Mapy.cz přinesou už v dubnu „Street View“, 3D a jízdní řády

0

První duben už není jen termínem startu ostré verze nové podoby serveru Firmy.cz, ale také dnem spuštění betaverze vylepšeného internetového atlasu Mapy.cz. Konečně přibudou 3D mapy a „seznamovské Street View“ Panorama. K tomu Seznam přidává ještě jízdní řády a mapy pro nevidomé.

Jednodušší design, chytřejší plánovač

Podle generálního ředitele Seznamu Pavla Zimy jsou prý u seznamových Map stěžejní hlavně samotné mapové podklady. Mezi novinkami je však stejně jako u Firem tou nejvýraznější změnou další zjednodušení designu. Ten do budoucna bude ještě „papírovější“, ještě přehlednější, s minimem textu a soustředěný na obrázkové nabídky. Vzhled bude mít celkem tři módy, rozlišené poměrem vyhledávání a zobrazené mapy – může být více jednoho nebo druhého.

Hlavní stránka nových Map.cz
Hlavní stránka nových Map.cz

Přibudou funkce jako nastavování oblíbených míst nebo plánování trasy veřejnou dopravou včetně MHD – dosud Mapy navigovaly jen pěší, cyklisty nebo řidiče. Což s sebou přináší také nutnost znát jízdní řády. Hned od dubna budou zahrnutá data pro Prahu a okolí, a to s rozlišením ne podle zastávek, ale podle jednotlivých označníků, což znamená, že nebude „jen jeden Anděl“, jak vysvětlil Zima. Do konce roku by měly jízdní řády Map pokrýt většinu Česka. U každé zastávky zároveň uvidíme, jakým směrem se z ní dopravní prostředek vydává.

Vyhledávání jízdních řádů
Vyhledávání jízdních řádů

Do budoucna plánujeme i zapojení speciálních filtrů do hledání tak, abychom například pro cestující s pohybovým omezením nabídli spoje, které nevyžadují dlouhé přechody mezi zastávkami,“ dodal Zima. Nové Mapy se pak díky své tisknutelné haptické verzi otevřou také nevidomým a slabozrakým.

Haptické mapy
Haptické mapy

Už od dubna pak mají být Mapy (kromě samozřejmého propojení s Firmami) provázané také s online prodejcem jízdenek Bileto. Nové jméno na trhu běží od března v testovacím provozu, přičemž na Mapách má v začátcích nabídnout nákup vlakových jízdenek.

 

Panorama teď, 3D v demoverzi

Asi nejvíce očekávanou novinkou jsou ovšem 3D mapy a Panorama, tedy funkce přinášející podobně jako konkurenční Street View reálné snímky ulic. Zatímco 3D se v dubnové betaverzi objeví jen na ukázku s trojrozměrnou mapou Špindlerova Mlýna a dalších asi 250 míst se dočkáme později, Panorama by se s více než půlročním zpožděním měla konečně řádně představit již nyní.

3D mapa
3D mapa 

Dubnové Panorama nás vezme do ulic Prahy a Jihomoravského kraje. Do léta pak zmapuje celou Moravu, do příštího roku snad i celou republiku. Zpoždění je dost možná zaviněné také tím, že Zima a spol. nebyli spokojení s výsledkem prvních fází focení, kdy bylo Česko mapované externím dodavatelem. Panoramatické snímky prý nebyly dostatečně kvalitní, takže Seznam nyní vyvíjí vlastní mapovací technologii, s kterou bude v mapování pokračovat a výhledově s ní i přefotí větší města. „Náš nový kamerový systém se skládá z 15 průmyslových kamer schopných pořídit až 8 snímků za vteřinu s rozlišením 72 Mpx,“ zpřesnil Zima. Požadavek na co nejdetailnější mapy zůstává, takže jednotlivé snímky od sebe nadále budou mít maximálně tři metry.

Aktuální pokrytí Panorama (Street View)
Aktuální pokrytí Panorama (Street View) 

To vše se ovšem v betaverzi a pravděpodobně i v ostré verzi, kterou Seznam spustí ještě v průběhu dubna, omezí pouze na desktopovou podobu. K 1. dubnu se totiž mobilní aplikace nijak nezmění, takže na nové funkce si na tabletech a mobilech musíme ještě počkat. Později by zde však měly i tyto novinky běžet, a to také v offline režimu.

Místa, která se jako první dočkají Panoramy

Datum spuštění Okresy
1. dubna Praha, Brno-město, Brno-venkov, Blansko, Vyškov, Hodonín, Břeclav, Znojmo
1/4 dubna Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž
1/2 dubna Přerov, Vsetín
3/4 dubna Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek
konec dubna Opava, Nový Jičín
1/4 května Olomouc, Prostějov
1/2 května Jeseník, Bruntál
3/4 května Šumperk, Svitavy
konec května Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí
Ohodnoťte tento článek!