Máme nejlepší fotomobil. Ne, my máme nejlepší. Jak vlastně funguje DxOMark?

2
Google Pixel 2 je podle DxOMarku nejlepší fotomobil na světě

DxOMark je pojem, na který slyší všichni (bez)zrcadlovkáři. Jde o nejznámější web, který se snaží kvantifikovat ryze kvalitativní parametry fotografie. Zkrátka posuzuje to, jak dobře přístroj fotí a za to mu udělí číselnou známku. Doposud se DxOMark zabýval měřením kvality snímačů a objektivů.

Od roku 2012 začal hodnotit také mobily. Nebál se ani odvážných srovnání mobilů a kompaktů nebo dokonce zrcadlovek. Metodika byla původně stejná, takže se editoři webu nebáli říct, že Nokia 808 fotí lépe než profi kompakt Canon G9.

Je Pixel 2 nejlepší?

Tento týden představený Google Pixel 2 dosáhl skóre 98 bodů. Stejně měl donedávna nejlépe hodnocený foťák – bezzrcadlovka Sony A7R II. Až zrcadlo Nikon D850 jako první získalo 100 bodů. (Dnes, zde je recenze.) Znamená to snad, že Pixel 2 je druhý nejlepší foťák ve vesmíru? Ne. Výsledky už nelze kvůli jiné metodice porovnávat.

TIP: Jaký je aktuálně nejlepší fotomobil na trhu? Žebříček těch nejlepších na SmartMag.cz

Ještě nedávno DxO Mark srovnával kvalitu mobilů s běžnými foťáky
Ještě nedávno DxO Mark srovnával kvalitu mobilů s běžnými foťáky

A je Pixel 2 alespoň nejlepší fotomobil? Budeme-li věřit nezávislosti DxOMarku, tak ano. Je ale nesmyslné tak činit za základě jednoho čísla. Že Pixel 2 má skóre 98, zatímco iPhone 8 Plus a Galaxy Note8 jen 94. Je to podobné jako u různých měřičů na počítači à la PCMark. Počítají desítky různých operací a výsledkem je jedno skóre. To je příliš velké zjednodušení.

Nejasná metodika

DxOMark celkové skóre počítá na základě 16 subtestů. U fotografií se zaměřuje na expozici, barevné podání, zaostřování, zachování textur, práci se šumem, vznik artefaktů, kvalitu blesku, zoomu a bokehu. U videa nesleduje blesk ani zoom, ale stabilizaci.

Metodika bohužel není tak transparentní, jak bychom chtěli. Neznáme váhy jednotlivých subtestů, tedy jak moc ovlivňují celkové skóre. A také u samotných subtestů musíme DxOMarku „prostě věřit“. Nejde jen o laboratorní měření v interiéru, kde lze zachovat stejné prostředí pro všechny testy. DxO fotí i exteriéry, takže podmínky nejsou vždy stejné, protože i počasí a focené objekty se liší.

Foťák Pixelu 2 je dle DxOMarku nejlepší na trhu
Foťák Pixelu 2 je dle DxOMarku nejlepší na trhu

Oproti ostatním foťákům navíc DxO porovnává nikoliv výstupy v RAWu, ale JPEGu. Je to samozřejmě dáno tím, jaké je typické použití mobilu. Jenže právě kvalita postprocessingu a výstupu do JPEGu se může rychle měnit s každou verzí firmwaru nebo aplikace pro focení. Opětovné testy už ovšem DxO nedělá.

Kašlete na čísla

Nechci zpochybňovat měření DxOMarku, přestože je jejich metodika nejasná. Tamní experti se stále snaží o nejobjektivnější testy. Jen by se veřejnost spíš než na skóre měla zaměřovat na to, co DxO popisuje v textu a jaké k němu přikládá demo snímky. Lze s jistotou říct, že foťák se 50 body bude horší než ten, kterých jich má 80. Rozdíly mezi 94 a 98 body už však budou nepodstatné. Dané pouze odlišnými váhami (které neznáme) u dílčích výsledků.

Schválně se detailně podívejte na výsledky tří mobilů s nejvyšším skóre. Pokud bychom se bavili o fotografiích, podle DxO Marku vede Galaxy Note8 se 100 body oproti 99 bodům u Pixelu 2. Google přitom vede ve většině dílčích testů, často o hodně bodů. Ztrácí jen v šumu (59 vs. 75 bodů) a zoomu (32 vs. 66 bodů). U zoomu DxO měří digitální i optický a je jasné, že Note8 nebo iPhone 8 Plus budou napřed, když mají i zvláštní zoomový objektiv.

Jsou však zoom a méně šumu na fotkách důležitější parametry než rychlejší/přesnější ostření, lepší podání barev, širší dynamický rozsah, kvalitnější blesk atd.? O tom by si měl rozhodnout každý uživatel sám.

Proto, lidé, čtěte. Čísla jsou jen vodítkem k dalšímu studiu. A to nejen u testů foťáků (nebo jiných zařízení). Produkty byste také neměli kupovat podle počtu hvězdiček na Heuréce. Dva filmy, které mají na ČSFD 75 % rovněž neurčují to, že jsou stejně dobré.

Máme nejlepší fotomobil. Ne, my máme nejlepší. Jak vlastně funguje DxOMark?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE