Mapa sociálních sítí: Facebook dobyl západ, víc už vyrůst nemůže

2

Vincenzo Cosenza již 10 let analyzuje popularitu sociálních sítí ve světě. Využívá k tomu měřič Alexa a zkoumá, které sítě jsou v daných zemí nejnavštěvovanější. Průzkum k ledna 2019 ukazuje, že světovou sítí číslo jedna je Facebook. Aby také ne, když má 2,3 miliardy uživatelů.

Cosenza spočítal, že Facebook je jedničkou ve 153 ze 167 měřených zemí. Odolávají mu v podstatě jen tři sítě. V Číně je Facebook na černé listině a v zemi je nejpoužívanější QQ/QZone. V Rusku a dalších postsovětských republikách vedou VKontakte nebo Odnoklassniki, které obojí patří pod Mail.ru. V Íránu je zase nejpopulárnější Instagram, který pro změnu patří Facebooku.

TIP: Zuckerberg slibuje reformu svých sociálních sítí. Chce více soukromí a šifrování

Zajímavý je i pohled na tržní dvojky. Tam přebírá vládu právě Instagram (44 zemí), ale velký vliv má i Twittter (7 zemí) a překvapivě i Reddit, který je druhou nejpoužívanější sítí v Kanadě, Norsku a na Novém Zélandu.

Před 10 lety byla mapa mnohem rozmanitější. I tehdy už sice Facebook ovládal 100 ze 127 posuzovaných zemí, ale měl více než 10 konkurentů. Populární byly ještě MySpace, Friendster nebo Orkut. V Česku vedli Lidé.cz (než se z nich stala seznamka), v Polsku zase Nasza-klasa.

Mapa sociálních sítí: Facebook dobyl západ, víc už vyrůst nemůže
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE