia 950 XL, totálním lowendem Lumia 550 a jakousi nižší střední třídou, pětipalcovou Lumií 650. Zatímco první tři telefony mají uniformní vzhled, kdy je do plastové vaničky umístěn displej, a v podstatě jste nepoznali, který z těch telefonů je prémiový a který stojí pakatel, Lumia 650 je jiná káva.

Microsoft Lumia 650 
zapůjčil
odkaz www.microsoft.cz
zahájení prodeje únor 2016
jiné varianty Dual SIM
parametry 
displej 5″ OLED (720 × 1080 px) 
chipset Snapdragon 212 (4× 1,3 GHz, Adreno 304) 
paměť 1 GB RAM
úložiště 14,5 GB (10,6 GB uživatelských)
paměťová karta microSD
fotoaparát 8 Mpx, AF, video 720p 
přední fotoaparát 5 Mpx
SIM 1× nanoSIM
LTE frekvence 800/900/1800/2100/2600 MHz
Wi-Fi 802.11n
GPS GPS, Glonass
další Bluetooth 4.1, NFC 
nabíjení microUSB
akumulátor 2000 mAh; vyměnitelný / 0,55 A
zvýšená odolnost ne
rozměry  142 × 70,9 × 6,9 mm, 122 g 
OS
Windows 10 Mobile
doporučená cena 5 990 Kč
aktuální cena
Graf ceny produktu Microsoft Lumia 650 poskytuje server Heureka.cz

 

Tenké provedení, kovový rámeček, plochá záda, decentní logo na zádi, to vše mne takřka uchvátilo. S tloušťkou pod 7 mm může směle soupeřit s iPhonem 6/6S, svou elegancí téměř také. Rozdíl je v plastových zádech, která jsou odnímatelná. Jejich povrch je ale matný a na omak velmi příjemný, jen jsou na něm vidět celkem výrazně otisky prstů.


 

To je ale jen malá vada na kráse. Horší je to s trošku vystupující čočkou fotoaparátu, což je vlastnost všech Lumií, i těch o poznání tlustších, jako L640 nebo L950. Větší vadou na kráse jsou však plastové „fleky“ v okolí USB konektoru a sluchátek, čemuž, přiznám se, moc nerozumím. Boční tlačítka už jsou stříbrná.

Reproduktor je tentokrát umístěn v protáhlé škvíře pod displejem, kousek od USB, díky čemuž telefon neohluchne, když jej položíte na stůl nebo na gauč. Naopak, hraje velmi hlasitě a kvalitou je lepší než Lumia 550 nebo 950, i přesto, že disponuje výrazně tenčím tělem a tudíž horší ozvučnicí. Nad displejem pak najdete přední foťák a čidlo okolního světla, vzadu vedle foťáku pak je umístěna jednoduchá přisvětlovací dioda.


 
A ještě jedna drobnost vylepšuje již tak dobrý pocit z telefonu: velmi nízká hmotnost, jen 120 gramů je na pětipalcový telefon hodně dobrá hodnota. Telefon se velmi příjemně používá a úzký profil s nízkou hmotností dobře maskují jeho skutečné rozměry a to, že displej má úhlopříčku větší, než jakou jste schopni obsáhnout palcem jedné ruky. V dlani si totiž mobil snadno posunete tak, abyste palcem dosáhli i výše, což se hodí při rychlé kontrole mailů nebo vyhledání spojení městské dopravy. Při náročnější použití se ale dvěma rukám nevyhnete.

Barevné provedení

Telefon se stejně jako další modely s W10 prodává v černém a bílém provedení. Ovšem oproti nim jsou na bílé variantě bílá nejen záda, ale i předek – nejedná se tak o kombinaci bílé, stříbrné a černé, ale telefon je celý světlý. Doufal jsem, že výrobce pošle na test bílou variantu, kterou preferuji, nicméně černá vypadá překvapivě dobře a možná lépe než ta bílá, protože je zvýrazněn kontrast mezi barvou telefonu a stříbrným rámečkem. Pokud pominu některé detaily, je toto určitě nejhezčí telefon Microsoftu za poslední dva roky, hned po Lumiích 730 a 830, které byly ještě v režii Nokie.

foto: Windows Central

Jako novinka se telefon prodává za 5 990 Kč, lze však očekávat, že během několika měsíců spadne pod pět tisíc, stejně jako se to stalo dalším modelům tohoto výrobce. V balení najdete pouze kabel nabíječku, což je poněkud tristní – výrobce nepřibaluje ani kabel USB, ani sluchátka, což je mimochodem praxe i u podstatně dražší Lumie 950, kde je to ještě hůře omluvitelné. Ano, sluchátka můžete použít svoje a budou určitě kvalitnější, ale už nebudou sloužit jako handsfree sada nebo jako dálkové ovládání přehrávače. A to je třeba pro sportovce špatná zpráva; možnost vyřídit hovor při jízdě na kole, aniž bych musel zastavovat, je bezesporu příjemná.

Displej

Pětipalcový displej je tvořen technologií OLED, díky čemuž je černá opravdu černá a není nutno používat žádné další filtry jako Clear Black na IPS modelech Lumia 640 a 640 XL. Také to snižuje nároky na energii v případě, že používáte Glance Screen, tedy možnost zobrazit datum a čas při vypnutém displeji. Možnosti Glanc Screen ale nejsou tak široké jako u Lumie 950, kde se třeba ukáže i příchozí mail, zatímco zde jsou jen počty notifikací nastavených aplikací.

Ale i to bohatě stačí. Telefon se bohužel neumí probudit poklepáním na displej jako Lumia 640, což je škoda. Displej je velmi dobře čitelný na slunci, odlesky se podařilo docela minimalizovat. V noci se jas sníží na hodnoty, kdy nijak netrápí oči.

OLED je na pohled skutečně krásný. Rozsah jasu má Lumia více než slušný, samozřejmě s nekonečným kontrastem. Průmerná barevná odchylka je tak na hraně toho, co běžné oko rozezná a barevný rozsah se už blíží prostoru AdobeRGB. Subjektivně působí displej lehce do modra, což ale měření kolorimetrickou sondou spíše vyloučilo. Vlastním očím navyklým na jiné telefony a jejich displeje nelze příliš věřit.

Displej | Microsoft Lumia 650 
typ, rozlišení
5″ OLED (720 × 1080 px)
velikost telefonu / poměr displej:tělo 6,29″ / 67,6 %
automatický jas
ano 
rozsah jasu
4–380 cd/m² (200 při 74 %)
hodnota černé (při jasu 200 cd/m²)
0 cd/m²
kontrast (při jasu 200 cd/m²) nekonečno
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 5,1 dE 
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 9,9 dE
sRGB gamut
vyvážení bílé

Fotoaparát

Zadní foťák je parametrově stejný jako u Lumie 640, těšit se tak můžete na solidní clonu f/2,2, 8Mpx rozlišení, velikost čipu 1/4″ a 28mm ohnisko. Výsledné fotografie jsou srovnatelné s těmi, co pořizuje L640.


Za jasného dne a v místnosti, která má dostatek denního světla, jsou fotografie více než přijatelné, trápí je pouze vysoká míra ostrosti a komprese, to ale odhalí až větší přiblížení. V tmavší místnosti a za šera jsou fotografie stále koukatelné, jen musíte počítat s vysokou zrnitostí. Bez optické stabilizace jsou navíc objekty v pohybu rozmazané.


V nové revizi Windows 10 už nechybí HDR, panorama však stále ano. Řadu parametrů jako ISO, vyvážení bílé nebo kompenzací expozice si můžete nastavit ručně, k dispozici je i „burst“ mode, tedy vyfocení více snímků při podržení tlačítka na displeji (hardwarové bohužel chybí). Video natáčí telefon jen v HD rozlišení, což je rozdíl oproti Lumii 640, ta umí i full HD. Můžete pořizovat také live fotky, což znamená, že se před vlastním vyfocením natočí krátké video, které k fotografii přidá i nějaký příběh.


Velkou nevýhodou foťáku je však rychlost procesoru. Už samotné spouštění aplikace pro focení trvá déle než na Lumii 640, po vyfocení probíhá aplikace filtrů zajišťující odstranění šumu a případné doostření fotek, což trvá i více než deset sekund. Po tu dobu si nemůžete fotku zazoomovat a podívat se tak, zda má odpovídající kvalitu. A když vyfotíte více fotek po sobě, foťák bezostyšně napíše přes celý displej „ukládá se“ a máte tak na deset sekund pauzu, protože v té době nevyfotíte vůbec nic. Také přepínání do galerie obrázků a zpět je poněkud mdlého charakteru.

Výrazným rozdílem oproti L640 je předním foťák, který zvládá 5Mpx rozlišení a má rovněž clonu f/2,2, takže selfie jsou výrazně hezčí a detailnější. Navíc je lze pořizovat i v tmavším prostředí. Optika i čip zjevně pocházejí z modelu Lumia 640 XL, který se oproti Lumii 640 liší nejen předním, ale i zadním 13Mpx foťákem. Pokud tedy chcete fotit sama sebe, je Lumia 650 určitě lepší volbou než předchůdce.

Výkon a výdrž

Jak má Lumia 650 povedený design, tak jí Microsoft do vínku nadělil naprosto neodpovídající hardware. Pokud má být Lumia 650 nástupcem modelu 640, tak bych čekal minimálně stejně výkonný, ne-li výkonnější procesor. Ovšem, nestalo se tak. Místo Snapdragonu 400 tu najdete jen Snapdragon 212, který je sice nepatrně výkonnější než SD 210 díky vyššímu taktu, oproti Snapdragonu 400 je však někde na dvou třetinách až polovině rychlosti.

Pomalý, vážně pomalý

Pomalému procesoru pak sekunduje jen 1 GB RAM, což je i u relativně nenáročných Windows prostě málo. Aplikace se neustále ukončují a obnovují a po čase je to velmi otravné, zvlášť když jejich spouštění trvá věčnost. Než se spustí například foťák, tak je dítě, které chcete fotit, dávno v trapu. Když vyfotíte více fotek po sobě, aplikace napíše „ukládá se“ a dalších deset sekund máte smůlu. Garmin Connect nebo Spotify se startují přes 10 sekund – a tak bych mohl pokračovat.

Výkon | Microsoft Lumia 650  
Antutu 11 379 bodů
WP Bench 209 bodů
PhoneMark Pro
717 bodů 

Přitom samotné prostředí Windows 10 je velmi svižné, efekty hezké a plynulé, ale jakmile přijde třeba na načítání náročnějšího webu, je pomalý procesor prostě znát. Oproti tomu telefony s Androidem v této cenové relaci nabízejí násobně rychlejší procesory a 2 GB už je standardem. Alespoň že oproti Lumii 640 přidal výrobce na vnitřním úložném prostoru, takže místo 8 GB máte k dispozici rovnou 16 GB (10,6 GB uživatelských), a pokud nepotřebujete ukládat hromadu hudby, bude vám toto množství bohatě stačit pro aplikace, hry i offlajn mapy.

Výdrž

Tenké a velmi lehké tělo si však vybraly svou daň v podobně baterie s nižší kapacitou. Oproti Lumii 640 máte k dispozici jen 2 000 mAh, což stačí na jeden aktivního používání, druhý den už ale telefon nedává. Bude-li však mobil v podstatě jen ležet na stole a tu a tam se podíváte na maily nebo internet, dva dny se s ním už vydržet dají – ale opravdu jej nesmíte zapínat příliš často. Při aktivním surfování a používání aplikací naopak snadno umaže až 20 % každou hodinu.


Dobíjení s dodávanou nabíječkou trvá velmi dlouho. Za hodinu nabijete na 30 %, za tři hodiny jste stále jen na 83 %. Nabíječka dodává proud pouze 550 mA, navíc nemá odpojitelný USB kabel. Při použití silnější 1,5A nabíječky od Sony jste za první hodinu na slušných 55 %.

Akumulátor | Microsoft Lumia 650
kapacita akumulátoru 2000 mAh
PCMark (Battery)
nezměřeno
výdrž při přehrávání videa 1080p 10:05 h
rychlost nabíjení za 60/120 minut 30 % / 60 %

A například po připojení k nabíječce iPhonu telefon dokonce napsal, že nabíjí velmi pomalu a mám si okamžitě dojít pro nabíječku dodávanou s telefonem. Hodně pomalu se pak dobíjí i přes USB kabel připojený k počítači.

Přehrávání video. Vydrží 10 hodin, ale Full HD není zcela plynulé

 


Windows 10, závěr, srovnání

Hezké, ale bez aplikací

Lumia 650 je čtvrtým telefonem, který se prodává s Windows 10. V současné době už je systém docela vyladěný, nejsou v něm patrné zjevné chyby, nepadá, většina funkcí je dotažena. Na telefonu jsem měl Insider verzi 14295.1000, která měla některé nepřeložené položky v menu (v angličtině) a některé aplikace si s ní zjevně nevěděly rady, jako například Meteoradar, který dříve nepadal a teď se ani nespustí. Celkově jsou ale Windows 10 pro mne lepším systémem než Windows 8, protože jednak vypadají více jako desktopová verze, která se mi líbí, a jednak tolik neplýtvají místem displeje.

Problémem Windows, který stále přetrvává, je však nedostatek aplikací. Ty, které pro tento systém existují, jsou zpravidla funkčně omezeny oproti verzím pro iOS a Android, některé chybí zcela a víme, že nikdy nevzniknou – například vše od Googlu. Osobně mi chybí cykloaplikace Strava, bankovní aplikace pro Raiffensenbank, jízdní řády apod. Hudba Groove nefunguje v Česku, takže se musíte spolehnout například na Spotify, není zde kvalitní přehrávač médií jako MX Player, Skype vypadá jako z minulého století a přitom patří Microsoftu…a tak bych mohl pokračovat. Je otázka, jestli platforma W10 Phone vůbec přežije tento, či následující rok.

Plusy / mínusy
  design a tenký profil
  OLED displej
  solidní foťák (až na video)
  slabý hardware
  chybí poklepání pro probuzení displeje
  málo aplikací pro Windows 10
nemá datový kabel
slabá nabíječka, pomalé nabíjení

Závěr

Současná nabídka Lumií je pro mne tak trochu záhadou. Microsoft nabízí hromadu lowendových modelů, dva highendy s top specifikacemi a dva mobily nižší střední třídy, Lumii 640 a 640 XL, k niž se teď přidala Lumia 650. Ta je ovšem v některých ohledech, jako výdrž nebo výkon, bohužel horší než oba jmenované telefony a Microsoftu tak chybí ryzí střední třída, která by měla Snapdragon 6xx a 2 GB RAM s lepším foťákem a displejem, který by zvládal více než HD rozlišení. A podle současných informací už žádnou další Lumii letos uvést nehodlá a soustředí se na Surface Phone; výrobu „normálních“ telefonů chce – pravděpodobně – přenechat třetím stranám.


Koupit? Nekoupit?

Přitom právě Lumia 650 by mohla roli oné střední třídy plnit dobře, vzhled na to má, svému majiteli určitě neudělá ostudu – na rozdíl od Lumia 950, na níž ani není poznat, že je to telefon za patnáct tisíc. Je škoda, že se Microsoft rozhodl dát dovnitř tak neatraktivní výbavu, kterou kromě vzhledu zachraňuje snad jen slušný foťák (v této cenové kategorii už ale i mnohé mobily s Androidem fotí lépe). Pokud byste si kupovali mobil v této cenové relaci a určitě byste nechtěli nic s Androidem, je lepší koupí levnější a vybavenější Lumia 640, i když je těžší a není tak atraktivní. Nabídne totiž výkonnější procesor a vyšší kapacitu baterie.

 

Srovnání Lumia 650
Lumia 550 Lumia 950
Lumia 950 XL
zahájení prodeje únor 2016 prosinec 2015 prosinec 2015 říjen 2015
jiné varianty Dual SIM Dual SIM Dual SIM
displej 5″ OLED (720 × 1080 px)  4,7″ IPS (720 × 1080 px) 5,2″ AMOLED; 1440 × 2560 px
5,7″ AMOLED; 1440 × 2560 px
chipset Snapdragon 212 (4× 1,3 GHz, Adreno 304)  Snapdragon 210 (4× 1,1 GHz, Adreno 304) Snapdragon 808 (4× 1,44 GHz + 2× 1,82 GHz, Adreno 418) Snapdragon 810 (4× 2 GHz + 4× 1,5 GHz, Adreno 430)
paměť 1 GB RAM 1 GB RAM 3 GB RAM 3 GB RAM
úložiště 16 GB (10,6 GB uživatelských) 8 GB 32 GB (24,3 GB uživatelských) 32 GB (24,3 GB uživatelských)
paměťová karta microSD microSD  microSD microSD
fotoaparát 8 Mpx, f/2.2, AF, video 720p 5 Mpx, f/2.4, video 720p 20 Mpx; f/1.9, AF, video 4K 20 Mpx. f/1.9, video 4K
přední fotoaparát 5 Mpx 2 MPx 5 Mpx
5 Mpx
SIM 1× nanoSIM 1× nanoSIM 1× nanoSIM 1× nanoSIM
LTE frekvence 800/900/1800/2100/2600 MHz 800/900/1800/2100/2600 MHz 800/900/1800/2100/2600 MHz 800/900/1800/2100/2600 MHz
Wi-Fi 802.11n 802.11n 802.11ac 802.11ac
GPS GPS, Glonass
GPS, Glonass GPS, Glonass GPS, Glonass
další Bluetooth 4.1, NFC
Bluetooth 4.0
Bluetooth 4.0, NFC Bluetooth 4.1, NFC
nabíjení microUSB microUSB USB-C USB-C
akumulátor 2000 mAh
2100 mAh 2680 mAh, bezdrátové nabíjení 3340 mAh, bezdrátové nabíjení
zvýšená odolnost ne ne ne ne
rozměry 142 × 70,9 × 6,9 mm, 122 g  136,1 × 67,8 × 9,9 mm, 141 g 145 × 73,2 × 8,2 mm, 150 g
151,9 × 78,4 × 8,1 mm; 165 g
verze Androidu
Windows 10 Mobile Windows 10 Mobile Windows 10 Mobile Windows 10 Mobile
doporučená cena 5 990 Kč 2990 Kč 10 990 Kč
18 990 Kč

 

Lumia 650: Povedený telefon s nepovedenými vnitřnostmi (recenze)

Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů