Spuštěna oficiální databáze evropských filmů. Poradí, kde je získat online

1

Evropská audiovizuální observatoř spadající po Evropskou komisi tento týden spustila vyhledávač Lumiere VOD (video on demand). Jde o první filmovou databázi zaměřenou čistě na evropskou tvorbu. Nečekejte ale odbodu IMDB nebo ČSFD. Uživatelé v ní najdou jen velmi omezené informace o snímcích produkovaných na starém kontinentu, chybí jakékoliv sociální funkce (hodnocení, recenze, uživatelské vkládání obsahu). Hlavní přínos má být v tom, že Lumiere VOD poradí, kde si evropské snímky pustit z pohodlí domova.

Vyhledávač využívá data z 250 různých videoték, s dostupností v Česku ji pomáhal monitor Filmtoro. Databáze ani tak není úplná. Podle Evropské komise vzniklo za posledních deset let přes 18 000 evropských filmů. V databázi je jich 35 000, což stoletou historii kinematografie pokryje jen stěží. První film, který mě při vyhledávání napadl, byly Pelíšky. Inu, chybí. Přitom podle Filmtora jsou k vidění na iTunes, O2 TV a Voyu.

Lumiere VOD trpí i dalšími trampotami. Sice operuje s originálními názvy i překlady do angličtiny, ale není v tom zrovna konzistentní a uživatelé si nemohou vybrat, které se mají zobrazit ve výchozím nastavení. A tak se zimní komedie Marie Poledňákové z roku 1982 tvrdošíjně jmenuje With You The World Is Fun. Kolja je pak k dohledání pouze s pod názvem Kolya.

Databáze zkrátka potřebuje ještě pořádnou péči, abychom ji mohli respektovat. Tuzemské Filmtoro odvádí lepší práci a zobrazí více informací. Lumiere VOD by se ale měl stát jakýmsi referenčním zdrojem, podle něhož se bude posuzovat i loni schválená směrnice o audiovizuálních mediálních službách. Ta provozovatelům videoték nařizuje, aby jejich katalogy byly tvořeny minimálně z 30 procent evropskými filmy. Řada z nich kvótu nesplňuje.

Spuštěna oficiální databáze evropských filmů. Poradí, kde je získat online
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.43%) 7 hlasů

1 komentář

  1. „chybí jakékoliv sociální funkce hodnocení, recenze“

    No bodejt, vzdyt by to bylo same – odpad, odpad, odpad.

    Ale Peliskum bych dal 5/5 hvezdicek, mozna proto tam asi nejsou, asi si tvurci databaze mysleli, ze kdyz je to tak dobry, tak to nemuze byt evropsky. 😀