Matka všech ukázek: Před 45 lety byla představena myš, GUI a videokonference

0

Dnes je to přesně 45 let od chvíle, která změnila svět počítačů. Douglas Engelbart a jeho tým Augmentation Research Center (ARC) pracující ve Stanfordském výzkumném institutu veřejně prezentoval technologie, které dnes považujeme za naprosto samozřejmé. Sanfranciská Fall Joint Computer Conference ožila ukázkou systému NLS (oN-Line System), jenž byl grafický, využíval okna, myš nebo hypertextové odkazy.

Systém, který sponzorovalo americké letectvo, NASA a DARPA, kromě toho zvládl počítačové videokonference, předvedena byl také kolaborativní úprava textového dokumentu ve dvou lidech včetně ukládání jednotlivých revizí souboru. Zpětně se této prezentaci začalo říkat The Mother of All Demos.

Systémy, které před 45 lety ARC ukázal, se sice nedostaly k běžným uživatelům, ale vyšlapaly cestičku dalším společnostem. Když se ARC rozpadal, lidé utíkali jinam. Nejvíce mozků pohltil nedaleký Xerox PARC, který začal Engelbartovy myšlenky zhmotňovat do podoby použitelné pro každého.

V PARCu zdokonalili grafické uživatelské prostředí a myš, vymysleli laserový tisk, bitmapovou grafiku, Ethernet a definovali objektově orientované programování. A byl to PARC, na jehož vizích postavil svůj počítač Apple a jehož uživatelské prostředí nakonec adaptoval i Microsoft.

Douglas Engelbart, který se takto nesmazatelně zapsal do historie počítačů, letos ve věku 88 zemřel.

Zdroj: Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!