Lumia 950: Top telefon Microsoftu s Windows 10 (recenze)

2

Windows 10 jsou operačním systémem s velkým potenciálem. Jsou univerzální skrz platformy, takže je rozběhnete na počítači, notebooku s dotykovým displejem, tabletu i mobilním telefonu. Podporují jak platformu x86, tak ARM, což znamená, že pokud je aplikace napsána „správným způsobem“, poběží úplně všude. Jeden program tak nainstalujete na všechna svá zařízení, takže si ho koupíte jen jednou a můžete si ho užívat na mobilu, tabletu i počítači.

Microsoft Lumia 950Microsoft Lumia 950

 Microsoft Lumia 950

Windows 10 navíc podporují funkci Continuum, díky níž připojíte mobilní telefon k monitoru, a rázem se z něj stane počítač. Má to ale mnohá omezení, aplikace běží jen ve fullscreenu, nemáte k dispozici multitasking nebo si nemůžete dát dvě okna vedle sebe jako na tabletu. Continuum zatím funguje jen na nejdražších Lumiích, tedy modelech 950 a 950 XL, které mají dostatečně výkonný procesor a 3 GB paměti RAM. Aplikací, které dokážou v tomto režimu běžet, zatím není mnoho, většinou jde jen o nativní aplikace Microsoftu. Letošní rok ukáže, jak moc tato funkce zaujala vývojáře a zda se objeví další vlaštovky.

Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950

Lumia 950 a 950 XL jsou telefony, které lze cenou i funkcemi srovnávat s těmi nejlepšími telefony s Androidem. Menší model, 950, má 5,2“ displej, zatímco 950 XL už lze s 5,7“ displejem řadit mezi phablety. Oba mobily stejné rozlišení displeje, stejný foťák, liší se ale hardwarem a velikostí baterie (950 XL má o 10 % větší kapacitu). Telefony jsou v prodeji za 16 490 a 18 990 Kč.

Design spíše průměrný

Hned po uvedení top Lumií se ozvaly kritické hlasy ohledně designu, který nijak nevybočuje z řady aktuálních Lumií a na první pohled nepoznáte, že nemáte v ruce telefon za pět tisíc, ale za trojnásobek. Oproti Lumii 930 zmizel kovový rámeček, který je teď v módě, celá záda jsou plastová a telefon tak vypadá jako černá, případně černobílá krychlička. Ani další barevná provedení, jaké měla Lumia 930, nejsou k dispozici, jen bílá. Jediným výraznějším designovým prvkem je tak stříbrné kolečko kolem lehce vystouplé čočky fotoaparátu.

 Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950

Telefon nemá senzorová tlačítka, stejně jako všechny nové Lumie, Windows 10 se spoléhá jen na ovládací lištu, která je už součástí systému. V přední části tak kromě nápisu Microsoft, kamery, senzoru světla a dvou škvírek mikrofonu nenajdete nic dalšího. Vzadu je kromě čočky foťáku už jen výstup reproduktoru a další dva mikrofony. Po pravé straně najdete obligátní tlačítka pro ovládání reproduktoru, zapnutí/vypnutí a stejně jako u modelu 830 nebo 930 také tlačítko fotoaparátu se dvěma polohami. Dole se pak nachází moderní konektor oboustranný USB-C, který podporuje i přenos obrazu HDMI.

Microsoft Lumia 950

Telefon nenabízí podobně jako highendové produkty konkurence přihlašování pomocí otisku prstu, spoléhá místo toho na snímání oční rohovky. Funkce Windows Hello je však zatím jen ve stádiu beta a moc si nerozuměla s mými brýlemi, navíc jsem často musel s telefonem hýbat před obličejem, aby se odemknul. Nebylo to zkrátka ono a bude to chtít ještě ladění; nakonec jsem skončil u běžného PINu, bylo to daleko rychlejší a spolehlivější. Pokud někdy přijde Surface Phone, ať má prosím otisk prstu, s tím problémy nebudou, je to vyzkoušené řešení.

