Malý zázrak: GeForce GTX 1050/1050 Ti s jednoslotovým a zároveň nízkoprofilovým chladičem

2
ASL GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag

Ve zpravodajském pokrývačství grafických karet je obvykle pozornost zaměřená na nové výkonné modely. Někdy se ale objeví něco zajímavého v jiné rovině – třeba užitečností pro velmi malá PC. Ta jsou sice v poslední době infiltrována trendem masivních „mini-iTX“ skříní osazených velkými herními kartami, ale přece jen stále existují i počítače kompaktní v původním slova smyslu, do nichž se dvouslotová karta (ani s PCB tak krátkým, jako má třeba Radeon R9 Nano) nevejde. Pro takové sestavy se ale na trhu teď objevily karty, která by mohla umožnit grafický upgrade i těch počítačů, kde to zatím vypadalo nemožně.

V aktuální generaci FinFETových grafik již byly realizovány grafiky zabírající chladičem jen jeden slot (například Radeon RX 460, ale dokonce i speciální GeForce GTX 1070), jež ale nemají nízký profil PCB/karty, který je u skutečně malých Mini-ITX skříní častý. Nebo se zase objevily karty nízkoprofilové, ale s chladičem potřebujícím dvě pozice (v této podobě se dají sehnat Radeony RX 460 a RX 550, nebo GeForce GTX 1050/1050 Ti). Skloubit dohromady obojí už je hodně těžké, jelikož pasiv i ventilátor potřebují místo, ale nakonec se takový „svatý grál“ herního mini-PC přece jen objevil.

ASL GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag
ASL GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag

Herní grafika s výškou 6,9 cm, jen na tloušťku jednoho slotu

Přišla s ním u nás v podstatě neznámá čínská firma ASL – která se ale možná proto pokusila zaujmout něčím nevídaným. Její model nazvaný GTX 1050 Ti Battle Flag je kompletní referenční GeForce GTX 1050 Ti, která je stlačena skutečně jen do jednoho slotu při nízkém PCB a záslepce. GPU má 768 stream procesorů plně aktivního 14nm čipu GP107, které běží na 1293 MHz v základu a 1392 MHz při boostu. Karta také nese 4 GB paměti GDDR5 na frekvenci 7,0 GHz a se 128bitovou sběrnicí.

Kromě GTX 1050 Ti má ASL ve stejném provedení také model GTX 1050 s 2 GB paměti, opět s referenčními parametry (640 stream procesorů, 1354–1455 MHz). Obě jsou nejspíše založené na zcela stejném PCB, model GTX 1050 by ale logicky měl být k mání za menší peníze.

Chladič karty GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag od ASL
Chladič karty GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag od ASL

TDP obou modelů GeForce by mělo být 75 W. Karta Battle Flag řeší chlazení hodně podobně jako větší jednoslotová GTX 1070 od Galaxy. Ventilátor je radiální, což umožňuje jej umístit až za pasivní část s žebrováním. Centrifugálním způsobem prohání vzduch průběžně kartou skrz pasiv, který je tvořen ze skládaných tenkých žeber napojených na měděnou heatpipe v základně. Celková délka karty je 19 cm. Zajímavé je, že na PCB je dokonce i příprava na šestipinový napájecí konektor, avšak nevyužitá. Karta se krmí jen ze slotu PCI Express.

Chladič karty ASL GeForce GTX 1050 Ti 4GB Battle Flag

Nízkoprofilová záslepka je bohužel plně využitá výstupem DVI (jen digitálním, bez možnosti připojit analogový monitor) a HDMI 2.0, takže neumožňuje ohřívanému vzduchu unikat ven. Chladič jej vypouští ven perforací v krytu, což není ideální. Pod kartou totiž může být rovnou dno či bok skříně, nebo další adaptér. Nicméně odvětrávání by se asi dalo za cenu ztráty záruky pomoci tím, že by se do přilehlého boku či spodku skříně (nebo i do záslepky okolo portu HDMI) vyvrtaly průduchy. Mámo místa na záslepce bohužel také znamená, že karta nedostala výstup DisplayPort 1.4 – škoda, že výrobce místo toho lpěl na přítomnosti DVI, není tak možnost reálně využít podporu 5K a 8K monitorů v GPU Pascal.

Bylo by asi velmi zajímavé vidět, jak se malému chladiči daří ukočírovat teplotu ve skutečně kompaktní skříni s nízkým profilem a omezeným průvanem. Hlučnost radiálního větráku by asi v zátěži nemusela být úplně nejlepší. Těžko ale říct, zda se na internetu dočkáme nějakých testů, které by takový scénář ozkoušely. Jde o úzce zaměřený produkt a výrobky této čínské firmy se zatím v západní distribuci zdá se moc neobjevují. Ani tato zajímavá GeForce se tak nemusí dostat mimo Asii.

To by asi byla škoda, pak by nezbývalo než se k ní v případě zájmu pokusit dostat přes eBay a podobné kanály. Cenu ani datum dostupnosti zatím neznáme, těžko tedy říct, zda by to stálo za to. Momentálně by ale mělo jít o plný unikát, nejsem si ani jistý, zda byla na trhu jiná srovnatelná karta od roku 2012, kdy Sapphire vyráběl nízkoprofilový a jednoslotový Radeon HD 7750.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Psal jsem to už u té malé 460. Ať už se konečně u těchto malých karet vyserou na DVI a použijí micro verze HDMI/DP. Bude pak alespoň možnost proudění teplého vzduchu ven a do krabice pouze přidají kabel, nebo redukci.