Takto bude vypadat notifikace po kontaktu s nakaženým. Mapy.cz cílí na milion lidí

8

Funkce pro sdílení své polohy v aplikaci Mapy.cz v rámci boje proti koronaviru a onemocnění COVID-19 již používá téměř půl milionu uživatelů. Aktuální číslo od soboty, kdy Seznam službu spustil, narostlo na 738 517 lidí (data k 29. březnu) a brzy se zřejmě dostaneme na jeden milion. Seznam mezitím odpověděl na otázky ohledně fungování služby.

Jak to funguje?

Naše systémy budou zpracovávat anonymizovaná data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy můžeme v budoucnu vypočítat, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Tip: Mapy.cz se zapojily do boje s koronavirem. Nakažení sdílejí svou polohu

Uvidím nemocné lidi na mapě?

Neuvidíte. Systém pracuje s historií polohy. Pokud vyhodnotíme, že jste se mohli nacházet na stejném místě, jako pozitivně testovaný člověk, pošleme vám zprávu. Nemůžeme odhalit identitu pozitivně testovaných lidí, ani ukázat jejich aktuální polohu.

Další otázky a odpovědi najdete na webu služby.

Používáte sdílení polohy kvůli koronaviru?

Státní instituce zatím nespolupracují

Notifikace nemůže být z principu okamžitá, algoritmus vyhodnocuje suspektní kontakt zpětně. Autoři navíc logicky nechtějí a zřejmě ani nemůžou přímo označovat lidi, což by neprospělo nikomu. Tým Mapy.cz od začátku jedná prostřednictvím platformy COVID-19 CZ se státními institucemi, odkud by měl získávat data o pozitivně testovaných lidech.

Ptal jsem se Martina Jeřábka, šéfa týmu Mapy.cz

Zatím to však vypadá, že tato data nezískal, jedná proto aktivně sám. Tedy sbírá historii polohy lidí, kteří se projektu účastní, čímž už teď vlastně ví, kdo se s kým kdy a kde setkal. Jakmile se u nějakého uživatele nákaza potvrdí, bude mít okamžitě k dispozici seznam lidí, se kterými takto přišel do styku.

Na otázku Cnews.cz ohledně vzdálenosti, která se již považuje za „možný kontakt“ jsem dostal odpověď, že algoritmus pracuje se vzdáleností a časem. Bere do úvahy i počet setkání s jednou nebo více infekčními osobami. Výsledek tedy bude označen za „kontakt“ při překročení nějaké míry. Pokud tedy na ulici kolem nakaženého jen projdete, nemusí se stát nic. V úvahu je potřeba brát i přesnost současných geolokačních služeb, která je u různých smartphonů odlišná.

Mapy cz sdílení aplikace6
Takto bude vypadat, pokud aplikace vyhodnotí historii vaší polohy jako pravděpodobný kontakt

Jako každá neustále geolokační služba i tato bohužel více vybíjí mobilní telefon. Pro běžný provoz by to neměl být problém. Pokud jde o data, tak aplikace odesílá zhruba 200 kB denně.

Mapy.cz spustí vlastní platformu pro kontakt s nakaženými

Během prvního týdne provozu se zapojilo již tři čtvrtě milionu uživatelů. Aplikace zatím neodeslala ani jednu pozitivní notifikaci. Jednak pro to, že státní instituce se s daty zřejmě zatím nechtějí dělit (naše spekulace, leč po zkušenostech velmi pravděpodobné) a jednak aplikace doposud neumožňuje odeslat zprávu o tom, že jste nakažení. Pokud by tam bylo prosté tlačítko, mohlo by být i zneužitelné.

Mapy cz sdílení aplikace6 1A jak se aplikace tedy o nakažených dozví. Mapy.cz brzy spustí webové rozhraní, kde bude možná spolupráce s nakaženými. Přímo v mobilní aplikaci je v nastavení již teď možné zjistit své unikátní ID (klepnutím na znak [i]). Přesný popis v tuto chvíli není dostupný, tým Mapy.cz na funkci stále pracuje. Tým pracuje i na možnosti sdílení pro uživatele konkurenčních Google Map.

Chytrá karanténa už v pondělí

V pondělí se má přitom spustit pilotní projekt tzv. chytré karantény, na které spolupracují technologické firmy sdružené v COVID19CZ. Mezi nimi je i Seznam.cz. Ta má za cíl rychlé trasování nakaženého pomocí jeho mobilní a platební historie (pokud k tomu dá souhlas). Způsob získávání údajů o pohybu je tedy odlišný a poloha bude vycházet nepřesně pouze z triangulace základnových stanic. Covid19cz však pracuje také na mobilní aplikaci.

Opět jde o aktivitu privátních subjektů, kterou vláda nevymyslela, ale začala na ní spolupracovat. Do projektu zapojí i armádu, primárně na rychlé testování potenciálně nakažených. Pilotní projekt bude spuštěn na jižní Moravě.


Aktualizováno 30. 3.: Mapy.cz spustili webové rozhraní pro nahlášení, že jste onemocněli nemocí COVID-19. V něm mj. uvedete své identifikační číslo z aplikace, viz výše.

Mapy cz koronavirus sdílení webová aplikace1
Webová aplikace
Takto bude vypadat notifikace po kontaktu s nakaženým. Mapy.cz cílí na milion lidí
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (69.01%) 71 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. K cemu to je dobry?

    Kdyby clovek vedel, ze prisel do kontaktu s nakazenym a nasledne se co nejdrive mohl otestovat, aby si potvrdil, ze vir sam ma nebo ne, tak by to bylo super, jenomze to nelze.
    Za prve vas na pockani nikdo neotestuje, nejsou kapacity a za druhe to ani nema smysl, protoze testy nabyvaji na hodnovernosti az priblizne 5 dni po nakazeni, tudiz nerozumim proc bych se mel stresovat tim, ze jsem jel s nakazenym autobusem.

  2. Rád bych se zeptal, jak je možné, že dokáží _anonymizovaná_ data o poloze dodatečně spojit s hlášením od člověka, který potvrdí, že je nakažený… To trochu nedává smysl ne? Teda dává, pokud přiznáme, že se nejedná o data anonymizovaná, ale pouze pseudonymizovaná, čili že z dat není odstraněna vazba na konkrétního uživatele, ale že vazba na konkrétního uživatele se nadále drží nepřímo (pomocí „pseudonymu“)… Každopádně je to služba z pohledu ochrany osobních údajů nedůvěryhodná.

    • Každý uživatel má v aplikaci zvláštní ID, které získá, když službu povolí. Tak to bude asi podle toho. Neměla by tam být ale vazba na jméno nebo jiný podobný identifikátor. Databáze pak jednotlivé lidi vidí jako konkrétní ID, ne jako kokrétní osoby. Seznam neví nebo by neměl vědět, že nakažený je Petr Vomáčka, ale uživatel číslo 456321.