Pán a otrok či blacklist? Tyhle termíny v počítačovém světě zřejmě končí

25
IDE kabel
IDE kabel
-
Zdroj: Amazon

V souvislosti se současnými nejen rasovými protesty kvůli smrti George Floyda se Github rozhodl změnit počítačové termíny whitelist, blacklist, ale i master a slave. Prý jsou rasistické.

Ředitel Githubu Nat Friedman řekl, že společnost pracuje na náhradě termínů master a slave (v překladu pán a otrok) více neutrálním main/primary a secondary. Nelíbí ani termíny blacklist a whitelist a rádi by je nahradili slovem allow/deny list. Dále jsou zde termíny black hat a white hat pro hackery, z nichž ti bílí jednají s dobrým úmyslem (etičtí hackeři). I ty by se prý měly změnit. V češtině se tyto výrazy obvykle nepřekládaly.

Tendence odstranit či změnit „rasistická“ označení i v technologiích tu byly již v minulých letech a třeba Drupal už termíny master a slave přestal používat. Jiné nástroje zavedly bez většího povšimnutí třeba označení master a minion či dependents. A třeba Google v prohlížeči Chrome mění blacklist za blocklist.

Master a slave se používal i u hardwaru, v zapojení starých pevných disků přes rozhraní IDE. Na konci kabelu byl master a mohli jste připojit i druhý disk na konektor v prostřední části. Ten jej pak ale zpomaloval. Toto rozhraní se již dlouho nepoužívá, jinak by jistě neuniklo současným změnám. O přejmenování naopak neuvažuje karetní společnost Mastercard.

zdroj: Github, ZDnet, Slashdot

Pán a otrok či blacklist? Tyhle termíny v počítačovém světě zřejmě končí
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 12 hlasů

25 KOMENTÁŘE

  • Toto je znak že liberálom sa vyhovie v každej blbosti. Fakt ak toto niekomu vadí tak musí byť mentálne retardovaný. Čo je ako na tých slovách v súvislosti s PC? Premenujú aj Bielu knihu Európskej únie? Čo za chvíľu bude komu vadiť? Napr. keď poviem káva tak ma budú biť lebo to pestuje „latino“ komunita? Svet ide do hajzlu…

   • „Toto je znak že liberálom sa vyhovie v každej blbosti“
    .. tohle bohuzel nema s liberalismem moc spolecneho. Spis je to jako pise Pety.. fanatismus prevleceny za liberaly. Neco jako zlodej, ktery ukazuje na jineho zlodeje.
    Vyumelkovana politicka korektnost zapadu, ktera neni casto nicim jinym nez pokrytectvim, kdy se veci nenazyvaji pravymi jmeny, sklizi sve plody => brainwashed spolecnost => neschopnost rozlisovat => fanatismus => cenzura => …

  • Přesně tak, tito lidé ten rasismus vytváří tam, kde nikdy nebyl. Zakažte Gandalf the White, white magic, black magic. A nebo co, vůbec zakažte černou barvu, je s ní spojeno spoustu špatného, více zločinů probíha v noci, zločinci mají zpravidla černé oblečení, lidé se bojí tmy, zakázat noc. Co taková černá kočka přes cestu, to je pověra tak stará, že v té době černocha nikdo neviděl. Ale dneska jsou všude, tak je to rasistické. Co takhle raději změnit označení „černoši“? Přejmenovat na dark ginger a je po problému. Kontrast černá x bíla prostě je, vymazat ho ze světa kvůli tupému zločinci? Super nápad…

 1. V USA rozpoutali operaci za účelem odstřelu Doníka před volbama a možná ani nikdo nečekal, že se to takto vymkne a že na to začne naskakovat většina zdegenerovaného západu.
  Je mi z toho smutno a politickou korektnost považuji za největší mor dnešní doby, na paty mu však šlape ekologismus (= ekologický aktivismus založený na víře).

  • Obávám se, že původce těchto bouří je mimo jiné naopak samotný Doník, který vsadil na kartu divokého populismu a polarizace společnosti. To, čemu dnešní Amerika čelí, je následek této politiky. Amerika, se svým (prakticky neexistujícím) sociálním, vzdělávacím a zdravotnickým systémem se pak stává sudem se střelným prachem, od něhož vedou desítky hořících doutnáků. Stačí, aby „ujel“ nějaký dostatečně neproškolený policajt, zvyklý na to, že každý druhý Američan může mít u sebe zbraň (a leckde vychovávaný v přesvědčení, že hispanos a černoši jsou geneticky predisponováni na dráhu zločinu). A naopak, pauperizovaní, nevzdělaní a ozbrojení občané druhé kategorie nemají co ztratit, takže se podle toho taky chovají.

   Takže kdybych to měl shrnout, tak problém není jednoduchý, není ani černobílý a už vůbec není řešitelný jednoduchým populismem. Na druhou stranu, USA si jej pěstují již několik staletí a nejeví snahy jej řešit.

   • Donik je jen produktem sve doby, ktera reaguje prave na rostouci vliv nemarxismu ve spolecnosti. Donik s tim nema nic spolecneho, prisel dlouho po zacatku toho levicove liberalniho proudu. v Evrope tento proud existuje uz mnoho desitek let. To neni problem jen poslednich let. Spis se za Donika ta levice dost odkopala a projevila jeste vice svuje extremismus ve snaze Donika porazit ale ve svem videni sveta nevidi, jak moc se odklani od mysleni lidi. Ale dost jim v tom pomahaji media a velke korporace (i bohuzel Big Tech), ktera jim umoznuji legitimizovat jejich jednani, ktere kdyby bylo provadeno na druhe strane politickeho spektra, tak by bylo jasne odsouzeno. jen tim ale dale rozdeluji spolecnost.

  • s tim samice x samec jste myslim trefil presne. to bude v budoucnu dalsi vec na kterou se zameri neomarxiste, protoze to odporuje vnimani muz x zena v LGBT komunite, ktera je a bude extremne protezovanou skopinou, pred kterou se bude poklekavat stejne jako ted pred BLM

 2. spousta liberalu si vlastne neuvedomuji, ze tleskaji uplnemu opaku liberalnostit. a to totalitarismu. pro me slovo liberalni evokuje slova jako volny a tolerantni. to s dnesnim neomarxismem (liberalni levici) nema nic spolecneho. vlastne tim neomarxismums ukradl jedno karsny slovo aby tak skryl jena neuspesna slova jako socialismus, anarchie nebo komunismus. to ze se liberalismus ohromne zmenil ukazuje srovnani nekterych liberalnich osobnosti a vyroku v minulosti. dnes by toto bylo oznaceno za konzervatismus. vlastne to jsou konzervativci, kteri dnes jsou jedinou opozici proti neomarxismu, ktery liberalismus uplne pohltil a spousta liberalne smyslejicich lidi musi hledat azyl prave u konzervativcu. je to paradox doby