Máme nové Cnews.cz a tady je důvod proč

Chyba není na vašem přijímači, náš web je dnes skutečně jiný. Spouštíme „Cnews 4.0“. Věříme, že bude lepší pro vás i pro nás.

80
Nové Cnews v roce 2017
Nové Cnews v roce 2017

Kořeny našeho webu sahají až do roku 2007, kdy Mirek Jahoda a spol. založili – troufám si říct – nejlepší český hardwarový magazín té doby. Také jsem se na něm trochu podepsal, takže to není příliš objektivní. Nicméně. ExtraHardware.cz postupně dostával sourozence. Jeden byl zaměřený na notebooky, druhý na Windows a software, třetí na Apple a další na PC návody.

Bylo neúnosné pro každé téma zakládat nové stránky. Technicky se to asi zvládnout dalo, organizačně ne. Témata se často prolínala a nebylo jasné, kam je spíš zařadit. A to jsme se ještě zvlášť chtěli věnovat internetu nebo chytré elektronice. Proto jsme v roce 2010 založili Cnews.cz. Primárním cílem bylo pokrýt ostatní IT záležitosti, tím sekundárním pak postupně sloužit všechny weby do jednoho.

V roce 2014 se nám to skoro povedlo. Zůstaly nám weby jen dva – Cnews a ExtraHardware. Oba s novým redakčním systémem (hodně aktualizovaný Drupal) a trochu upraveným designem, kterým nám vydržel dodnes. Do včerejška, mám-li být přesný. Dvanáctého ledna 2017 se začala psát nová kapitola. Máme jeden web – Cnews. Podle interního číslování, které jsme v průběhu času používali, je to Cnews 4.0.

S každou novou verzí si část čtenářů změny pochvalovala, část je zatracovala. Nejinak tomu bude i teď. Dovolte mi ale formou otázek a odpovědí vysvětlit, proč jsme Cnews 4.0 vlastně chtěli.

Proč Cnews 4.0?

Proč jste sloučili Cnews a ExtraHardware?

Takhle jsme si to malovali už pár let nazpět. Mít jeden web. Můžeme se tak pořádně starat o jedno prostředí, ne o dvě současně. Nově jsme přešli z Drupalu na redakční systém WordPress, který se nám bude snadněji spravovat. Zahladil chyby, se kterými jsme si nevěděli rady.

Pro WordPress jsme také museli od znovu nadesignovat celý web. Není nijak dramaticky odlišný. Chtěli jsme, aby zapadal vedle našich nových sesterských stránek Euro.cz a Autobible.cz. Nové Cnews tak vypadá, že patří do nové rodiny, ale zároveň si zachoval i část původní tváře. Ano, ExtraHardware byl odlišný, ale jak už jsem psal, nechtěli jsme dva různé weby. Odkazy vedoucí z jednoho na druhý přinesly jiné prostředí, pro čtenáře to bylo matoucí. Hardware se navíc prolíná s ostatními IT tématy, proto patří do jednoho domečku.

Za to může Babiš!

Nemůže, s ním nemáme nic společného. Vydavatelství Mladá fronta, pod které od loňska spadáme, je něco jiného než Agrofertem vlastněná Mafra, jež vydává Idnes, Lidovky nebo Metro.

Změní se nějak obsah?

Ne. Podařilo se nám stabilizovat redakci a každý den u nás budou vycházet články jako doposud. O hardwarové zpravodajství se stará Honza Olšan. Testy a recenze produktů má na starost Radek Kejduš. O softwaru a internetu píše Petr Urban. A Lukáš Václavík kecá do všeho.

Přestože už hardware nemá svůj vlastní „chlíveček“, články o něm nikam nezmizí. A to, co vycházelo na Cnews, zůstane také na svém místě. Dvacetikapitolové hardcore testy procesorů, grafik nebo chladičů už u nás stejně od loňského jara nevznikaly. V budoucnu ani nejspíš vznikat nebudou. Megatesty byly časově, finančně i lidsky tak nákladné, že to nepokryly příjmy z reklamy.

Á, takže to tady teď bude plné reklamy?

