Máte SSD s Phisonem S10? Možná dostanete nový firmware silně zvyšující výkon

0

Řadiče Phison jsou momentálně v SSD hodně častý úkaz. Přinejmenším pokud bychom si odmysleli také značné zastoupení čipů Silicon Motion v lowendu, bude dnes Phison podobně dominantním dodavatelem jako kdysi SandForce. Pokud také používáte SSD s řadičem Phison S10, možná vás čeká malý dárek. Firma totiž připravila aktualizaci firmwaru, která má výrazně vylepšit výkon disků na čipu S10 založených.

Aktualizace má řešit hlavně konzistenci výkonu v náhodném čtení. Phison S10 tam měl potíže zejména s nekomprimovatelnými daty, při jejichž zpracování výkon zaostával a z oblasti výkonných disků se dostával spíš na úroveň levnějších, zatímco s komprimovatelnými byl velmi dobrý. Rozdíly v propustnosti dle typu zpracovávaných dat tak u jinak rychlého řadiče vedly k nekonzistentnímu výkonu. O aktualizaci, kterou by Phison měl výkon v této oblasti opět vyrovnat na očekávanou úroveň (řeč byla o úrovni 10 000 IOPS v udržitelného výkonu) se mluvilo již loni, ale doposud to vypadalo spíš tak, že se na ni zapomnělo.

Corsair Neutron XT, řadič Phison S10 (Zdroj: PC Perspective)
Corsair Neutron XT, řadič Phison S10 (Zdroj: PC Perspective)

Podle webu Tom‘s Hardware se ale aktualizace nakonec přece jen chystá na svět. Prvně by měla figurovat v nově uvedeném Phisonovém SSD od Zotacu, o němž jsme zde psali minulý měsíc. Kód by již měl být dostupný i dalším výrobcům, nový disk od Zotacu by jej ale jako první snad měl mít od začátku obsažen přímo v reálně dostupných prodejních kusech. Kritizovaný výkon v náhodném čtení nekomprimovatelných souborů je údajně proti modelům se staršími revizemi firmwaru téměř dvojnásobný. Celkově by se tudíž disk měl chovat předvídatelněji a konzistentněji.

Společnost Phison údajně redaktorům sdělila, že nový firmware teď výrobci testují. To, že Zotac ho zřejmě již uvolnil i do prodeje, by naznačovalo, že už jej výrobci mají v rukou delší dobu. Nicméně jiné značky mohou být konzervativnější a aktualizaci podrobovat dlouhodobějším testům. Zda se už v dohledné době objeví také pro jiná SSD, tedy nelze odhadnout.

 

Minimálně část výrobců by ale nový firmware uživatelům zpřístupnit měla, pokud se při ověřování nenajdou nějaké problémy. Doufejme, že konkurenční tlaky poslouží jako motivace a bude to relativně brzo. Na tomto řadiči jsou založené disky jako Corsair Neutron XT, Kingston HyperX Savage nebo UV300, Patriot Ignite, nedávný Klevv Urbane, OCZ Trion a mnohé další. Jde skutečně o velké množství SSD, takže dostupnost podstatně rychlejšího firmwaru bude docela významnou věcí.

Patriot Ignite (Zdroj: The SSD Review)
Patriot Ignite, další disk s Phisonem S10 (Zdroj: The SSD Review)

Zdroje: Tom‘s Hardware (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!