Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků

Tenhle program si možná pamatujete z příloh IT časopisů.

6
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ve Windows Storu se v posledních době objevil pár zajímavějších desktopových programů, a sice Spotify nebo Inkscape. Dočkat bychom se měli také rastrového grafického editoru Paint.NET. Mezitím Store přivítal jednu malou legendu v oblasti prohlížení obrázků. Přiznám se, že nedokáži hodnotit jeho dnešní popularitu, ale IrfanView jistě řadě z vás stále něco říká.

Jedná se o rychlý nástroj na prohlížení, konverze a lehčí editace obrázků. Typický spartánský vzhled, který se roky výrazněji nezměnil, nenadchne, obzvlášť v roce 2017. Díky nabízeným možnostem a opravdu svižnému chodu má však aplikace stále co říct. Z vlastní zkušenosti vím, že ani na výkonném počítači např. moderní aplikace Fotografie z Windows 10 nedokáže fotky načítat uspokojivě.

Rychlejší alternativy s nízkými hardwarovými požadavky proto mají na trhu své místo stále jisté. Pokud jste ochotni obětovat pěkně vypadají uživatelské prostředí za výkon a funkce, je IrfanView stále výborná volba. Nově ho tedy naleznete ve Windows Storu.

IrfanView vznikl před více než 20. roky a ohromil svižným chodem nebo kvalitní konverzí do formátu JPEG
IrfanView vznikl před více než 20. roky a ohromil svižným chodem, širokou podporou formátů nebo kvalitní konverzí do formátu JPEG
Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Ale jo. Zrovna včera jsem hledal ve storu prohlížeč obrázků, Protože Fotky na tom PC zrovna v kondici nebyly, obyč jpeg prý neumí.

  A tedy už se těším až bude MS s obsahem storu spokojen a přestane v něm mlžit, tedy neumožňovat nějaké smysluplné filtrování hodné roku 2017. Protože přes 400 aplikací ve většině za „zdarma+“ procházet nikdo nebude

 2. Nechapem autorovo „Pokud jste ochotni obětovat pěkně vypadají uživatelské prostředí za výkon a funkce, je IrfanView stále výborná volba.“

  Co je na prostredi IrfanView nepekne? Nieje skor trendove.

 3. Já jsem zrovna jedna z těch vykopávek, která ho používá jako prohlížeč už od pravěku, právě kvůli jeho rychlosti spuštění/načtení obrázku.
  A teď koukám, že nová 64 bitová verze, která je k dispozici na jejich stránkách, je ještě viditelně rychlejší!
  Super! Moc díky za info!

  • 64bit mají již nějaký pátek.
   Irfan taky používám mraky let a dávám ho do každého PC co mi projde rukama jako základní prohlížeč a pro konverzi. Naprostá spokojenost. Škoda jen, že konverze nejede ve vícevláknu.

 4. Na co mi je vzhled u prohlížeče obrázků? 😀

  Irfanview byl odjakživa nejlepší, používám ho už od Win98SE, například takovému ACDSee jsem nikdy nepřišel na chuť a ubohý vestavěný prohlížeč v Oknech je snad vtip do dnešního dne…