Představení, Continuum

Displej a výkon

Zbytečně vysoké rozlišení

Moderní trendy diktují výrobcům, aby do svých highend mobilů dávali displeje s ultravysokým rozlišením podle hesla „čím víc pixelů, tím víc telefon“. Zatímco oku stačí hustota bodů okolo 300 ppi, aby nebylo schopno rozeznat jednotlivé body a čemuž u 5“ displeje odpovídá HD rozlišení 720 × 1 280 bodů, výrobcům už nestačí ani full HD (cca 440 ppi), a tak dávají do pětipalců rovnou qHD – tedy 1 440 × 2 560 bodů, což u 5,2“ displeje Lumie 950 znamená hustotu bodů 565 ppi. A někteří, jako Sony, už zkoušení 4K displeje, což je dle mého názoru naprosté bláznovství a nikdo to neocení. Akorát se zapotí grafika a mobilu se sníží výdrž.

Microsoft Lumia 950Microsoft Lumia 950 – rozlišení pocítíte i po rozkliknutí screenshotu

Systém Windows 10 navíc vypadá velmi dobře i na mobilu s nižším rozlišením, takže jsem měl problém v systémovém prostředí rozeznat, jestli má jemnější displej Lumia 640 (294 ppi), nebo Lumia 950. Vyšší rozlišení ukáže svoje klady až při prohlížení internetu, čtení textu a prohlížení fotek. Stále si ale myslím, že by full HD bohatě stačilo. Vysoké rozlišení, byť na barevně i jinak vynikajícím displeji, je zkrátka jen marketingový tah a Lumia 950 by mohla mít horší pozici na trhu, kdyby přišla jen s „obyčejným“ full HD.

AMOLED pro Glanc Screen

Displej má velmi dobrý rozsah jasu, umí se patřičně utlumit v tmavé místnosti a naopak pořádně rozjasnit na slunci. Jde o displej typu AMOLED, na kterém je černá zkrátka černá; černé body totiž nesvítí. Barvy jsou velmi dobré, už jen proto, že si můžete vybírat z několika barevných profilů a dokonce si barvy, kontrast apod. vyladit podle sebe. Nestane se tak, že byste se potýkali s „přebarvením“, což je neduh mnoha mobilů s AMOLED displejem.

Stejně jako většina Lumiií umí L950 funkci Glanc Screen, ve vypnutém stavu tedy zobrazuje hodiny a notifikace. Díky tomu, že jde o AMOLED, svítí jen ty body, co svítit mají, takže oproti LCD není nutno, aby displej svítil celý. Glanc Screen umí zobrazovat čas, notifikace, stav baterie, zkrátka kopíruje to, co je na zamykací obrazovce vyjma widgetů. Glanc Screen může svítit neustále, nebo se vypne po 15 minutách. Zajímavou funkcí je vypnutí Glanc Screen v naprosté tmě; telefon pozná, že je v kapse a Glanc Screen zruší. Když ale telefon vytáhnete z kapsy, displej se zase rozsvítí. Šikovné.

Bohužel oproti Lumii 640 nezvládá Lumia 950 probuzení poklepáním na displej, což je hodně praktické a po několika měsících s Lumií 640 jsem si na to hodně zvykl. Tady mi to vyloženě chybělo, už jen proto, že člověk intuitivně sahá po displeji, když vidí aktivní Glanc Screen. Tuto funkcí nemá ani Lumia 550, zatímco třeba Lumia 640 nebo 830 ano.

Rychlík, co trošku topí

Naměřili jsme
Antutu – celkové skóre 25 925 bodů
Antutu – CPU integer 11 506 bodů
Antutu – 2D graphics 669 bodů
Antutu – Storage Write 179 (1666 MB/s)
Antutu – Storage Read 221 (161 MB/s)
GFX Benchmark – Manhattan 414 bodů
GFX Benchmark – Alpha Blending 5 394 bodů
GFX Benchmark – Render Quality 4 082 bodů
GFX Benchmark – Fill 2825 Mtex/s
PhoneMark Pro – celkové skóre 1597 bodů
PhoneMark Pro – CPU 1904 bodů
PhoneMark Pro – Memory 1916 bodů
PhoneMark Pro – Graphics 883 bodů
PhoneMark Pro – Storage 1552 bodů
WP Bench – celkové skóre 630 bodů
WP Bench – CPU 1531 ms
WP Bench – Data 2422 ms
WP Bench – GPU 1038 frames; 35 f/s

Telefon pohání šestijádrový Snapdragon 808 (Adreno 418), který doplňují 3 GB RAM. To je celkem silná dvojka, aby telefon byl svižný za všech situací. Jen aplikace třetích stran se načítají pomaleji než na podobně silných mobilech s iOS nebo Androidem. Jediným místem, kde opravdu pocítíte nedostatek výkonu, je Contiuum, kdy se telefon dost zapotí.

