Mapy.cz kompletně v novém, inspirované Googlem

0

Digitální atlas Seznamu, portál Mapy.cz pomalu vstupuje do nové etapy. Vývojáři zpřístupnili beta verzi nových map, která slibuje spoustu novinek. Aktuální API s názvem David Livingstone (všechny podle slavných mořeplavců) nabízí vyšší rychlost, lepší podporu vrstev a konečně také moderní rozhraní. Starým hranatým prvkům už odzvonilo a Seznam se očividně inspiroval rozhraním Google Maps.

Beta verzi můžete sami vyzkoušet na adrese beta1.mapy.cz.

Dobře vyladěná beta

Výchozí zobrazení map je zcela jiné. Podklady se neliší, ale všechno okolo ano. Třetinu obrazovky zabere legenda (lze schovat), ovládací kříž a zoom střídá jednoduché kolečko, jaké používá Google. Když chcete změnit druh mapy, musíte najet na tlačítko v levém horním rohu. Stejným způsobem se schovává posuvník zoomu.

Mapy.cz Mapy.cz
Staré vs. nové Mapy.cz

Seznam přidává další mapy. K tradiční obecné mapě, turistické a letecké ortofotomapě přibydou starší dostupné letecké snímky a historické podklady.

Mapy.cz Mapy.cz

Posuvník zoomu má chytré textové popisky, díky nim můžete snadno mapu přiblížit na úroveň států, krajů, měst nebo ulice, předtím jen nicneříkající číselné úrovně.

Mapy.cz 

S tím se pojí i další novinka, grafické zvýraznění hranic. Stačí vyhledat ulici, okres, nebo kraj a červenou průhlednou maskou se vyznačí relevantní oblast. A k ní se podle encyklopedie přiřadí dodatečné informace. Seznam na blogu uvádí, že mají uvedené podrobnosti o 80 % českých obcí. Zapíchnuté špendlíky jako by z oka vypadaly mapám Googlu.

Mapy.cz Mapy.cz

Co je zvláštní a vlastně i užitečné: na různých úrovních přiblížení se mění legenda a ikonky. V základu jsou na mapě zakresleny pouze důležité úřady, policie atd. Při větším přiblížení se odemknou i restaurace, bankomaty obchody atd. Pokud v aktuálním pohledu na mapě žádný bankomat není, odkaz v legendě se zneaktivní a vy víte, že musíte hledat jinde, aniž byste zkoumali desítky dalších ikonek. Snad se o další vrstvy postarají samotní uživatelé.

Na mapě si můžete nechat zobrazit pěší trasy, cyklotrasy, dopravní informace i uživatelské fotografie, jejichž databáze je nyní bohatší. Ve spodní části je chytře vyřešena předpověď počasí. Ukazatel a teplota se mění podle nejbližší meteostanice.

Mapy.cz Mapy.cz

Velmi se mi líbí nová navigace, resp. vyhledávání trasy. Počáteční i cílové místo můžete přetažením měnit, není třeba zadávat další dotaz. Google je v tomto ale o kus dál. Ten totiž umožňuje měnit i jednotlivé úseky. Když nechcete jet přes některou čtvrť nebo se vyhnout celé obci, můžete. Snad se podobná funkce objeví také ve finální verzi seznamáckých map.

Cyklisté určitě ocení výškový profil trasy. Všimněte si v plánovači menšího počtu kroků (odboček). Ve výchozím zobrazení jsou uvedeny jen ty hlavní, další křižovatky jsou schovány.

Mapy.cz Mapy.cz

Seznam mění i měření vzdáleností. Body je konečně možné přesouvat myší, v infoboxu je také přepočtena doba pěší chůze, za jakou tuto vzdálenost urazíte. Pro fajnšmekry nechybí ani azimut.

Mapy.cz 

Beta verze Mapy.cz se povedla. Subjektivně se podařilo optimalizovat také rychlost zpracování map. K tomu připočtěte hezčí rozhraní a konečně i něco, čemu můžeme říkat uživatelská přívětivost. Oproti Googlu bude mít Seznam vždy výhodu slavnější jména mezi běžnými tuzemskými uživateli a také lepšího pokrytí firem a podniků. Teď vše dostalo nový a rychlý kabátek. Na řadě jsou Amapy Atlasu (Centra). Přechod na nový design by je mohl rovněž posunout do vyšší ligy.

Kdybyste objevili v beta verzi nějaký problém, můžete jej hlásit do diskuzního fóra Seznamu.

Zdroj: Mapy.cz

Ohodnoťte tento článek!