Mapy Googlu chybně rozdělují svět a málem způsobují války

0

Nikaragua vs. Kostarika

O územní krizi ve Střední Americe jsme psali minulý týden a skutečně se jednalo o vojenský akt. Sousední země měly kvůli chybě amerického ministerstva jinak umístěny hranice. Zatímco skutečné hranice vedou podél řeky v oblasti San Juan, mapy Googlu byly štědřejší a přidaly kus území Kostariky Nikaragui.

Velitel nikaragujské armády se svými vojáky obsadil území, respektive založil tábor a vztyčil vlastní vlajku. To se samozřejmě nelíbilo Kostarice, ta bez své vlastní armády vyslala na místo policejní jednotky. Prezident země tento čin nazval invazí a situaci musely řešit až Spojené státy.

Stačí hranice posunout o 2,7 km v území, kde nic není, a už je z toho obrovský průšvih.

Nikaragua Kostarika
Zdroj: Google Maps

Španělsko vs. Maroko

Další kauza se odehrála asi týden nato. Na hranicích mezi Evropou a Afrikou v Gibraltarském průlivu se nachází ostrůvek Isla de Perejil (španělsky Petrželový ostrov), už dlouhá léta se vedou spory, jestli náleží nedalekému Maroku, nebo Španělsku. Trvale neobydlený ostrov, na kterém žije jen pár koz (viz Wikipedia) prý ale přeje překupníkům a teroristům, alespoň podle informací marocké a britské strany.

Kvůli Isla de Perejil se země málem střetly už v roce 2002. Když patnáctihektarové území Google přiřkl Maročanům, bylo zaděláno na další skoro-konflikt. Nakonec internetová jednička uznala chybu a území bude v mapách opět nezávislé, dokud si Maroko a Španělsko své spory nevyřeší.

Maroko Španělsko
Zdroj: Google Maps

Kambodža vs. Thajsko

Na začátku letošního roku kritizovala kambodžská vláda Google kvůli špatným hranicím s Thajskem. Opět malé území, které si ale nárokují obě země. Podle rozhodnutí mezinárodní soudu z roku 1962 patří oblast s chrámem Preah Vihear Kambodži. Jenže Thajsko to ignoruje a její vojáci se zde nacházeli.

Asi pět kilometrů čtverečních rozdělil Google napůl, což se nelíbilo Kambodži. Zvlášť když byl před dvěma lety hinduistický chrám zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako kambodžská památka.

Vojenské útoky si na hranicích vyžádaly už několik životů. Za ně Google samozřejmě nemůže, ale dlouho trvající krizi opět trochu rozdmýchal.

Kambodřa Thajsko
Zdroj: Google Maps

Indie vs. Čína

Tento spor se – pokud vím – nedostal nikam výš. Ale ukazuje na zajímavé rozdíly v hranicích na mezinárodní mapě a lokalizované verzi. Oblast v okolí indické města Uttarakhand kousek od Číny má totiž v indické verzi Google Maps pevnou hranici, zatímco mezinárodní mapy jen přerušovanou čáru značící nejednoznačnost.

Mapa: vlevo (maps.google.co.in), vpravo (maps.google.com)

Indie Čína Indie Čína
Zdroj: Google Maps

Zmíněné chyby nejsou na mapách jediné. Na Wikipedii naleznete seznam i vědomých chyb (chcete-li cenzury). Některá území jsou pixelizovaná, s nižším rozlišením nebo úplně posunuta. To kvůli bezpečnosti (např. Bílý dům).

Zdroj: Search Engine Land (1, 2), Telegraph, Devata, Seroundtable

Ohodnoťte tento článek!