Mapy.cz chystají hromadu novinek: lepší vyhledávač, plánky zoo i navigaci

0

Seznam se do toho pořádně obul. Ráno ukázal první snímky z nové Panoramy, ale tím výčet novinek nekončí. Je jich ještě mnohem více.

Panorama s lepšími fotkami
Panorama s lepšími fotkami

Panorama 2.0

Loňský snímač, jehož fotky jsme dnes ráno obdivovali, letos nahradí další generace. Přidal další tři kamery, takže už jich má 18. Místo CCD čipů používá CMOS a navrch přidává objektivy značky Kowa. Seznam si od nového systému slibuje ještě lepší fotky, a to především v protisvětle. Letos chtějí Mapy.cz pokrývat především Vysočinu, Karlovarský a Plzeňský kraj.

Nová panoramatická hlava
Nová panoramatická hlava

Batoh à la Trekker

Kam Google nemůže s autem, posílá jiná vozítka. A kam nemůže ani s nimi, posílá turisty s batohem Trekker. Seznam si tento nápad vypůjčil a turistické trasy bude rovněž snímat pomocí batohu. Z ní trčí soustava šesti kamer, pod nimiž se nachází úložiště a akumulátor, který vydrží fotit asi 10 hodin. Celá krosna váží pod sedm kilogramů.

Turisticky atraktivní místa, jako jsou hrady, zámky a zajímavé interiéry, pak budeme fotit profesionálními zrcadlovkami na stativech v panoramatickém režimu,“ říká Martin Fuks, senior produkt manager, který má Mapy.cz na starosti.

 

Letecké a 3D mapy

Seznam dosud každý rok připravil nové kolmé letecké snímky pro třetinu republiky. Letos chce nafotit celé Česko najednou. K tomu navíc 86 měst vyfotí zešikma ze všech čtyř stran. Z nich Seznam také vytvoří 3D mapy. Do konce roku budou ve 3D vymodelována všechna města na 6000 obyvatel.

V první fázi nabídneme zjednodušenou verzi 3D mapy celé republiky, do níž budeme postupně přidávat reálné 3D modely postavené na nově pořízených šikmých snímcích,“ uvádí Pavel Zima, generální ředitel Seznamu.

Mapy celého světa včetně offline podkladů

Od podzimu má Seznam nové evropské mapy, využívá přitom podkladů OpenStreetMap. Od zítřka si budete moci vyzkoušet i celosvětové mapy. Seznam ale bude nejen brát, ale také dávat. Aktualizovaná data mimo mapy České republiky bude zasílat do OSM.

Mapy.cz pokryjí celý svět díky datům z OSM
Mapy.cz pokryjí celý svět díky datům z OSM

Z uživatelského hlediska je důležité, že mapy v celém světě Seznam vykresluje stejnou technologií. Grafika v Olomouci vypadá stejně jako ta v Sydney. Mobilní aplikace pro Android, iOS a WP nabídnou možnost stažení map jednotlivých zemí, ale to až v průběhu roku.

Mapa New Yorku vypadá jako ta z Prahy
Mapa New Yorku vypadá jako ta z Prahy

Mapy z celého světa bude možné stáhnout do mobilu
Mapy z celého světa bude možné stáhnout do mobilu

Další novinky

Kvůli hromadě nových dat Mapy.cz přepracují vyhledávač, který budou používat stejnou fulltextovou technologii jako hlavní stránka Seznam.cz. Když tedy zadáte dotaz na Prahu, Mapy.cz najdou nejen tuzemskou metropoli, ale také stejnojmenný hotel v Bulharsku, La Petite Praha v Francii nebo bar Praha v anglickém městečku Hinckley.

Nový fulltextový vyhledávač
Nový fulltextový vyhledávač

Mapy.cz budou doporučovat tipy na výlety a akce. „U současných funkcí jsme si ověřili, že lidé mají o plánování výletů skutečně zájem. Proto je v dalším kroku upravíme tak, aby každý na Mapy.cz získal vše, co k dobrému výletu potřebuje,” dodal Fuks.

Další novinkou budou plánky areálů a zajímavý míst. Seznam ukázal například mapku ZOO Praha.

Mapka ZOO Praha
Mapka ZOO Praha

Na dotaz, zdali konečně přibude navigace v mobilních mapách, Seznam uvádí, že je to v plánu a máme se nechat překvapit.

Zdroj: TZ Seznam

Ohodnoťte tento článek!