Reklama nás živí, takže tady bude. Doufáme, že ne tak moc, aby vás to odradilo ve čtení nebo zapnutí AdBlocku. Ale bude tady. Pokud vás baví nás číst (jinak byste asi tyto řádky nezhlédli), tak určitě máte zájem i o to, abyste si mohli číst i zítra. Bez reklam by to nešlo. V Česku u tak relativně velkého webu nefunguje jiný způsob monetizace. Vymlátili si na tom zuby i jiní. My jejich chyby nebudeme opakovat.

Tenhle design je finální?

Řekl bych, že je hotový tak z 90 až 95 procent. Do stovky bychom jej nikdy nevyladili, ale už jsme jej nebáli nasadit naostro, protože to hlavní již funguje. A i v tomhle stavu je lepší než předchozí web.

 • Je rychlejší, byť teď ještě můžete občas narazit pomalejší chod, protože na pozadí ještě doděláváme úpravy.
 • Má konečně funkční mobilní web. Layout stránky je responzivní, takže se přizpůsobí počítači, tabletu i mobilu.
 • lepší vyhledávač (i s našeptávačem).
 • Umožní nám tvořit nové formáty článků.

WordPress na pozadí na dovolí stránky jednodušeji upravovat a přidávat funkce, které tady ještě nejsou.

Na webu ještě máme několik chyb. Rubriky (přehledy článků dostupné přes hlavní menu) ještě nevypadají tak, jak bychom si představovali. Stále ještě ladíme vzhled starých importovaných článků, kde obrazové galerie nebo tabulky ještě nejsou finální. Ne všechny původní odkazy jsou funkční. Titulní stranu ještě také zkusíme upravit, aby té bílé barvy nebylo tolik. Chystáme se nasadit HTTPS.

Prosíme vás o komentář

Naostro jsme novou verzi spustili také proto, abychom od vás získali cennou zpětnou vazbu. Proto vás prosím, pokud jste narazili na nějakou chybu nebo máte tip na zlepšení, napište do komentářů pod tento článek, co vás trápí. Prosím o konstruktivní kritiku. „Že je to hnusný, pomalý a nepřehledný,“ nám příliš nepomůže.

Za celou redakci Cnews.cz i tým Mladé fronty vám předem děkuji a doufám, že nám pomůžete doladit i těch zbylých 5 až 10 procent!

Máme nové Cnews.cz a tady je důvod proč
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

80 KOMENTÁŘE

 1. GRATULUJI ke zprznění CNEWS.
  Připojuji se k názoru:
  „Zkuste zapřemýšlet nad změnou designu, protože tohle je opravdu něco otřesnýho. Víc nepřehlednou stránku jsem už dlouho neviděl.“

  A nebo víte co? Dejte si to na mobily a PC verzi ukončete úplně.

 2. Zdravím,jsem Vaším dlouholetým čtenářem a děkuju za Vaše články a hlavně za CnewsFM – je fakt super.
  Narazil jsem teď na jednu drobnou vadu nového webu. Logo Cnews.cz na úvodní stránce nahoře se mi na obou NB (W10) v IE (ver11.576) zobrazuje scvrklé (úzké). V Google Chrome i na mobilu a tabletu je vše OK.
  H.

 3. Jedna z mála změn webu, která se povedla. Na jiných serverech většinou vedou tyto změny k znepřehlednění, ale tady jsem změnu ani pořádně nepostřehl :D.
  Jediná věc co mi vadí, je to bílé pozadí. Strašně to září.

 4. Nevím jak u vás, ale mně Vivaldi rozbíjí font písma, kdykoliv se objeví znak s českou diakritikou. Na Edgi to funguje normálně, tak předpokládám, že je chyba někde v kompatibilitě fontů.

