Mapa internetu zachycuje 350 000 webů, jejich velikost a významovou blízkost

0

Jak by vypadal internet, kdybychom nakreslili jeho mapu? A je to vůbec možné? O něco podobného se již v minulosti pokusil Randall Munroe, autor webového komiksu XKCD, jeho mapa ale zachycuje pouze webové komunity (čili sociální sítě, diskuzní fóra, sítě instant messagingu, blogy a podobné), vychází z velké části z odhadů a pochopitelně je tvořena s uměleckou licencí.

Mapa internetu, kterou vytvořil Ruslan Enikejev, vychází z matematických základů. Trváte-li na správných pojmech, pak je to spíše mapa webu, a nebo zkrátka všeho, k čemu přistupujete pomocí webového prohlížeče. Webů je na mapě asi 350 tisíc, každý je reprezentován puntíkem (při dostatečném zvětšení vidíte jeho adresu). Velikost puntíku se odvíjí od toho, jaký traffic daná doména generuje, barevně jsou odlišeny země, ve kterých jsou domény zaregistrovány a blízkost webů je determinována jejich významovou (sémantickou) podobností.

Na mapě tak najdete „souhvězdí“ stránek v jednom jazyce (například čínský je žlutý), kde největší je zpravidla lokální mutace google, ale i konstelace blogů nebo poměrně rozsáhlý pornografický cluster. Takže zatímco na mapě je i český cluster, například web Československé filmové databáze je od něj vzdálen někam na půl cesty k IMDB. Poblíž ČSFD se drží titulky.com a dvě domény, které používá Ulož.to 🙂

 

Dva největší puntíky uprostřed mapy, jak byste se možná dovtípili i sami, jsou Google a Facebook (aplikace bohužel nerozlišuje subdomény, takže pod google.com jsou všechny jeho služby), okolo nich krouží Yahoo a YouTube. Velké weby mají na oběžné dráze desítky a stovky menších.

České souhvězdí, v němž se nachází i cnews.cz, byste našli od středu směrem doprava a mírně dolů, weby jsou označeny zelenou barvou. Nebesky modrý slovenský cluster je hned vedle. Internetovou mapu najdete na této adrese, avšak než tam zamíříte, mějte na vědomí, že provoz hostingu stojí autora projektu nemalé peníze a bude vás prosit o příspěvek skrz PayPal.

Ohodnoťte tento článek!