Mainstreamové GeForce s čipem GP106 budou koncem léta. Další fotky venku

0

Příchod prvních grafik GeForce s architekturou Pascal probírala v posledních dnech celá řada zpráv, které se ovšem týkají jen vyšší třídy karet, založených na GPU GP104. Pokud ovšem kupujete karty spíše v kategorii jako je dnes GTX 960 či 950, pak vás místo toho bude zajímat až čip GP106, o němž se toho tolik neví (ačkoliv jej již Nvidia ukázala v automobilovém modulu Drive PX 2).

Podle švédského webu SweClockers Nvidia opět zopakuje svou strategii z předchozích let a mainstreamové karty uvede s určitým odstupem proti čipu GP104. To by sedělo s informacemi, které již před časem otiskl web DigiTimes. Nicméně dle SweClockers by mohlo být uvedení o něco dříve, ještě ve třetím kvartálu a nikoliv až ve čtvrtém. Jeho zdroje vypuštění karet s čipem GP106 údajně čekají někdy v srpnu nebo září. Na Computexu tedy tyto levnější karty určitě nebudou, ovšem pokud by klapl dřívější termín, mohly by se objevit již před koncem prázdnin.

SweClockers poznamenává, že tyto karty by možná mohly mít spotřebu pod 75 W a umožnit tedy provoz bez přídavného napájecího kabelu. Výrobci karet spolu s Nvidií totiž nedávno vypustili verze GeForce GTX 950, které mají TDP přiškrceno na 75 W a používají napájení jen ze slotu (což se hodí například pro upgrady existujících sestav bez lepšího zdroje). Karty s GP106 by na tom mohly být podobně už jen proto, aby srovnání spotřeby s těmito GTX 950 nepůsobilo nepatřičně. Ovšem lze asi čekat, že toto nebude platit pro všechny modely založené na GP106, minimálně některé nereferenční karty asi konektor budou mít kvůli přetaktování.

 

Fotky nového designu chladiče byly zřejmě autentické

Nejen o čipu GP106 se na webu objevily nové informace. Prosákly také další fotografie připravovaného referenčního chlazení pro karty s čipem GP104. Jedná se opět o jeho kryt, kterému Nvidia změnila design do poněkud kubistického stylu (nejsem si úplně jistý, zda k lepšímu). Fotografie odpovídá dřívějším snímkům, což by nasvědčovalo tomu, že vzhled referenčních karet bude skutečně takovýto. Kryt i ventilátor vypadají koncepčně podobně současnému referenčnímu chladiči, ovšem polohy šroubů nesedí, takže vnitřní pasiv byl podle všeho přepracován.

Údajný kryt chladiče GeForce GTX 1080
Údajný kryt chladiče GeForce GTX 1080

 

Zatímco karty s čipem GP106 mají (jak bylo řečeno výše) dorazit koncem léta či možná začátkem podzimu, v případě GP104 se zdroje víceméně shodují, že tito Pascalové se objeví již na jaře, kdy by je Nvidia mohla uvést na Computexu. Dle některých zdrojů dokonce až ve třech různých variantách. Ovšem je třeba upozornit, že se nyní objevují také hlasy, že by Nvidia mohla karty na bázi GP104 odhalit ještě před Computexem. Bylo by to pak na speciální mediální akci, buď v dnech bezprostředně předcházejících, nebo dokonce ještě časněji, možná už v polovině května. Nicméně mohlo by jít i o papírové uvedení s pozdějším datem dostupnosti, takže posun by mohl být jen nominální, a ne faktický.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), SweClockers

Mainstreamové GeForce s čipem GP106 budou koncem léta. Další fotky venku

Ohodnoťte tento článek!