Mark Zuckerberg bude od příštího roku vydělávat pouhý jeden dolar

0

U majitelů a šéfů obřích firem je běžné nastavit si plat na symbolický jeden dolar ročně. Kromě Zuckerberga se tak zařídil například Eric Schmidt či Larry Page.

Těm několika vyvoleným, kteří mohou dostávat výplatu jeden dolar ročně, ale i tak jsou stále miliardáři, jsme již věnovali článek. Mezi ně bude od příštího roku patřit i zakladatel současně největší sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg. Svou výplatu si tak dobrovolně sníží o téměř o 600 000 dolarů plus určitě nemalé bonusy.

Mark Zuckerberg

Takový krok si ale dovolily špičky firem vždy jen, pokud měly nějaký „vedlejší“ příjem (většinou z dividend), což Zuckerberg zatím nemá. Určitě má něco našetřeno, což mu při jeho skromném životním stylu vydrží asi dlouho. Navíc má přestat využívat firemních výhod: například soukromého letadla, jehož provoz loni Facebook stálo téměř 700 000 dolarů.

Snížení platu pro něj má ale určitě jednu světlou stránku, nebude už muset platit tak vysokou daň z příjmů. Dokonce by mohl mít i nárok na státní podporu pro osoby s nízkými příjmy, je ale nepravděpodobné, že by si jí někdy šel vyzvednout. Situaci by mu především mohl vylepšit zatím ne moc úspěšný vstup firmy na burzu. Kdyby se ale situace ustálila a společnost by někdy v budoucnu začala akcionářům vyplácet dividendy, byl by Zuckerberg, držitel 28,2 % akcií společnosti, za vodou.

 

Zdroj: CNBC

Ohodnoťte tento článek!