Mark Zuckerberg daruje 99 % svých akcií na charitu. Dnes to dělá 45 miliard dolarů

0

Zakladateli a šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi a jeho ženě Priscille Chan se právě narodila dcera Max. Zuckerberg na dva měsíce odejde na rodičovskou dovolenou, takže přenechá řízení firmy jiným.

Kromě pečování o rodinu jej čeká i další závazek. Chce pomoci vybudovat pro naše potomky lepší svět. Založil dobročinnou nadaci Chan Zuckerberg Initiative, do které postupně vloží 99 % svých akcií, což v dnešních cenách papírů dělá 45 miliard dolarů (a hodnota stále roste).

Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou a dcerou Max
Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou a dcerou Max (foto: Mark Zuckerberg)

Ve veřejném dopise věnovaném dceři píše, jak si představuje budoucnost, ve které bychom měli žít. Chce pomoci rozvíjet lidský potenciál a zajistit rovnost mezi lidmi. Penězi chce pomoci při výzkumu nemocí, na které lidé nejvíce umírají. Má v plánu rozšířit čistou energii a chránit životní prostředí. Jeho cílem je také spojit svět, aby každý měl přístup k myšlenkám a pracím jiných.

Ze světa by rád vymýtil chudobu a hladomor, zajistil všem základní zdravotní péči a dobré vzdělání. Chce, aby všichni měli v životě rovné příležitosti, čímž naráží na problémy menšin nebo hůře placených ženských pozic. Sám ale tvrdí, že tyto věci se nezmění za den. Je to dlouhodobá investice, jejíž plody budeme sbírat za 25, 50 nebo 100 let.

 

Zdroj: Mark Zuckerberg

Ohodnoťte tento článek!