Dejte si pozor: Nové MacBooky Pro neumožňují dostat data z SSD, pokud dojde k poruše

7
Apple MacBook Pro (ilustrační foto, model z roku 2013)

Apple nedávno vydal novou generaci svých notebooků MacBook Pro. U těch loni bylo loni kritizováno ignorování potřeb profi uživatelů (a mezitím se objevil také průšvih s poruchovou a bohužel zároveň neopravitelnou klávesnicí), kdežto u této nové generace se zase hned z kraje objevil problém s výrazným zpomalováním CPU kvůli přehřívání, kvůli kterému šestijádra sotva byla rychlejší než předchozí čtyřjádra. Nicméně ten snad Apple alespoň částečně spravil, neboť zdá se spočíval v špatně nastavené správě spotřeby. Tento průšvih už byl pokryt tlustou vrstvou publicity, takže se mu už tu věnovat nebudu. Ale kromě něj se vynořily informace ještě o jedné zradě, která v nových laptopech Applu číhá, a o které je asi dobré vědět, takže by nebylo dobré, kdyby vlivem šumu okolo nestíhajícího chlazení a throttlení zanikla.

Jak asi mnoho z vás bude vědět, Apple nemá v noteboocích hardware, který se dá zrovna dobře opravovat. Kromě oné nešťastné konstrukce klávesnice, která nejde vyměnit, neboť je srostlá s polovinou přístroje, a dnes běžné nevyměnitelné RAM napájené na desce jde Apple dál a má napevno připájené také SSD (které je pro jistotu ještě proprietární). Toto bylo hned kritizováno, jelikož kvůli tomu nelze například vyjmout SSD před odesláním notebooku do servisu, ale zejména nemůžete vymontovat disk v případě selhání a zachránit data v jiném počítači.

Tento problém měl určité dílčí řešení. Na desce MacBooků Pro uvedených v roce 2016 a 2017 bylo exponováno rozhraní, ke kterému se dala připojit speciální elektronika, dostupná servisům. Pomocí tohoto adaptéru se dalo úložiště na desce jinak vadného notebooku připojit pomocí portu USB-C k jinému MacBooku a přečíst. Servis Applu byl díky tomu schopen z havarovaného stroje vytáhnout uživatelská data, nebylo-li SSD samo zničené.

Apple odstranil port pro nouzové nahrání dat z SSD

Ona zrada, která byla zmíněna v prvním odstavci, spočívá v tom, že toto rozhraní už v nové generaci není (viz rozborku iFixit). Apple jej z aktuálního modelu Pro odebral, což znamená, že možnost nouzového připojení integrovaného úložiště již neexistuje. To bylo již zřejmě potvrzeno – u nového MacBooku Pro není ani žádná jiná alternativa a servis vám žádné řešení nenabídne. Teoreticky zbývá už jen hodně delikátní možnost – odpájení komponent SSD z PCB a jejich transplantace na jinou funkční desku (a doufat, že bude funkční i po této řezničině). Toto není ale ani jednoduché, ani levné a široce dostupné.

Toto byl konektor pro připojení servisního hardwaru, jenž dokázal nouzově přečíst data z SSD porouchaných MacBooků Pro generace 2016 a 2017
Toto byl konektor pro připojení servisního hardwaru, jenž dokázal nouzově přečíst data z SSD porouchaných MacBooků Pro generace 2016 a 2017. U ročníku 2018 už není a máte smůlu (Zdroj: Mac Rumors)

Podle některých informací je u MacBooku Pro také změněný způsob šifrování úložiště, do kterého je zřejmě zapojen ARM subsystém s čipem T2. Šifrovací klíče jsou zřejmě uložené v jeho enklávě a podle některých informací by možná i toto uspořádání bylo pro původní způsob extrakce dat problém. Je tedy možné, že i kdyby rozhraní pro obnovu existovalo dále, nefungovalo by minimálně při použití stejné staré metody. Záchrana by asi musela spolupracovat s ARM enklávou, případě by při pájení musely být přenesené i její komponenty. Na druhou stranu, u desky notebooku asi často bude problém s hlavními komponenty silně hřejícími komponenty (poruší se třeba spoje pod procesorem/čipsetem/GPU), což by ARM čip mohl obvykle přežít.

Nicméně ať už jsou technické detaily znemožňující připojení SSD pomocí onoho servisního rozhraní jakékoliv, není to příliš důležité. Podstatná informace je, že z MacBooku Pro je teď prakticky nemožné v případě poruchy dostat data. I když se možná ještě objeví nějaké metody, jak data obnovit, bude to asi už jen na úrovni pokročilých profesionálních služeb, u kterých účty začínají na pěticiferných částkách (a nejsou kryté zárukou). Pokud tedy tento počítač pořídíte nebo ho už máte, musíte natvrdo počítat, že jakákoliv havárie, která znemožní stroj nabootovat, je pro data v něm uložená efektivně konec.