 5. Stará verze byla co se přehlednosti týče prostě mnohem lepší. Těch 7 větších odkazů na články s názvama vloženejma do obrázku je hrozný. Ten obrázek je moc malej na to aby v něm bylo tolik textu. Dál se mi nelíbí žádné viditelné hranice mezi těmi články. Možná je to moderní, ale na prd. Další nevýhoda, že naprostá většina stránky je bílá, ale to určitě “spravíte“ reklamou. Dál sem si nevšim, že by při vkládání komentáře šlo nastavit odesílání odpovědí na email jako dříve. Další problém jsou nevhodně vložené reklamy, které ještě víc rozbíjejí design stránky. Adblock budu mít vypnutý dál, ale schválně si ho zkuste zapnout a uvidíte, že stránka vypadá mnohem líp. Dokud Cnews vlastnil Extra Publishing, byly reklamy mnohem lépe vložené, po převzetí Mladou frontou se to o hodně zhoršilo. Ve srovnání s Euro.cz, na který sami odkazujete je tenhle web mnohem horší. Kombinace větších obrázků a menších obrázků i s části textu článku vypadá mnohem líp než tohle. Když už ty weby chcete mít podobné, což je pochopitelné, dotáhněte to prosím do konce.

 6. No teda! Nejdřív jsem se lekl, že jsem zapomněl adresu svých oblíbených stránek, tak jsem kartu zase rychle zavřel. Až na druhý pokus jsem zjistil, že jsem skutečně tam, kde jsem být chtěl.

  No teda! Tak samozřejmě chce to nějaký ten článek, než si trochu zvyknu a zjistím, jak dalece mi nový design vyhovuje, ale první dojem je dobrý! Dokonce velmi dobrý.

  Ale pár připomínek mám. Jednak ta bílá. To prosím ne. Té je moc. Až moc. Pokud to nepůjde jinak, mohl, prosím prosím, někdo kdo to umí, udělat alespoň tmavě šedý Stylish (https://userstyles.org/)? Takto je to na mě až příliš i s F.luxem…

  Další připomínka – zobrazení na tabletu. Články už se dají číst, což je pokrok, ale stále to nesedí perfektně. Přikládám odkazy na dvě fotky. Na první je web hned po načtení – mimo. Na další po poklepání na text a jeho přiblížení – text je potom krásně v rozsahu displeye, ale reklama je stále mimo. Ne že by mi to příliš vadilo, ale chyba to je.
  https://postimg.org/image/g31zy0hyl/
  https://postimg.org/image/6jsb4jugd/

  Další se týká také tabletu – v seznamu článků každý z nich představuje jakýsi obdelníkový blok. Avšak otevřít se musí kliknutím na text nadpisu článku – pohodlnější by bylo, pokud by stačilo kliknout do celého obdelníku, který připadá na jeden článek.

 7. Lukáši, za mě zatím dobrý. Ještě to chce poladit (jak sám píšeš, třeba ta bílá, komentáře apod.), ale celkově je to dobré. Sloučení s ExtraHardware jen vítám. Osobně bych zavedl ještě rubriku pro telekomunikace. Věnujete se jim docela dost, zasloužila by si to.
  Naštěstí jste nechali střídmou patičku, protože vždy, když sjedu dolů na weby CN Invest, tak z ní mám osypky :-).

 8. Ta animace pri nacitani obrazku na hlavni strance me irituje – je zbytecna a web na me pusobi dojmem ze se nacita dele. Drobeckova navigace mi prijde malo kontrastni.
  Jinak skoda, ze se cnews nedockalo (alespon moznosti) tmaveho vzhledu a doufam, ze https bude co nejdriv.

 9. Vážený pane Václavíku, nemohu najít RSS. Bez toho pro mě cnews bohužel končí. Byl to můj nejoblíbenější web, ale já prostě nemám čas ani trpělivost na nekonečné rolování responzivních designů a hledání kam mám vlastně kliknout. Omlouvám se a děkuji.

