Mac OS X na Eee PC: nastavujeme a krotíme Tygra

0

Nejdříve ze všeho byste měli ihned po instalaci opravit přístupová práva k souborů na SSD disku. Spusťte aplikaci Disk Utility (Applications–>Utilities), zvolte disk s nainstalovaným systémem a klikněte na tlačítko Repair Permission (Opravit práva). Uvidíte spoustu chyb, které aplikaci poslušně opraví.


Mac OS X na Eee PC: pokud máte pouze 512 MB paměti, raději ji rozšiřte

Tuning s prostředky Mac OS X

Nyní upravíme ta nastavení, která mohou celý notebook zpomalovat. Nejdříve otevřete System Preferences (najdete jej na Docku ve spodní části obrazovky), klikněte na ikonu Dock a u položky Minimize Using: zvolte možnost Scale (namísto výchozího Genie). Zrušte také zaškrtnutí u položky Animate opening applications. Po provedení klikněte na tlačítko Show All.


Pokud jste podle prvního dílu vyměnili Wi-Fi kartu, bude bezdrátová síť plně funkční

Klikněte na ikonu Keyboard & Mouse. Táhněte posuvníkem u položky Key Repeat Rage a Delay Until Repeat co nejvíce vpravo. Díky tomu bude zadávání textu nejpřirozenější. Po provedení klikněte na tlačítko Show All.

Klikněte na ikonu Sound. Zrušte zaškrtnutí boxíku Play user interface sound effects a Play feedback when volume is changed. Nebude vás tak při práci v systému obtěžovat zvuk a zvukové efekty s vyjimkou hudebních přehrávačů. Klikněte na Show All.


Stejně jako Wi-Fi můžete využívat také plné Bluetooth podpory

Klikněte na ikonu Energy Saver. Zde potřebujete zcela vypnout režim spánku (ze kterého se Eee neumí probudit) jak při zavření víka displeje, tak i při stisknutí tlačítka napájení. Klikněte na tlačítko Show Details a táhněte posuvník u položky Put the computer to sleep when it is inactive for: co nejvíce vpravo, dokud se nezobrazí údaj Never. Zopakujte tato nastavení jak pro schéma Battery, tak i pro Power Adapter.


Systém správně rozpoznal procesor uvnitř Eee PC

Tuning s aplikacemi třetích stran

Stáhněte aplikaci Cocktail (odkaz), nainstalujte ji a spusťte. V jejím okně klikněte na položku System a poté na talčítko Spotlight. Zvolte možnost Indexing disabled, díky čemu vypnete desktopový vyhledávač Spotlight. Dále klikněte na záložku Interface a poté na Finder. Zaškrtněte políčko u boxíků Disable Window zooming i Disable rectangle effect when opening files a Disable animation when selecting categories in the Info window. Klikněte na tlačítko Realunch.

Stáhněte a nainstalujte aplikaci Tweak Freak (odkaz). Po jejím spuštění nastavte hodnotu u položky Dialog Dely na 0.05 ze současných 0.2. Klikněte na tlačítko Realunch Finder.

Stáhněte aplikaci Monolingual (odkaz). Po jejím spuštění můžete nechat ze systému odstranit další jazyky (angličtinu ponechejte) a také kód pro platformu PowerPC – získáte tím až 400 MB volného místa navíc.


Grafická karta podporuje všechny akcelerace – jak Core Image, tak i Quartz Extreme


Prohlížejte web tak, jak jste zvyklí

Jaké problémy vás čekají

Pojďme si tedy shrnout problémy, které Mac OS X na Eee PC přináší:

 • Nefunguje hibernace
  toto může být velkým problémem, notebook zkrátka nemůžete uspat (tedy můžete, ale už jej nedokážete vzbudit). Pokud jej nebudete používat, musíte vypnout celý počítač a poté znova spouštět.
 • Mírně snížená výdrž na akumulátory
  která je způsobena nemožností regulovat podsvícení displeje (“falešně” jej však můžete řídit prostřednictvím aplikace Shades (odkaz)). Výdrž je tedy v podstatě srovnatelná s vydrží v Linuxu při plném podsvícení, oproti běžnému průměru (ne vždy vám svítí displej naplno) tak vydrží Eee PC na aku přibližně o patnáct minut méně.
 • Nefungují funkční tlačítka
  pokud tedy zapomenete třeba webkameru nebo Wi-Fi povolit v BIOSu při startu počítače, z prostředí Mac OS X to již nedokážete.
 • Nefunkční sluchátkový výstup
  ať děláte, co děláte, zvuk bude stále hrát z reproduktorů.
 • Zpomalení systémového času
  ano, toto je největší problém Mac OS X na pomalých počítačích. Systém i jádro totiž není schopno korektně běžet na počítačích, jejichž rychlost procesoru je menší než jeden gigahertz (je zde přímá souvislost s frekvencí FSB). Tento problém se netýká pouze Eee PC, ale všech počítačů s takhle nízko taktovaným procesorem a v praxi znamená, že systémové hodiny běží přibližně třikrát pomaleji (tedy že než na Eee PC uběhne minuta, v okolním světe uběhnout tři). Při běžné práci to nevadí, pouze nemůžete věřit hodinám systému (aktuální čas lze zjistit příkazem sudo ntpdate v terminálu) a některé animace jsou trhané (zlobí například přehrávání filmů, ale YouTube filmy jsou v pořádku, přehrávání hudby v iTunes také funguje správně).


Kromě Skype můžete nainstalovat také multiprotokolového kecálka Adium (odkaz)


Po doporučené optimalizace získáte téměř gigabajt volného místa i na 4G modelu

Zaujal vás tento příspěvek? Přidejte si ExtraVěci.cz jako RSS do své čtečky!

 Odkazy k tématu

Úvodní díl

1. díl: příprava k instalaci

2. díl: instalujeme

Mac OS X na Eee PC: nastavujeme a krotíme Tygra

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte