Maximalistický napájecí zdroj pro dnešní herní notebooky: výkon 780 W, aktivní chlazení

0
780W napájecí zdroj pro notebooky firmy Eurocom

Ačkoliv mainstreamovým trendem v noteboocích je zeštíhlování až očesávání (v mnoha případech přehnanné), herní notebooky naopak rostou a těžknou. U některých těchto modelů se už dokonce objevilo napájení dvěma externími zdroji, jelikož použití dvojice herních grafik a třeba i desktopového CPU jako Core i7-7700K něco stojí. Podobná monstra v budoucnu budou potřebovat, aby také externí napájecí zdroje přešly na vyšší úroveň.

Co nás v této oblasti čeká, asi ukazuje extrémní (až šílený) zdroj s výkonem 780 W, který nyní představila firma Eurocom. Ta je v oblasti monstrózních notebooků doma, v roce 2014 jsme tu od ní dokonce měli notebook s dvanáctijádrovým Xeonem. Zdroj má standardní čtyřpinový kulatý konektor, který by měl pasovat do řady existujících notebooků Eurocomu, ale třeba i Clevo a MSI. Kromě hráčských přenosných PC ale jeho uplatnění má být i pro výkonné kompaktní počítače nebo pro průmyslové aplikace, kde je třeba externí napájení.

m404_4Zdroj podporuje jak evropský, tak americký elektrický standard a bude tedy univerzální. Jeho výstupní napětí je 20 V a zvládá dodávat při proudech od nuly až po 39 A (což dává oněch 780 W). Toto by měl být kontinuálně použitelný výkon, špičky kratší než 25 ms mohou dosáhnout až 45 A (900 W). Kompletní specifikace můžete nalézt v tiskové zprávě. Eurocom se v ní například chlubí, že účinnost má typicky být nad 90 %.

Při vysokém zatížení ale přesto tepelné ztráty ze stovek wattů budou vysoké, jak si asi snadno spočítáte. Zdroj má proto šasi otevřené perforací, na rozdíl od běžných externích adaptérů, které se smaží uvnitř plastového pouzdra. Konstrukce má uvnitř dva „vysokorychlostní“ 40mm ventilátory, které komponenty zdroj profukují skrz a poměrně namačkané komponenty ochlazují. Při silném zatížení se tedy bude nutné připravit na hluk, což ale nejspíš bude platit i o „notebooku“, který bude tímto zdrojem napájený.

m404_9Rozměry krabičky jsou 11,0 × 32,5 cm o výšce 4,0 cm, tedy docela velké. Váha má být 1,32 kg, s kabelem dokonce 1,7 kg. To je tedy daň za to, že má zdroj více než dvojnásobnou napájecí kapacitu proti tomu, co dnes externí adaptéry běžně nabízejí. Že máte něco nadstandardního, bude okolí signalizovat také třeba zabudovaný LED displej, který ukazuje aktuální výstupní napětí a zátěž v ampérech a wattech. Potěší také robustně vypadající konektor pro DC kabel, který je uzamykatelný. Naopak konektor pro AC kabel je běžný, jaký máte na desktopovém zdroji.

Tato legrace ovšem nebude nijak drahá. Eurocom zdroj prodává za 475 dolarů (14 600 Kč s daní), což je cena už ne nejlevnějšího běžného notebooku. Podobný zdroj tak asi najdete jen u hodně exkluzivních (či snobských) herních strojů. Na druhou stranu je třeba říct, že cena je jen o něco vyšší, než na kolik by u Eurocomu vyšly dva 330 W zdroje, které jsou tomuto výrobku alternativou (413 dolarů podle AnandTechu). V případě prodeje těchto zdrojů s celým notebookem asi také reálná cena bude nižší, jelikož výrobce je bude nakupovat ve velkém.

Ohodnoťte tento článek!