 10. Přechod z Drupalu na WordPress byl dobrý tah. WP je nepoměrně jednodušší a hlavně Drupal byl na web charakteru Cnews naprosto zbytečný a jednoduše jste to nezvládali.
  Design vpohodě. Weby charakteru Cnews mají být účelné a ne strakaté, takže no problem, klidně by to takhle mohlo zůstat.
  Připomenout že „za to nemůže Babiš“ bylo dobré, protože to je teď moderní do něj kopat a svádět na něj všechno od mouky v buřtech až po katastrofu Titanicu.
  Změní se nějak obsah? Ne. Škoda, určité změny by nebyly odvěci, ale … zaplaťpánbůh za to jak to je. Jednoduše řečeno, toho dobrého a zajímavého je pořád víc než toho nudného, otravného a stokrát omletého.
  Co je super, že také konečně došlo na responzivní webdesign, tam jste byli doposud úplně marní, ale hlavní je, že se to změnilo. Bravo kluci, jen tak dál!
  PS: Teď dokonce zjišťuji že se dá příhlasit přímo z vlákna pod článkem, to doposud dost lagovalo – dávám vám chvalitebně a žasnu :-O

 11. Přidávám svůj druhý komentář k novému vzhledu.

  Bohužel bude o kritice. Přestože celkově se mi nový styl líbí, jeho ergonomie je prostě příšerná. V předchozím komentáři jsem napsal, že si musím nejdříve pročíst několik článků. Už jsem si je pročetl a myslím, že takto by moderní web vypadat rozhodně neměl.

  Konkrétně mi vadí absence jakýchkoli hranic mezi jednotlivými prvky webu. A jelikož pozadí je všude bílé, stránka občas vypadá, že vlastně stránkou vůbec není a zatím se jedná o pouhé nahrání textu do prázdného prostoru. Další vadou na kráse je umístění tabulek a obrázků uvnitř článku – přikládám fotky (dvě a dvě – originální web a s použitým stylem – https://postimg.org/gallery/3byy7rs2q/). Takhle to vypadat určitě nemůže – spravit.

  Co se týče bílého vypalovače očí – už naštěstí někdo přispěchal se stylem – https://userstyles.org/styles/137633/cnews-cz-2017-dark, takže web se dá používat. Ale web by neměl bolet při prohlížení a tento zatím bolí.

  Na závěr velké dík autorovi stylu 🙂

 12. Zdarec, nasledujú moje myšlienky po odznení prvotného šoku. 😛

  – Osobne mi hlavná stránka cnews.cz príde vizuálne dosť rozbitá/rozhádzaná. Nesedia mi tie horizontálne lišty „Nejčtenejší“ a „Novinky z PC poradny“, ja by som ich radšej videl ako vertikálne nástenky niekde napravo.

  – Stránka HW „cnwes.cz/hardware“ vyzerá lepšie/prehľadnejšie, osobne by som tam tiež uvítal minimálne „Novinky z PC poradny“, prípadne aj „Nejčtenejší“ (zvážiť či by mali byť len z HW).

  – Keď už je tu tá „PC poradna“ ako súčasť tohto webu, rád by som na stránke toho fóra videl nejaký primárny (rozumej dominantný, neprehliadnuteľný) odkaz na cnews.cz, možno by to prilákalo novú vlnu čitateľov.

  – Responzívny layout neviem ako mám chápať, takmer polovica šírky FHD ostáva prázdna. Je to zámer?

 13. vůbec se mi to nelíbí, ale jsem rád, že došlo ke změně. Staré Cnews jsem si na mobilu „omylem“ přepnul do desktop módu a už z něj nešlo vylézt. Na stránce se nedalo horizontálně pohybovat, viděl jsem jen úzký pruh webu.
  A tady to na mobilu funguje bezvadně.
  Akorát na desktopu jsou ta písmenka šílená

 14. Tmavé téma je sice hezké, ALE: Podívejte se na článek v části Hardware „Revoluce v levných CPU potvrzena. Pentia Kaby Lake mají HT a 4 jádra“. Popisy ve srovnávací tabulce jsou vidět až po označení myší.(Je vidět jen nadpis jednotlivých sloupců)… Myslím si, že ani grafy nebudou v tmavém tématu vidět… Jinak souhlasím, že příliš moc bílé je ku škodě k očím.

 15. V podstate sa mi zmena páči až na jednu chýbajúcu fičúru – odlíšenie n-stranových článkov od noviniek. Bolo by lepšie, ak by boli na hlavnej stránke dlhé články vizuálne väčšie, alebo inak separovateľné od krátkych správičiek. Teraz je z toho neprehľadný mix.

