Máme fotky procesoru AMD pro nový socket AM4, Ahtlonu X4 950

0

Tento týden představilo AMD konečně desktopové procesory s jádry Excavator, určená pro novou platformu se socketem AM4 (který pak bude zároveň sloužit i CPU s architekturou Zen). Přestože by se pomalu měly chystat na trh, zatím jsme kupodivu neviděli moc obrázků těchto desek a nového socketu. Až teď se (pokud mi něco neuniklo) z dálného východu dostala kvalitnější fotka procesoru v provedení AM4 včetně spodní strany.

Fotografie se objevily na čínském Baidu a je na nich procesor Athlon X4 950 s deaktivovanou grafikou. Ten je parametrově shodný s Athlonem X4 845 pro socket FM2+, tedy až na podporu pamětí DDR4 a použití platformy AM4, v níž bude aktivní i integrovaný čipset. Má tedy čtyři jádra, 2 × 1 MB L2 cache a takt 3,5 GHz v základu a 3,8 GHz maximálně; integrovaný řadič PCI Express 3.0 pro grafickou kartu má osm linek (ovšem samotný socket podporuje plnohodnotný PCI Express 3.0 ×16).

AMD Athlon X4 950 pro socket AM4 (Zdroj: Baidu)
AMD Athlon X4 950 pro socket AM4 (Zdroj: Baidu)

Provedení rozvaděče tepla je zdá se identické jako u dosavadních platforem AMD, u čipů Bristol Ridge bude ale pravděpodobně opět kontakt vytvořen teplovodivou pastou místo letování. Podle dosavadních informací by rozměry procesoru měly být stejné jako dnes, takže vyšší počet pinů na spodní straně je dosažen zmenšením jejich rozteče.

AMD Athlon X4 950 pro socket AM4 (Zdroj: Baidu)
AMD Athlon X4 950 pro socket AM4 (Zdroj: Baidu)

Jak si můžete spočítat, pouzdro má 39 řad pinů a 39 sloupců, přičemž v růžcích vždy tři piny chybí (kromě toho značeného trojúhelníkem, kde jsou vynechány čtyři). Dále je uprostřed prázdné okno o 13 × 13 pinech a kolem jsou čtyři dvoupinové „identifikační“ mezery pro zamezení instalace do nekompatibilních budoucích socketů se stejnými rozměry pinů. Celkově je tedy k mání skutečně 1331 pinů, jak jsme se dozvěděli již před časem. Pokud by AMD někdy v budoucnu zaplnilo „okno“ jako kdysi u socketu 939, dostalo by se na 1500 pinů. To asi není dost na implementaci například dalšího paměťového kanálu a patrně by padlo jen na posílení napájení pro čipy na budoucích výrobních procesech vyžadujících nižší napětí, a tedy vyšší proudy. Po 14nm procesu má totiž AMD údajně v plánu přejít rovnou na 7nm.

Pro srovnání: spodní strana APU Trinity pro socket FM2 s větší roztečí pinů
Pro srovnání: spodní strana APU Trinity pro socket FM2 s větší roztečí pinů

Zajímavé je, že spodní strana pouzdra procesoru nemá na substrátu (PCB) osazené žádné součástky či přípravu pro ně, jako tomu na procesorech s „oknem“ obvykle je. Tyto komponenty tedy budou patrně jen pod rozvaděčem tepla. Je možné, že se tím zjednodušuje výroba, nicméně nemusí jít o obecný rys CPU pro socket AM4.

 

Všimněte si také, že na rozvaděči se již nepíše „Made in Malaysia“, finalizace zřejmě probíhá v Číně, což už ale bylo vidět na některých předchozích APU. Výroba samotného čipu se však stále uskutečňuje v Drážďaněch („Diffused in Germany“). Novinkou je, že na rozvaděči je přímo vytištěno, že procesor je určen pro socket AM4, což do budoucna usnadní orientaci, pokud přijdete k nějakému samotnému CPU a nebudete z hlavy vědět, pro jakou platformu je určené dle modelového čísla.

 

Procesory či APU pro socket AM4 jsou v tuto chvíli prodávány jen velkým výrobcům počítačů (používat je má údajně třeba HP a Lenovo). Kdy je budeme moci koupit i my, běžní domácí stavitelé, zatím nevíme. Podle některých nepřímých informací by to možná mohlo být v říjnu, potvrzeno to ale není.

Zdroje: Baidu, Gigglehd

Máme fotky procesoru AMD pro nový socket AM4, Ahtlonu X4 950

Ohodnoťte tento článek!