Máme revoluční technologii pro přepis mluveného slova na text

0

České firmy Phonexia a OptimSys ve spolupráci s brněnskou VUT vyvinuly systém pro rozpoznávání řeči a jeho přepisu na text. Technologie sice není originální, ale stávající řešení jsou omezeny na určitý obor a je pro ně potřeba kvalitního mikrofonu, čistého pozadí a správné výslovnosti. Představený systém je ale určen především pro přepis nahrávek z telefonních hovorů, kde všechny tyto „výhody“ odpadají.

Přepis je vhodný pro zákaznická call-centra, záznamy telefonických konferencí apod. Převedený text (resp. obsah) je pak možné lépe indexovat a vyhledávat. Z těchto informací pak lze počítat statistiky oblíbenosti, ale také kontrolovat správné postupy telefonních operátorů při hovoru se zákazníky. Navíc není potřeba nových přístrojů nebo ústředen, ale stávající softwarové platformy stačí jen upgradovat. Úspěšnost převodu je prý 85 %.

Technologii si můžete vyzkoušet na stránce PřepisŘeči.cz. Stačí zavolat na uvedené telefonní číslo, kde vám řeknou pokyny, PIN a po zaznění tónu namluvíte maximálně půlminutový proslov. PIN pak použijete pro zjištění výsledků. Přepis řeči jsem také vyzkoušel, při čtení jsem využil odstavec z našeho včerejšího hlavního článku o nanotechnologiích.

 Původní text
Moderní věda samozřejmě neoperuje pouze s atomy a molekulami, ale velmi ráda zabrousí i do oblasti nano-produktů připomínajících svými funkcemi ty velké, ovšem v patřičně miniaturním měřítku. Věda je to velmi rozsáhlá a dalo by se rozhodně s klidnou myslí konstatovat, že její vliv bude časem růst identicky, jak se nám bude dařit odhalovat nová a nová zákoutí této sféry lidského zkoumání. Dnes bohužel musíme přeskočit některé vědy
 Rozpoznáno
Moderní věda samozřejmě neoperuje. A tomea molekulami. Ale velmi ráda zabrousí do blastí. Ano produktu připomínající chci mít funkce mít velké ovšem v patřičně miniaturní měřítku. Lidé to velmi dosáhla. A dalo by se rozhodně skytnou myslí konstatovat žíly bude časem. Růst identicky. Jak se nám bude dařit on hlavanova a nová tak určitě to sférického zkoumání. Ne bohužel musíme přeskoč některé věci.

 

Snažil jsem se mluvit zřetelně a spisovně bez ostravského akcentu, ale výsledek stejně není úplně přesvědčivý, z textu bych rozhodně nepoznal, o čem se píše. Samozřejmě v běžném rozhovoru nepadají odborné výrazy a hodně věcí se dá pochopit z kontextu. Ale převod má stejně ještě velké rezervy.

Zdroj: OptimSys

Ohodnoťte tento článek!