Má jádro Tahiti více než 2048 stream procesorů?

0

Během vánočních prázdnin se začaly napříč weby a diskuzemi šířit spekulace zabývající se skutečným počtem stream procesorů v grafickém jádře Tahiti použitém v Radeonu HD 7970. Dohady byly založeny na dokumentech, které unikly ze společnosti Sapphire. V nich se nacházely dvě karty, u nichž bylo uvedeno, že mají 2304 stream procesorů. Ihned se vynořily dohady, že se v jádře nacházejí „mrtvé“ bloky výpočetních jader. Společnost AMD tou dobou věci nijak nepomohla, jelikož byl novoroční víkend a nikdo neodpovídal na dotazy


Dokument uniknuvší ze Sapphire, který natolik rozvířil vody. Zdroj: Chip Hell

Přišel Nový Rok a web Bright Side Of News kontaktoval představitele AMD, jmenovitě Chrise Hooka a Erica Demerse, a dostal velmi stručnou odpověď od prvně jmenovaného:

„There are no hidden cores…“

Tím je snad celá kauza uzavřena. Pravdou zůstává, že čip Tahiti má opravdu „pouze“ 2048 stream procesorů ve 32 výpočetních jednotkách. Díky absenci „mrtvých“ tranzistorů dosahuje tak dobrých výsledků při přetaktování.


Jádro Tahiti. Zdroj: Tom‘s Hardware

Uniklý dokument způsobil doslova záplavu spekulací o možnosti, že čip Tahiti, jenž využívá Radeon HD 7970, má více než 2048 stream procesorů. Tyto vášně by nejspíš ani nevznikly, kdyby se v posledních letech neobjevilo několik produktů, které kvůli špatné výtěžnost nebo vysoké spotřebě byly ošizeny o některé výpočetní jednotky.  Vzpomeňme si na Nvidii a její architekturu Fermi a gigantické jádro GF100, které sice mělo 512 CUDA jader, ale v kartách GeForce GTX 480 měly čipy aktivovaných pouze 480 CUDA jader.

Dalším příkladem může být Intel se svými procesory Sandy Bridge-E, které se prodávají jako šestijádra s 15 MB L3 cache, avšak ve skutečnosti je na čipu přítomno osm jader a 20 MB L3 cache. Zde se prý na snížení počtu procesorových jader podepsaly vysoké teploty, kterých dosahuje plně aktivovaný čip.


Fotografie jádra procesoru Sandy Bridge-E. Zdroj: AndTech

Lze považovat za úspěch, že se AMD povedlo vyrobit čip na novém výrobním procesu s úctyhodným počtem 4,31 miliardy tranzistorů, který je plně funkční a přitom uchladitelný. Dokáže ale společnost dodat dostatek funkčních GPU, aby uspokojila poptávku? Vzpomeňme, jak to dopadlo na podzim roku 2010 s Radeony HD 5800, které byly ještě dlouho po vydání nedostatkovým zbožím. Vše se dozvíme počínaje 9. lednem, kdy dojde k uvedení Radeonu HD 7970 na trh.

Zdroj: Bright Side of News

Ohodnoťte tento článek!