Deska MacBooku Pro 2018 (Foto: iFixit). Samostatné SSD uvnitř nenajdete. Čip NAND jsou natvrdo přímo na hlavním PCB (vlevo dole v rohu pod výřezem pro ventilátor)
Deska MacBooku Pro 2018 (Foto: iFixit). Samostatné SSD uvnitř nenajdete. Čip NAND jsou natvrdo přímo na hlavním PCB (vlevo dole v rohu pod výřezem pro ventilátor)

MacBook? Všechno zálohujte. A pořád

Používáte-li tedy nový MacBook Pro, víc než kdy jindy platí zásada, že musíte důkladně a pravidelně všechno zálohovat, protože i v případě závad jinde řešitelných tady na 100 % o všechno přijdete. A ona pravidelnost by tedy asi vzhledem k nulové šanci na obnovu měla být hodně častá. Samotný Apple doporučuje používat Time Machine a zálohu do cloudu, což skutečně bude rozumné. Jiná věc je, že pokud budete potřebovat na zálohy větší objem místa, budete si muset připlatit, takže Apple na tomto problematickém designu ještě vydělá. Zadarmo dává jen 5 GB online místa, což stačí jen na méně náročné dokumenty, ale pro fotografie, grafiku nebo dokonce práce s videem to už bude zoufale málo. Za větší úložný prostor na serverech už musíte měsíčně platit.

Fanouškům značky asi MacBook nerozmluvím, ale osobně bych doporučil se nad tímto omezením dobře zamyslet. Sám bych si přál mít počítač, z kterého lze v případě problémů disk vybrat a pokusit se o obnovu – nejlíp i v domácích podmínkách (což ovšem nesplňovaly už předchozí generace). Mít víc možností je prostě lepší a obvykle nakonec také levnější. Ale na druhou stranu třeba u tabletů je napevno připájené úložiště, do kterého se po selhání CPU/desky už nedostanete, také úplnou normou (pokud si nedáváte bacha a neukládáte na kartu MicroSD). Je ale otázka k zamyšlení, zda toto máme akceptovat i u notebooku, což je seriózní pracovní nástroj a typicky na něm budete mít důležitých věcí víc, než v telefonu nebo tabletu. A kapacita jeho úložiště je také o dost větší.

Dejte si pozor: Nové MacBooky Pro neumožňují dostat data z SSD, pokud dojde k poruše
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.84%) 37 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Místo nových, originálních nápadů a zajímavých řešení se Apple od smrti Jobse dal na vymýšlení způsobů, jak své zákazníky víc a víc ojebat. Vždy se snažili být odlišní a dělat věci jinak než konkurence, ale nějak se jim ta idea zvrhla.

  2. na druhu stranu nalejme si cisteho vina… kolko stoji obnova dat v apple servise? Z bezneho HDD to stoji od 300€ hore a nepoznam nikoho, kto si to dal spravit. Ovela horsi ako odstranenie servisneho portu je fakt, ze to SSD je letovane na doske = neda sa vybrat a napichnut do ineho mac-u – pc nie, lebo lebo samozrejme aj tie co nemaju letovany disk maju specialny apple konektor a nie bezne SATA./M2.

  3. Do prace uz potrebuji novy laptop a rikal jsem si, ze mi to pekne vyslo na sestijadra. To, co Apple predvadi s modely od 2016 je teda des a popravde ted nemam co vybrat, protoze 2018 modely a jeste navic bez magsafe jsou totalni odpad uplne mimo profesionalni sferu a jako hracky pro deti je to zase krehke a drahe. Apple, WTF?!

  4. Apple, tak jako vsichni, nevyrabi dokonale veci. Treba jejich designove potreby jsou nad potreby HW, coz napr. zpusobuje prehrivani. Na druhe strane jsem mel Macbook mnohokrat rozdelany a ve srovnani napr. s Lenovem, je to pohadka. V Lenove h vsechno namrskane, odbyte, nedomyslene a v nizke kvalite. Je hodne aspektu, dle kterych se da hodnotit, je osobne nekde preferuji Apple, jinde jinou znacku, nekde custom – dle toho, co potrebuji. Problem Applu v posledni dobe ale vidim v tom, ze se zacinaji „opoustet“ a to, co delalo Apple Applem zahazuji viz nova tragicka rada Macbooku.

    • Neměl jsem na mysli Apple jako značku. Reaguji tak na problém uvedený v tomto článku. Za sebe nemůžu říct že by Lenovo bylo nějak nedotažené, nízká kvalita asi ano. Proti tomu mohu kontrovat tím že jsem byl v poslední době shnusen některýmy modely Asusu ty teda jsou rozhodně nedomyšlené a odbyté hlavně uvnitř z venčí vypadají vždy slušně. A dotoho ten paskvil ala Apple s připájenou RAM k desce jenže jen 4GB…no dejme tomu.