Při běžném používání zůstává teplota mobilu na celkem přijatelné úrovni, jakmile ale začnete hodně fotit, natáčet videa či hrát hry, už se dost zahřívá a pokud si jej pak dáte do kapsy, máte malé soukromé topení.

Díky dostatku RAM zůstávají aplikace v paměti, a když se k nim vrátíte, nemusí se obnovovat, což na modelech s jedním gigabajtem jako Lumia 640 hodně zdržuje. Základních 32 GB paměti, které budou většině uživatelů bohatě stačit, pak můžete rozšířit pomocí SD karet s kapacitou prý až 200 GB; já testoval jen 32 GB. Windows 10 naštěstí nemají problém téměř jakoukoliv aplikaci naistalovat na kartu SD, takže toto rozšíření paměti je skutečně univerzální.

Skvělý fotoaparát

Perfektní optika

Lumia 950 má takřka bezkonkurenční fotoaparát – rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co můžete v mobilním světě pořídit. Šikovné je dedikované tlačítko, které nejenže fotí, ale také spustí foťák, a to i v zamčeném stavu. Prostě jen vytáhnete mobil z kapsy, stisknete tlačítko, zaostříte, a vyfotíte. Jednodušší už to být nemůže. Tlačítko má dvě polohy, namáčknutím ostříte, domáčknutím fotíte. Vůbec nemusíte patlat rukou po displeji. Má to výhodu i v zimě, kdy máte na rukou tlusté rukavice. Namáčknutí bohužel nezamkne expozici, ale i tak jde o super fíčuru.

Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950

Objektiv Carl Zeiss má vynikající světelnost f/1,9 a optickou stabilizaci, což se pozitivně projevuje v podmínkách s horším světlem. Snadno se mi tak dařilo fotit děti v místnosti, kde už iPhone 5S beznadějně šuměl a děti byly rozmazané. Rozlišení fotoaparátu jest 20 Mpx při velikosti čipu 1/2,4“, což není vůbec špatné a zajišťuje to fotkám nízký šum. Reálně fotoaparát umožňuje v režimu 4:3 nastavit rozlišení 19 nebo 8 Mpx s tím, že je možno uložit i bezztrátový originál. Mobil umožňuje i Live záznam, tedy krátké video před samotným pořízením fotky. Efektní, ale pro většinu uživatelů zbytečné. V režimu 16:9 je maximálním rozlišením 16 MPx.

Ostření je celkem rychlé, nicméně v některých případech ne dostatečně – zejména v horších světelným podmínkách, kdy se snažíte vyfotit utíkající prťata. Blesk má celkem tři diody, což umožňuje dosáhnout přirozeného světla a navíc je velmi silný. Mobil jej používá také k ostření za špatných světelných podmínek. Při focení s bleskem se automaticky pořídí i fotka bez blesku a vy si následně můžete tažením vybrat, jak moc má být výsledná fotka bleskem ovlivněna. Umožní to vytvořit snímek, kde jsou vidět přirozené stíny, ale současně je scéna nasvětlena částečně bleskem.

Automatika, samá automatika

Fotoaplikace umožňuje zapnout funkci Rich Capture, neboli záznam s rozsáhlým obsahem (překlad v českém systému), což je kombinace hned dvou funkcí, které mají vylepšit výslednou fotografii. Pokud aplikace nazná, že podmínky pro focení nejsou ideální, může zapnout HDR, případně vyfotí více snímků najednou a pak z nich vybere ten nejostřejší. To se hodí, pokud fotíte nějaký objekt v pohybu. Nelze ale ovlivnit, kdy se zapne HDR a kdy vícenásobné snímkování; Rich Capture lze jen zapnout nebo vypnout.

Po pořízení snímku aplikace oznámí, že máte ještě chvíli počkat, než snímek zpracuje – jde o automatický postprocessing, kdy se jednak spojují HDR snímky, vybírá se nejostřejší obrázek či se aplikují filtry pro odstraněné šumu či vyvážení bílé. Tento postprocessing není možné vypnout, nicméně výsledek je zpravidla lepší než originál. Pokud je zapnut Rich Capture, nelze s fotografií v průběhu úprav nic dělat – není možné provést zoom a podívat se, jestli výsledek odpovídá vašim požadavkům. A někdy čekáte i deset sekund, než vás aplikace ke snímku „pustí“. Během této doby ale můžete v pohodě fotit dál, v tom vás foťák nijak neomezuje.

