Maxtor žije i pod Seagatem: povedený DiamondMax 23

0

Není to Seagate, je to Seagate?

V nadpisu a ještě v perexu jsem vás trochu nechával stranou hlavní informace, ale modří už určitě vědí. Podobný vzhled a podobné označení disků Maxtor a Seagate není jen tak samo sebou. Tato recenze bude tedy přínosná především pro ty, kdo prošvihli test disku Seagate Barracuda 7200.12 (500 GB na jedné plotně).

Ano, je to tak: Maxtor DiamondMax 23, 500 GB (STM3500418AS) je do puntíku stejný jako Seagate Barracuda 7200.12, 500 GB (ST3500418AS). Vlastně do puntíku ne, informační samolepka na krytu disku je upravena dle názvu disku a rozdílná v dalších drobnostech. Jinak se neliší ani jednoduchý antistatický sáček přelepený vždy samolepkou Produced in China, ani verze firmwaru CC34. Zatímco k disku Seagate si můžete stáhnout DiscWizard, k Maxtoru existuje MaxBlast. Pokaždé je to ale stejný, jen jinak pojmenovaný software.

Recenzi jsem pojal tedy spíše jako zjištění, jak přesnou metodiku testování mám (případně nemám) a možnost vyzkoušet další kus především po stránce hlučnosti. Dopředu předešlu, že jeden drobný rozdíl ve výkonu i hluku jsem nakonec nalezl a nejednalo se přitom o chybu měření.

Maxtor DiamondMax 23, 500 GB

přesný název: STM3500418AS
testovaný firmware: CC34
webová stránka produktu: Seagate

Celková kapacita disku (500 GB) je současně i kapacitou jediné plotny, jež je zřejmě obsluhována dvěma čtecími hlavičkami. Taková architektura umožnila společnosti Seagate vyrobit disk s menší výškou než je u 3,5″ kategorie zvykem. To se může hodit do stísněných skříní: je zde více místa pro proudění vzduchu a rovněž lze přímo na disk připevnit nízkoprofilový větráček. Přitom se stále vejdete do běžné výšky.

Údaje o hlučnosti, které Seagate poskytuje (26 dB v klidu a 27,5 dB při práci hlaviček, kupodivu více než u 1TB verze, kde je uvedeno 25/27 dB) nejsou tak zajímavé jako to, že disk by v idle neměl odebírat více než 5 W, v zátěži pak do 10 W. Do těchto hodnot se vejde i 1TB verze, 500GB jednoplotna by si ani při práci neměla říci o více než 8 W. Podpora rozhraní SATA 3 Gb/s s NCQ už je potom samozřejmostí.

Jak možná někteří z vás už dobře víte, u disků Seagate nelze uživatelsky měnit nastavení AAM. To nastavuje přímo výrobce takříkajíc napevno a dle vlastních slov se u 7200.12 Seagatu povedlo tiché nastavení při minimálním zpomalení. Důležitým bonusem ke všem diskům Seagate a Maxtor je software DiscWizard (resp. MaxBlast), který vychází z oblíbeného placeného Acronis TrueImage Home. Stačí mít v PC jeden disk Seagate (i externí) a DiscWizard můžete legálně používat. Nemá sice tuším všechny funkce zálohování jako TrueImage Home, každopádně s ním můžete pevné disky opravdu komfortně klonovat, tvořit si zálohu systému ve formě obrazů a další kouzla.

Parametry některých testovaných pevných disků

Testovací sestava

Z testovací sestavy by možná stačilo uvést operační systém a jižní můstek (ICH10R). Zbývá snad jen podoktnout že určitou úlohu ve výsledcích aplikačních testů sehrál i procesor, subjektivní testy hlučnosti probíhají při zastavení všech větráků v počítači kromě toho ve zdroji. Šasi skříně Cooler Master Centurion 5 zase slouží jako chlazení disků a ovlivňuje tedy teplotní testy.

Aplikační testy: PCMark Vantage

Aplikační testy: PCMark05

Aplikační testy: FC-test

V FC-Test jsem měřil pouze čas nutný k vytvoření dat určitého typu na každém z pevných disků.

HD Tach 3, Sandra 2009.SP1

STM3500418AS, HD Tach 3.0.4 – 8 MB zones:

STM3500418AS, HD Tach 3.0.4 – 32 MB zones:

32MB zones

Nová Sandra má možná nejlepší test přenosových rychlostí disků pro Windows Vista 64-bit, je ale potřeba testy provádět vícekrát (první průchod zpravidla dá nižší výsledek než ty další).

Měření náhodné přístupové doby zápisu dělá čest svému názvu.

CrystalDiskMark 2.2, HD Tune 2.55

CrystalDiskMark 2.2 je zajímavý svým měřením přenosových rychlostí pro malé bloky dat (512 kB a 4 kB).

STM3500418AS v CrystalDiskMark:

Testy přenosových rychlostí HD Tune verze 2.55 nejsou v prostředí Windows Vista a disky v AHCI režimu příliš spolehlivé, při formulování verdiktu k nim nepřihlížím.

HDtuneacces

STM3500418AS v HD Tune:

HDtuneacces

Teploty, hlučnost

Na konci benchmarkování, kdy už byly disky rozehřáty na provozní teploty, jsem na ně začal kopírovat 100 GB dat a po chvíli v nich i vyhledávat řetězec. Nejvyšší dosažené teploty dle údajů ze S.M.A.R.T. ukazuje následující graf.

Údaje těchto teplotních čidel jsem porovnal s nejvyššími teplotami naměřenými na povrchu disku pomocí bezdotykového infračerveného teploměru s laserovým zaměřovačem.

Teploměr

Takřka u všech disků tyto teploty souhlasily s tím, co ukazovalo čidlo disku přes S.M.A.R.T., pouze u disků Samsung je realita tradičně krutější než to, co ukazuje disk přes S.M.A.R.T. Ještě u VelociRaptora jsem odhalil rozdíl skoro tři stupně Celsia.

Hlučnost jsem hodnotil především subjektivně a nutno říct, že moderní pevné disky jsou na tom s hlučností už velmi dobře. Vibrace jsou zřejmě kusovou záležitostí, z testovaných HDD mírně vibroval jen Seagata Barracuda 7200.11, 640 GB a Barracuda 7200.12, 500 GB (že by daň za slim design? dle DiamondMax 23 se to myslím dá vyloučit). Vibrace ale do hodnocení hlučnosti v grafu neberu v potaz, dokonce i další projevy hlučnosti mohou být trochu kusovou záležitostí.

 • Maxtor DiamondMax 23 (STM3500410AS) – testovaný kus bez vibrací, slyšitelné otáčení ploten (nic vážného), pohyb hlaviček tlumený
 • Samsung EcoGreen F2 (HD502HI) – testovaný kus bez vibrací, otáčení ploten lze slyšet uchem snad jen z deseti a méně centimetrů, seek skoro neznatelný (výjimkou byl pouze test v HD Tachu a Sandře, který dokáže ukázat, jak by to vypadalo s fragmentovanou jednotkou – i tak se jedná ale o jeden z nejtišších seeků mezi pevnými disky)
 • Western Digital Caviar Green (WD6400AACS) – testovaný kus se projevoval velmi slyšitelným otáčením ploten – nejednalo se o klasické tlumené šumění, ale o vyšší frekvenci, která z mětru zní už skoro jako pískání a celkově je to skutečně nepříjemné, AAM je zjevně nastaveno na výkon a seek je docela slyšitelný. Zkoušený kus byl dobře vyvážen a tedy bez vibrací
 • Western Digital Caviar Green (WD20EADS) – bez vibrací, zřetelně slyšitelné otáčení ploten (šumění), pohyb hlaviček takřka nepostřehnutelný
 • Seagate Barracuda 7200.12 (ST3500418AS) – slabounké vibrace, slyšitelné otáčení ploten (nic vážného), seek tlumený
 • Western Digital VelociRaptor VR150 (WD740HLFS) – bez vibrací, dost slyšitelné otáčení ploten, seek povětšinou tlumený, jen výjimečně hlasitější. Disk subjektivně hlučnější než dříve testovaná verze WD3000GLFS (s více hlavičkami a plotnami)
 • Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS) – velmi tichý seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací, kultivované vypnutí (na rozdíl od 640GB 7200.11)
 • Hitachi Deskstar 7K1000 (HDS721010KLA330) – chvílemi hlučný seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací
 • Samsung SpinPoint F1 (HD103UJ) – hlasitý seek, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací
 • Western Digital Caviar Black (WD6401AALS) – bez vibrací, slabý zvuk otáčení ploten, slyšitelný pohyb hlaviček
 • Western Digital Caviar Blue (WD6400AAKS) – tlumený seek, slabý zvuk otáčení ploten, bez vibrací
 • Seagate Barracuda 7200.11 (ST6340323AS) – kultivovaný seek, jen při současném kopírování a prohledávání souborů je občas trošku ostřejší; slyšitelný, ale slabý zvuk otáčení ploten; mírné vibrace testovaného kusu, hlasité vypnutí
 • Samsung SpinPoint F1 #1 (HD642JJ) – bez vibrací, tlumený seek, zvuk otáčení ploten: slabé šumění slyšitelné jen zblízka
 • Samsung SpinPoint F1 #2 (HD642JJ) – seek slyšitelný, ale ne tak moc jako u 1TB verze, zřetelné otáčení ploten, bez vibrací

Hlukoměr

Hlučnost disků jsem začal nově měřit i hlukoměrem. Ten jednak měří až od 30 dB(A) a také by pro mě bylo trochu problém zajistit skutečně nízkou hladinu ambientního hluku, proto hlučnost měřím jen ze 2 cm. Pak se i tišší disky snadno dostanou nad 40 dB(A) a já je mohu vcelku objektivně porovnat. Zatím jsem stihl naměřit pouze dva disky, později se výsledky nakumulují a získate tak lepší kontext.

Nezapomeňte, že použitá jednotka hluku (decibel, filtr (A) přizpůsobený lidskému uchu) je logaritmická a tedy každé 3 dB nahoru znamenají dvojnásobnou hlučnost.

Noise seek

Verdikt, cena za 1 GB

Nežli přikročíme k vyřčení finálního ortelu, pokusíme se shrnout některé základní výsledky, dát je do kontextu s cenou disků a rovněž se podívat na cenu jednoho 1 GB kapacity jednotlivých disků. V přehledové tabulce najdete i tři otestované SSD.

Summary

Verdikt

Až na přístupovou dobu, kterou už DiamondMax 23 vykazoval nižší (a kupodivu byl jeho pohyb hlaviček dle subjektivního soudu lehce méně rušivý), platí i pro tento disk stejný verdikt jako pro jinak stejnou Barracudu 7200.12. Všude, kde zmiňuji slovo Barracuda 7200.12 si můžete dosadit DiamondMax 23, slovo Seagate klidně můžete ponechat:

Když jsem srovnával své výsledky s recenzí 1TB a 32MB cache vybavené verze Barracudy 7200.12 na Tech Reportu, nemohl jsem si nevšimnout nižší přístupové dobu u mnou testované 500GB Barracudy. Seagate tedy v datasheetu při uvádění trošičku nižší hlučnosti u velkokapacitních modelů nemá chybu a 500GB Barracuda je nanstavena o trochu více na rychlost než na tichý chod.

Test na Tech Reportu ukázal, že nová 7200.12 si dobře vede v multitaskingovém IOPeaku, špatně v databázovém IOMeteru a v natahování aplikací a startu Windows zaostává za Caviary Blue a Black od WD. Co se startu Windows týče, dle měření PCMarku je tomu tak i v případě 500GB Barracudy 7200.12 ve srovnání s 640GB verzemi Caviar Black a Blue v našem testu. Rozdíly jsou však menší, zde hraje roli zřejmě nižší přístupová doba testované verze.

Výkony při práci s velkými bloky dat jsou pak bez překvapení nejlepší ze všech 7200otáčkových disků, při velkých objemech se opravdu 7200.12 vyrovná VelociRaptorovi. Nevyrovná se mu ale v simulaci aplikačního nasazení v testech PCMark05 a Vantage, zato v nich předčí WD Caviar Blue a jen těsně zaostává za WD Caviar Black. Seagate navíc dokazuje, že i on umí s 16MB cache docela dobře pracovat.

Celkově lze novou řadu Barracuda 7200.12 považovat za povedené disky. Nejsou to hlučné ani zahřívající se disky, jednoduchá konstrukce s malým počtem ploten a hlaviček snad pomůže držet nízkou poruchovost a výkonem se Seagate pohybuje mezi velmi dobrými disky WD Caviar Blue a Black. K tomu přidává bonus v podobě nástroje DiscWizard. Teď už jen, aby nebyla vyrobena zase nějaká špatná série anebo se alespoň Seagate naučil stavět k řešení problémů čelem. Nějakou tu řadu disků bude možná obnovení důvěry uživatelů trvat.

Maxtor DiamondMax 23/Seagate Barracuda 7200.12, 500 GB

+ přenosové rychlosti
+ velmi slušný aplikační výkon
+ nízké zahřívání, patří mezi tišší disky
+ snížená výška na 20 mm, hmotnost jen 540 g
+ Maxtor MaxBlast/Seagate DiscWizard

– nelze měnit AAM
– cena za 1 GB je na úrovni konkurenčních disků s větší cache

Za zapůjčení pevného disku Maxtor DiamondMax 23 děkujeme společnosti Czech Computer

Maxtor žije i pod Seagatem: povedený DiamondMax 23

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte