Máme k dispozici kompletní specifikace budoucích modelů karet Xeon Phi

0

Vedle specifikací serverových CPU Haswell, tedy Xeonů řady E3-1200 v3, utekly z Intelu ještě informace o částečném jmenovci serverových procesorů – o koprocesorové kartě Xeon Phi (o architektuře Xeonu Phi si můžete přečíst zde). A jsou to informace velmi zajímavé – jedná se totiž o kompletní specifikace nových modelů, které Intel tento rok hodlá přidat do nabídky. Pojďme se tedy podívat, co Intel z čipu kódově označovaného Knights Corner vyždímal.

Jak můžete vidět v tabulce, potvrzují se neoficiální informace o frekvencích, pamětech a počtu jader karet SE10P a SE10X, ale i modelů 3120P a 3120A. Tyto levnější verze Xeonu Phi mají 57 jader na 1,1 GHz (což dává výkon 1003 GFLOPS v dvojité přesnosti), 6 GB paměti GDDR5 na taktu 5 GHz (propustnost 240 GB/s) a 28,5 MB cache (ta se odvíjí od počtu jader). Verze A má aktivní chladič, verze P pasivní, obě ovšem počítají s TDP 300 W.


 

Model 5120D je o něco výkonnější než Xeon Phi 5110P (jediná karta, která byla dosud oficiálně na trhu), ale také žravější (potřebuje 245 místo 225 W). Zatímco čip je taktován stejně a má identický počet jader (60 kusů na 1,1 GHz, celkový výkon 1053 GFLOPS), zrychlily paměti, a to o 10 % na 5,5 GHz (propustnost stoupne na 352 GB/s), přičemž kapacita je 8 GB. Písmeno D v názvu značí „Dense Form Factor,“ což by mělo znamenat, že karty budou kompaktnější, aby se s nimi dalo dosáhnout vyšší hustoty integrace. Dost možná bude tedy tento Xeon Phi jednoslotový. Každopádně se ale dodává bez chladiče, takže s odvodem tepla se budou muset poprat sami odběratelé (ideální bude použití vody). Řada 5100 by každopádně měla být určena tam, kde se požaduje vyvážený poměr výkonu a spotřeby.  

Karty 7120P a 7120X pak tvoří výkonnostní vrchol nabídky. Jsou ještě rychlejší než SE10P/X (tyto karty oficiálně v nabídce nejsou, Intel je ale dodává vybraným zákazníkům), byť mají stejné 300W TDP. Tyto Xeony Phi mají aktivních 61 jader (z celkových 62) a o poznání vyšší frekvenci 1,25 Ghz. Díky tomu se dostávají na teoretický výkon 1,22 TFLOPS (dvojitá přesnost). Paměti jsou opět taktovány na 5,5 GHz (352 GB/s) a opět je osazeno 8 GB. Obě verze mají identické parametry, liší se chlazením (A je aktivní) či jeho absencí (karty X tedy vybaví chladičem odběratelé).

V tabulce můžete vidět ještě jednu věc: zatímco loni uvedené karty byly založeny na revizi („steppingu“) B, Xeony Phi z druhé vlny již budou poháněny čipy revize C. Novější karty by tak mohly mít lepší poměr spotřeby a výkonu, což umožnilo vydání výkonnějších modelů řady 7100. V roadmapách Intelu se již mimochodem vyskytuje kódové označení Knights Landing, které značí příští, čtvrtou generaci čipů Larrabee. Až tato generace přijde, budou její členové odlišeni dvojkou na druhém místě v modelovém čísle – tyto karty by se mohly jmenovat například Xeon Phi 3220A, 7220P, 5210P. To je však zatím otázka budoucnosti (novou generaci bych čekal spíše až v roce 2014).

 

První várka Xeonů Phi nedisponuje turbem, ačkoliv dříve se s ním počítalo. Zda se toto změní s revizí C je otázka – tabulka to kategoricky nevylučuje, sděluje však jen tolik, že o věci ještě nebylo rozhodnuto. V době, kdy vznikla, tak možná ještě tato funkce nebyla plně odladěná či nebylo známo, zda se ji Intelu podaří dotáhnout do zdárného konce. Zda tedy budou novinky dynamické přetaktování podporovat, je zatím ve hvězdách.

Ohodnoťte tento článek!