Malé tablety budou bez desktopu. Co se ale stane se Surfacem RT?

0

Microsoft se sám dlouho rozhodoval, jak naloží s Windows RT. O zařízení s procesory ARM zájem nebyl, uživatele mátl okleštěný desktop, kde neběžely klasické desktopové programy. Výrobci se na výrobu dalších zařízení dávno vykašlali. Později vyšlo najevo, že se Windows RT sloučí s Windows Phone a vznikne nová edice systému pro smartphony a malé tablety.

Tentokrát již bez desktopu. To se také stane. Problém ovšem vyvstává v souvislosti se stávajícími tablety, především pak se Surfacem RT a Surfacem 2. Microsoft potvrdil, že i ty se nějakého upgradu dočkají. Nebudou to však plnohodnotná Windows 10. Všechno tak nasvědčuje tomu, že jednoduše půjde o mobilní edici určenou pro menší tablety.

 

Za menší firma považuje zařízení do 8″. Těžko vyprodukuje zvláštní verzi systému jen pro svých pár tabletů. Znamená to, že upgrade bude pro majitele Surfaců s procesory ARM možná spíše downgrade. I když je omezený, představuje desktop spolu s Office 2013 velké lákadlo a užitečné součásti zařízení.

Náš oblíbenec Joe Belfiore ‏na Twitteru potvrdil, že menší tablety budou bez desktopu. Budou to právě tablety do úhlopříčky 8″, které pohání procesory ARM – aspoň v této kategorii se s nimi počítá, v minulosti Intel svými úspornými čipy potlačil potřebu po ARMu. Tzv. Wintel narušen nebyl, ARM se ve světě Windows nestihl uhnízdit.

Ovšem s výjimkou smartphonů. Teď už k obratu dojde těžko. Architektura tak zůstane na mobilech (a mobilní edici Windows 10), byť není vyloučené, že i v tomto segmentu postupně začnou výrobci nasazovat procesory od Intelu. Buď jak buď, pod 8″ desktop nenajdete. Je to jasné? Tak si v tom zase uděláme trochu nepořádek.

Belfiore dodal, že stávající 7″ zařízení si desktop ponechají, přepínání mezi režimy zajistí funkce continuum. Pravidla se nejspíš vztahují pouze na nová zařízení. Jak to ale přesně bude se Surfacem první a druhé generace, na to si budeme muset počkat.

Zdroj: Neowin | @joebelfiore

Ohodnoťte tento článek!