Magma ExpressBox 3T: připojte karty PCI Express externě přes Thunderbolt

0

Možnosti využití rozhraní Thunderbolt zatím nebyly příliš široké. Periférií používajících tuto rychlou externí sběrnici zas tak mnoho není, většinou jde pak o úložiště. Do jisté míry má zřejmě tuto situaci na svědomí dřívější exkluzivita pro společnost Apple. S příchodem této technologie do standardních počítačů se ale snad konečně dočkáme zajímavějších aplikací. Dokladem toho, že Thunderbolt toho může nabídnout docela hodně, je výrobek s názvem Magma ExpressBox 3T. Tento box neumožňuje nic menšího, než externí připojení klasických rozšiřujících karet PCI Express.

Zařízení se objevilo v nabídce firmy Elsa (možná si na ní vzpomenete jako na výrobce profesionálních grafických karet), kde si ho všimly různé zpravodajské servery. Zdá se však, že jde ve skutečnosti o výrobek americké firmy Magma. Uplatnění nalezne zejména u majitelů notebooků, posloužit by mohl ale i u kompaktních počítačů. Teoreticky jej můžete použít také v situaci, kdy už vám nezbyly potřebné sloty uvnitř skříně (kvůli SLI nebo CrossFire), nebo nechcete počítač rozebírat.

Magma ExpressBox 3T - externí box pro karty PCI Express

Jak již název naznačuje, do hliníkového boxu se vejdou tři karty, včetně exemplářů s plnou délkou. Sloty používají sběrnici PCI Express 2.0. Dva z nich jsou typu ×8, zbývající pak ×4. Dle specifikací lze do jednoho ze slotů nainstalovat i kartu typu ×16. Bez ohledu na počet použitých linek však bude připojení limitováno rychlostí rozhraní Thunderbolt, která činí maximálně 10 Gb/s v obou směrech. Box má vedle vstupního portu i port výstupní, takže je možné za něj řetězit další hardware pro rozhraní Thunderbolt.

ExpressBox 3T má svůj vlastní napájecí zdroj, dimenzovaný na 220 W či 250 W (nižší hodnota by snad mohla platit při vstupním napětí 110 V). Příznivce ticha nepotěší aktivní chlazení, ovšem při podobné spotřebě se mu sotva lze vyhnout. V příslušenství dokonce najdete ještě další přídavný ventilátor do záslepky (což naznačuje, že oněch 200 W už dá boxu docela zabrat) a brašnu na přenášení. Rozměry totiž pochopitelně nejsou z nejmenších, délka činí 37 a výška 20 cm. Jen tak mimochodem je tento box docela drahou záležitostí, na svých stránkách výrobce uvádí příkrou cenu 979 USD. A to dokonce v ceně ani není datový kabel.

Magma ExpressBox 3T - externí box pro karty PCI Express

Box je určen zejména pro provoz úložišť, řadičů a specializovaných karet, například střižen a jiného hardwaru pro profesionální multimediální práci. Většinu z vás asi bude zajímat hlavně připojení grafických karet, to ale zřejmě bude problematické. Seznam podporovaných zařízení naznačuje, že zatím v tomto ohledu pohoříte. Problém je nejspíše softwarového rázu, neboť BIOSy počítačů a operační systémy zřejmě nepočítají s možností inicializace externí grafické karty. I v případě, že oželíte možnost připojení za běhu, totiž asi operační systém při bootu automaticky použije integrovanou grafiku a kartu v boxu bude ignorovat.

 

I tak je ale Magma ExpressBox 3T zajímavou periférií. Zařízení umožňující externí instalaci klasických rozšiřujících karet konečně ukazuje síly technologie Thunderbolt. Zatímco k připojování disků v podstatě stačí USB 3.0 (a AMD na něm také založilo svou alternativní technologii pro dokovací stanice), jedině Thunderbolt umožňuje používání desktopových karet v noteboocích či podobných nerozšiřitelných zařízeních. Tedy alespoň do doby, než se objeví standardizované rozhraní pro externí PCI Express.

Zdroje: Magma (1, 2), X-bit labs, Elsa Japan

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto