M-Disk: DVD, jež má vydržet 1000 let

0

Na optické disky jsme si v průběhu let velmi zvykli, flash disky je začaly nahrazovat až kvůli možnosti přepisování a lepší ochrany dat.

A právě na největší slabinu, skoro nulovou ochranu dat proti mechanickému poškození se zaměřila společnost Millenniata. U klasických DVD byl velký problém, že se data „smazávala“ pouhým působením světla. Navíc, díky naší lenosti, se DVD často nevrací včas do krabičky a tak se velmi rychle poškrábají. Tomu bude brzy konec.

M-Disk

Zatímco u normálních DVD vypalovačka se na disk pomocí laseru nanese jistá barviva, které se relativně snadno smažou (vlhkostí, lepidlem), u nové technologie se disk skládá ze syntetického materiálu (z kovu a různých anorganických materiálů). Při přenášení dat poté mechanika do této vrstvy vytvoří drobné otvory, které mechanika pak může číst. Po téměř okamžitém zatuhnutí je již drážky velmi těžké poškodit. Tají až při 932 °C a vlhkost či světlo nemají šanci s diskem něco udělat.

Bohužel, tady klady končí. Projekt je ještě velmi mladý a stále se nestihlo doladit veškeré mateřské nemoci. Tou první je rychlost zápisu, konkrétně 4x. To se ale určitě časem doladí. Horší to je také s cenou, která je pro komerční prodej stále hodně vysoko. Až tyto problémy zmizí, má firma v plánu se vrhnout i na podobnou výrobu Blu-ray disků. Jako marketingový tahák použije Millenniata i fakt, že disky vydržely i nátlak zbraní amerického námořnictva.

Zdroj: Digital Trends

Ohodnoťte tento článek!