Mapa, ze které vám bude úzko. Kde je nejvíce neplatičů a kolik dluží?

4
Peníze mince
Ilustrační foto (autor: nattanan23 / Pixabay)

Zadluženost Čechů roste. Na konci roku 2017 bylo v exekuci již 863 000 obyvatel, o 3,4 % více než v roce 2016. Do dluhové pasti tak spadlo 9,7 % Čechů starších 15 let. Celková vymáhaná jistina (vypůjčená částka bez úroků) činí 239 miliard korun. Jistina sice meziročně klesla o 100 miliard, ale v roce 2016 v ní byly započteny i dluhy právnických osob.

Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR, které stejně jako loni analyzoval a vizualizoval web mapaexekuci.cz. Za ním stojí Ekumenická akademie spolu s neziskovou organizací Otevřená společnost.

Mapka je ještě podrobnější než loni. Můžete se na ní zkontrolovat podíl osob v exekuci, průměrnou jistinu a podíl vícečetných exekucí na úrovni krajů, okresů, obcí s rozšířenou působností i obcí. Nechybí ani srovnání s předchozím rokem. Novinkou je též věkové složení dlužníků.

Skutečný problém pro Českou republiku představuje vícečetnost exekucí. Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s 10 a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších 6 tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok,” uvádí Radek Hábl, autor projektu Mapy exekucí v České republice.

Zajímavosti z Mapy exekucí

 • Nejvíce exekucí je v Ústeckém a Karlovarském kraji, do dluhové pasti tam spadlo 18 % obyvatel starších 15 let. Naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji je jen 6 % dlužníků.
 • V obci Vrbno nad Lesy (okres Louny, Ústecký kraj) je 69,51 % obyvatel v exekuci. Dluží 114 ze 164 osob, na každou vychází v průměru skoro 6 exekucí.
 • V Ústeckém kraji je sice relativně hodně dlužníků, ale „visí” nejméně. Průměrná jistina na osobu činí 200 000 Kč. Praha je na tom nejhůře, tam je průměrná jistina dvojnásobná, tedy 400 000 Kč.
 • Na necelých 69 % dlužníků byla vypsána více než jedna exekuce. Na 151 000 obyvatel (17,5 % starších 15 let) dokonce více než 10 exekucí!
 • Průměrný věk českého dlužníka je 44 let.
 • V Olomouckém kraji klesl počet obyvatel v exukuci o 2,8 % a počet exekucí o 0,3 %.
Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. A nejlepší je, kdy má někdo byt v exekuci už dvanáct let – a nic se neděje, protože cena bytu je hluboko pod výší tehdejší půjčky, za kterou byl dán do zástavy. Banka prostě provedení exekuce nepřipustí. Mít takového majitele, který se nenamáhá platit za služby a do fondu oprav v SVJ, řeknu vám, to je pocuc. S nájemníkem jde zatočit – ale na majitele nijak nemůžete. Leda na něj uvalovat další exekuce – což musíte, jinak byste byli členy popotahováni za špatné hospodaření. Soudy a exekutorská komora se vám jen vysmívají.

  Vždycky, když někdo ty chudáčky v dluhových pastech lituje, tak bych mu nejradši nafackoval.

 2. Důležité je aby osoba v exekuci měla ještě co ztratit. Pak by splácela. Pokud už nic nemá, je to prohra pro obě strany sporu. Finanční gramotnost by se měla začít budovat už na prvním stupni ZŠ.

  • Spíše by měli mít ti, co půjčují, nějaké lepší školení na to, komu se půjčit může a komu už ne. Možná by to měl regulovat i stát a vyloženě zakázat další půjčky, pokud dotyčný má problém se splácením. A možná by jen stačilo plošně zakázat všudypřítomné reklamy s nahotinkama na legální lichváře a přestat dělat z půjček něco cool, ale opět lidem ukázat, že to jsou pouze problémy.

 3. A je to vina těch lidí, co se zadlužili několika úvěry na mnoho let, přestože to jsou třeba lidi sotva se základkou, případně klidně s VŠ s oborem na genderová studia nebo něco podobně hodně uplatnitelného, a nebo je to vina těch bank a nebankovních ústavů, že takovým lidem s radostí půjčí, přestože v registru dlužníku mají dluhy na dvě generace. Osobně bych vinu svalil i na banky, nechť některé půjčují i bezdomovcům a mají úrok 20 % a jiné naopak půjčují jen lidem, kteří mají potenciál mít práci, kdy si jen zamanou a půjčí jim za 2 %, protože 99 % z nich bude splácet, na rozdíl od 99 % bezdomovců, kteří splácet nebudou a musí to za ně zaplatit „společnost“.