Máte 64bitový Windows? Příští rok vám Mozilla vnutí 64bitový Firefox

0

Loni před Vánocemi vyšlo první oficiální sestavení 64bitového Firefoxu pro Windows. Do té doby jej běžným uživatelům nabízely jen alternativní prohlížeče postavené na zdrojových kódech Mozilly, například Waterfox. Jenže ještě dnes není úplně triviální se k 64bitové verzi dostat. Z webu Mozilly se vám standardně stáhne 32bitová edice, pro tu 64bitovou musíte zabrousit na tuto stránku. 

To by se v budoucnu mělo změnit. Mozilla podle své Wiki plánuje:

  • V září 2016 spustit A/B test, který vybraným uživatelům s 64bitovou verzí Windows nabídne i příslušný instalátor Firefoxu.
  • V listopadu 2016 bude možné 64bitovou verzi explicitně stáhnout i prostřednictvím online (tzv. stub) instalátoru.
  • V lednu 2017 bude v online instalátoru u některých uživatelů nastavena 64bitová verze standardně.
  • V prvním čtvrtletí 2017 bude v online instalátoru 64bitová verze nastavena jako výchozí pro všechny.
  • Ve druhém nebo třetím čtvrtletí 2017 budou všechny 32bitové Firefoxy na 64bitovým systémem automaticky převedeny na 64bitovou verzi.

Podle analýzy Mozilly z roku 2015 mělo 66 % uživatelů 64bitový Windows a 32bitový Firefox a jen 1,7 % 64bitový Windows i 64bitový Firefox. Zbývající třetina uživatelů běží na 32bitové verzi Windows a pochopitelně i Firefoxu.

Podíl jednotlivých kombinací Windows a Firefoxu (rok 2015)
Podíl jednotlivých kombinací Windows a Firefoxu (rok 2015)

Ptáte se, k čemu je 64bitový prohlížeč dobrý? Program díky němu může využít i více než 4 GB paměti a zároveň má přístup k nové sadě instrukcí, které mohou specializované výpočty značně urychlit. U budoucích velkých webových projektů to může být plus.

Daní ale jsou obecně zvýšené paměťové nároky a problémy s kompatibilitou různých zásuvných modulů. Jenže příští rok už Firefox podporu pluginů stejně zahodí…

 

Zdroj: Mozilla via Ghacks

Ohodnoťte tento článek!