 16. Zdravím všetkých ,ja chcem len pripomenut ,nikto to tu nespomína ,v novej verzii cnews 4 sa opravil ten hrozný problém pri rolovaní stránky kolieskom myši. To zadrhanie starej verzie v Drupale ma najviac točilo a mal som už rôzne teorie o klikoch na oživenie.
  Moja hypotetická uvaha je teraz bezpredmetná a všetko funguje .Inak velke díki tvorcom za prínos a hlavnu cenu v kategorii web roka ,teda ako za mna jo vlas

 17. Už je to 6 hodin, co jsem k článku „Věk Applu je u konce, říká Trumpův kůň Peter Thiel!“ připsal komentář a na titulní stránce se na mě u článku pořád šklebí počet komentářů 0.

 18. Mě se to velmi líbí. Jen by bylo dobré, kdyby tlačítko pro odeslání komentáře bylo nahoře a né vespod diskuze 🙂 Jen otázečka: Jedete na nějakém otevřeném RS typu wordpress nebo něčem vlastím?

 19. Je to hold docela smutné, že jste vlastně vyhořeli na tom, že jste testy dělali až moc dobře.
  Jinak Mirek Jahoda bude, vlastně už chybí, osobně si ještě pamatuju na jeho články a recenze z časopisu computer. Stejně tak chybí Ľubomír Samák, který testy chladičů dovedl k celosvětové dokonalosti.

 20. Je to bílý, je to plochý…je to jako u Google, nebo MS. Je to prostě IN.

  Nicméně blokovač reklamy je třeba zapnout pro blokování balastů. Třeba ten vás description, mě bicyklisto nezajímá 😀

 21. Jo ale abych nevyzněl jako kritik, tak zobrazování více jak 10 zpráv v RSS považuji za úspěch. Sice živě mi jich zobrazuje více. Nicméně při tomhle hnusném designu je přístup z RSS na konkrétní článek nutností.

 22. 1) Titulní strana: 7 (nejnovějších?) článku – obdelníček s rubrikou, nelze přesunout na stále místo, třeba pravý horní roh? (momentálně je nad každým odkazem a není pak v linii se sousedem)
  2) Titulní strana: Co takhle mít jen jeden černej proužek s vice záložkama? Nejčtenější, Novinky z PCporadny, HW,..?
  3) Nelze dodělat zvýraznění kolem celého odkazu (obrázek+link)? Teď po najetí na obrázek se nic nestane, jen se změní kurzor.
  4) Přehled v rubrice Zprávy (HW, SW..): že se dá filtrovat jsem si všiml náhodou, nelze to přesunout přímo nad seznamu článků od reklamy?
  5) Strom v článku je fakt neviditelnej. Orámování kolem tagů taky neviditelný.
  6) Bíla, bílá, bílá..komu by se nelíbila….fakt nejde dát mimo stránku (nebo mimo oblast článku) šedou nebo vzorek? Já mám 15,6″, takže to není tak strašný, ale nevim co ti ostatní s 22″+
  7) To že jsem přihlášen se dozvím až v článku, předpoládám, že to je 1% z těch 10% chybějících. A má status „in progress“. Místo k tomu mate vyhrazený hned nad vyhledáváním?
  8) Souhlas za přesun Přidat komentář hned nad diskuzi (popř. zeshora odkazovat dolu).

  Vyhledávání už funguje normálně? Zobrazuje výsledky od nejnovějších? To bylo fakt otřesný vyhledávat ve starý verzi

  Nechcete taky dělat do mobilů? Když už o nich píšete novinky (ces, drby, tiskovky), recenze by byla fajn. Už to je skoro počítač 🙂

 23. No, už je to hezkých pár dní, kdy jste nový Cnews.cz sputili, ale problém s fonty přetrvává… Kromě toho, že font sám o sobě jen docela nevzhledný, písmena s háčky jsou o kousek menší. Dělá to na všech kombinacích, které používám (Win 10-Edge, Win 10-IE, Win 8-IE).