Mark Shuttleworth si odškrtl chybu č. 1. Windows podle něj byla poražena

0

Linux je starý operační systém a ačkoli o něm většina uživatelů počítačů nejspíš někdy slyšela, málokdo nějakou distribuci používá. Jedna z nejznámějších distribucí, kterou uživatelé volí, se nazývá Ubuntu. Vývoj zaštiťuje společnost Canonical. Její zakladatel Mark Shuttleworth v úvodních fázích vývoje na seznam chyb nalezených v operačním systému přidal jednu, jež vlastně s funkčností jeho softwaru vůbec nesouvisí. První záznam, tedy první chyba, je prostý fakt, že Microsoft se svým operačním systémem vládne světu.

Tip : Obliba Visty u hráčů roste, Windows Store obsahuje přes 80000 aplikací

Na detail záznamu se můžete podívat sami. Autorem je Mark Shuttleworth a do systému chybu zadal 20. srpna 2004. Před pár dny tento člověk napsal komentář, kde světu sděluje, že problém považuje za vyřešený. Odkazuje na zdatnou konkurenci Microsoftu, jíž se podařilo uspět na poli s mobilními zařízeními. Jmenovitě jde samozřejmě o Apple a Google. Co se chytrých telefonů a tabletů týče, tam Microsoft neuspěl. (Dříve se mu nicméně dařilo s Windows Mobile.) Svět se tudíž nespoléhá pouze na jeho řešení.

 

Jenže oproti dřívějším časům se prakticky nic nezměnilo v sektoru klasických osobních počítačů. Tam si Windows udržují vysoký tržní podíl. Linux příliš neuspěl, i po letech se pohybuje kolem jednoho procenta – podle Net Applications.com jej aktuálně používá 1,26 % uživatelů. Jediný, kdo výrazněji rostl, je Apple. Ani ten se svými počítači království Microsoftu moc nenarušil. Stejná statistika mu přisuzuje 7% podíl. Naproti tomu Windows ovládají 91,61 % trhu.

Podíly desktopových operačních systémů
Aktuální podíly desktopových operačních systémů| Zdroj: Net Applications.com

Zdroj: launchpad.net via The Verge

Mark Shuttleworth si odškrtl chybu č. 1. Windows podle něj byla poražena
Ohodnoťte tento článek!