Pokud je Rich Capture vypnut, k postprocessingu dochází také, ale fotografii si bez problému nazoomujete a můžete si prohlédnout detaily. V té chvíli vidíte syrový snímek, který se po chvíli změní na „postprocessingový“. Stejně jako u Rich Capture, ani zde není možno následné úpravy fotografie vypnout a aplikace ani neukládá originál, pokud si nezapnete možnost 8 Mpx + RAW. To, že je tento proces pomalý na Lumii 640, se dá pochopit, ale na Lumii 950 už je celková pomalost této operace poněkud tristní.

Naštěstí ne všecko je automatické, před vyfocením se můžete přepnout do manuálního režimu a ovlivnit korekci expozice, nastavit ISO, vyvážení bílé nebo rychlost závěrky. Nastavení si aplikace pamatuje do příštího spuštění.

Vpředu na pohodu

Přední foťák už je výrazně jednodušší a má samozřejmě i horší parametry, ve světě selfie se ale stále jedná o jeden z nejlepších. Rozlišení má 5 Mpx a světelnost objektivu jest f/2,4, přičemž za dobrých světelných podmínek produkuje velmi schopné obrázky. Nelze zde použít Rich Capture a samozřejmě ani blesk, takže v horších podmínkách je patrný šum, pro Skype a Facebook je však kvalita více než dostatečná. Po vyfocení nejsou ani aplikovány žádné filtry, takže fotka vypadá tak, jak byla pořízena.

Velmi hezká natáčí Lumia 950 také videa. Můžete si vybrat mezi HD, full HD a 4K, přičemž poslední zmiňované rozlišení zvládne při 30 fps, zatímco full HD dokonce při 60 fps Pokud si zvolíte rozlišení nižší, lze využít bezztrátového zoomu – u full HD 3× a u HD dokonce 4×. Aplikace zkrátka ořeže 4K video. Díky optické stabilizaci ani zoomované video nevypadá špatně a moc se neklepe. Pokud během natáčení dochází k přeostřování, je bohužel hodně patrný pohyb optiky. Obraz tak doprovází jemné škubnutí, což výsledek poněkud zhoršuje.

Zvuk a výdrž

Hudba? Nic moc

Oproti výrazně levnějšímu modelu Lumia 640 postrádá reproduktor alespoň nějaké středy, takže hudba i mluvené slovo nezní právě dobře. Čekal bych určitě kvalitnější výstup. Hlasitost maximální i minimální je však zcela v pořádku, výhodou budiž umístění reproduktoru vedle čočky fotoaparátu. Ta je vystouplá, takže pokud položíte telefon na stůl, reproduktor nebude utlumen a bude stále hrát. Naopak, stůl bude fungovat jako ozvučnice a zvuk se ještě krapet vylepší. Pro nahrávání zvuku jsou k dispozici již zmíněné čtyři mikrofony, dva vpředu a dva vzadu, takže se nestane, že byste si nějaký zakryli rukou. Navíc tato čtyřka slouží jako ideální prostředek k eliminaci ruchů okolí.

Docela zamrzí, že Nokia nepřidává ke svým telefonům sluchátka. U těch levnějších modelů to lze ještě pochopit, ale u mobilu za šestnáct tisíc se tento krok obhajuje už dost špatně. Musíte si tak pořídit vlastní, a to taková, která dokážou ovládat přehrávač hudby, ať už jde o Groove nebo Spotify. Například sluchátka z iPhonu umí jen pauzovat hudbu, už ale nezvládají měnit hlasitost nebo přeskakovat skladby.

Den v pohodě

Díky 3 000mAh baterii má Lumia 950 i solidní výdrž, ale jen v případě, kdy ji používáte střídmě. V takovém případě dá bez problému dva dny a noc k tomu. Jakmile ji začnete využívat více, číst weby, maily, používat aplikace nebo dokonce hrát hry, můžete počítat s tím, že večer poběžíte k nabíječce. Ale to není nic nenormálního, je to zkrátka klasika a konkurence na tom není lépe. Na úspornou Lumii 640 highendový model Microsoftu kvůli výkonnému hardwaru a displeji s vysokým rozlišením zkrátka nemá (ta vydrží dva dny u při aktivním používání)l. Je to dle mého názoru dáno i zmíněným zbytečně vysokým rozlišením, které zatěžuje GPU.

Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950

Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950

Na druhou stranu telefon podporuje rychlé nabíjení, takže s dodávanou nabíječkou je na 50 % už za třicet minut; když dochází šťáva, stačí jen na chvíli zasunout nabíječku a je to. Nechybí ani bezdrátové nabíjení, pokud tedy máte v práci patřičnou podložku, nemusíte se o nic starat. Telefon na ni v době, kdy ho nepoužíváte, položíte a budete mít skoro stále plnou nádrž.

Aplikace, celkové hodnocení

Windows je fajn, ale apps lag už nikoliv

Lumia 950 je společně s modelem 550 přichází přímo s Windows 10, zatímco starší modely jako Lumia 640, se stále prodávají s Windows 8.1. Na mobilu byl předinstalován systém, který byl aktuální v době prodeje, mezitím se však už objevily další verze. Na telefon jsem naistaloval tu poslední z programu Insider Preview Fast Ring, takže jsem měl k dispozici poslední a celkem stabilní verzi, která už nevykazovala žádný ze zásadních problémů, s nimiž jsem se potýkal před Vánoci. V tuto chvíli je Windows 10 již plně použitelným mobilním systémem, který sice má ještě řadu dětských nemocí, už ale nebrání plnému používání telefonu.

Microsoft Lumia 950
Prvotní obnovení systému, aktualizace a následná instalace všech mých aplikací trvala zhruba odpoledne, během kterého se telefon dokázal vybít na třetinu kapacity. Vše ale fungovalo stejným způsobem jako na L640, kterou jsem ze zápůjčky vracel; jediné, co jsem musel udělat, bylo znovu zadat hesla do všech aplikací. Měl jsem tak k dispozici všechny záložky v prohlížeči Edge, všechny své aplikace, hesla do Wi-Fi nebo nastavení mailu. Některé aplikace se ale v systému objevily dvakrát, jednou jako „čeká na dokončení“ a jednou ve funkčním stavu. Aplikace, která čekala na dokončení, byla zašedlá a nešla ji ani odinstalovat, takže v nabídce Start bylo cca deset duplicit. Je třeba tuto aplikaci smazat a následně znovu nainstalovat, pak se smazala i neodstranitelná duplicita.

Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950

Na určitou dobu také zmizely mapy a navigace HERE, které byly na L640 součástí systému Windows 8.1 a které přežily instalaci Windows 10. Microsoft sice má svoje Mapy, které nejsou špatné, ale navigace HERE zkrátka je lepší. Ve Storu se tyto aplikace objevily až těsně poté, co jsem Lumii vracel z testu. S Windows 10 (a Windows obecně) se také musíte připravit na tzv. „apps gap“, tedy fakt, že řada oblíbených aplikací z Androidu nebo iOS na Windows neexistuje, i když i tento stav se postupně zlepšuje. Osobně mi chybí například vše od Googlu (tam se asi nedočkáme nikdy) nebo aplikace pro Raiffeisenbank. Během listopadu a prosince se už ale objevil například Garmin Connect (který běží i na Continuu) nebo mBank, což s potěšením kvituji.

Hodnocení

Lumia 950 se mi jako celek hodně líbí, jak po hardwarové stránce, kdy mobil je svižný a hry plynulé, tak po stránce designu, funkčnosti a hlavně fotoaparátu. Windows 10 nabízí jiný přístup k používání telefonu než iPhone nebo Android a funkce Contiuum je celkem zásadním marketingovým, ale i praktickým tahákem, který by mohl přesvědčit řadu uživatelů. Jen Microsoft bude muset dotáhnout Windows 10 do stavu, kdy bude fungovat zcela bez problémů, a současně přesvědčit vývojáře, aby vyvíjeli univerzální aplikace pro Continuum, resp. aby aplikace vůbec vyvíjeli. A pak už nebude důvod, proč platformu Windows opomíjet.

Plusy / mínusy
svižný systém, dobrý displej
špičkový fotoaparát
Continuum
občasná nestabilita systému
chybí řada aplikací
v balení nejsou sluchátka

Pokud již nějakou Lumii máte, bude pro vás každopádně L950 vítaným upgradem. Pokud teprve o platformě Windows 10 přemýšlíte, možná bude lepší si pro začátek pořídit nějaký lowend, například Lumii 550 za tři tisíce, a něm si vyzkoušejte, jestli vám systém sedí a jestli vám nebude chybět nějaká zásadní aplikace. Bylo by totiž hloupé koupit si za šestnáct tisíc mobil, který nebudete moci používat.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE