Maxwell už v únoru, aneb kde se berou fámy o nové generaci GeForce? [blog]

0

Zaručeně neověřené zprávy, že Nvidia už v únoru vydá první grafický akcelerátor generace Maxwell (následníka stávajícího Kepleru), jsme tlumočili i na ExtraHardware. Mezitím byly tyto informace na různých zahraničních webech několikrát zopakovány a nabalila se na ně další tvrzení. Tak například server SweClockers tvrdí, že 18. února bude představena první zástupce generace Maxwell s názvem GeForce GTX 750 Ti. Čip má být vyráběn u TSMC 28nm technologií a karta má být nástupcem GeForce GTX 650 Ti Boost. SweClockers při té příležitosti přihodil informaci, že součástí grafických čipů rodiny Maxwell má být i jádro architektury ARM pro zefektivnění obecných výpočtů – to je však zvěst známá tři roky.

Ačkoliv v článku nezaznívá kódové označení, ostatní servery zprávu automaticky spojily s čipem GM107 (nebo jeho zkomoleninou GM117), o němž jsme slyšeli před dvěma týdny. Všechno to má jen jedinou vadu na kráse – nedává to žádný smysl. Do budoucnosti sice nevidíme, odpovědi ale můžeme hledat v minulosti.

Nvidia GeForce 820M

Zdroje (tím původním je údajně Charlie Demerjian) tvrdí, že GM107 je malý čip, na němž si Nvidia ověří architekturu Maxwell, než s ní později přejde na výrobu 20nm postupem. Aby v návrhu architektury byla chyba, to pamatujeme v novodobé historii pouze jednou (nefunkční anti-aliasing na jednotkách ROP/RBE u Radeonů HD 2000/3000). Daleko větší riziko obecně představuje přechod na nevyzkoušený výrobní postup, takže když už chce někdo hrát na jistotu, směřuje své síly tímto směrem – výsledkem byly čipy jako AMD/ATI RV740 nebo Nvidia GT215.

Dalším argumentem proti nové architektuře na stávajícím výrobním postupu je poměr výkonu k počtu tranzistorů (což má přímou vazbu na spotřebu a zprostředkovaně přes velikost čipu na cenu). Nová generace typicky přináší nové funkce, které zabírají více tranzistorů, historicky se ale rozdíl téměř vždy smazal použitím nových výrobních technologií (alespoň v mainstreamu a low-endu). I zde lze najít výjimku potvrzující pravidlo, Radeony HD 4000 ale navazovaly na nepříliš zdařilou generaci, zatímco Kepler nejspíš moc velké rezervy pro zlepšení nemá. Maxwell má přinést vylepšení pro výpočetní nasazení, ta ale cenovém segmentu, kde působí GeForce GTX 650 Ti Boost, nemají opodstatnění a prodražovat výrobu jen kvůli „vyzkoušení nové architektury“ postrádá logiku. Za třetí ani Nvidia, ani AMD nemají ve zvyku přidávat modely nových generací do existujících číselných řad a série GeForce 700 už je obsazená přeznačenými Keplery.

GeForce GTX 650 Ti

Nepovažuji tedy za příliš pravděpodobné, že bychom už za měsíc viděli první akcelerátor rodiny Maxwell. Abych odpověděl na otázku v titulku, jak tedy zprávy o brzkém vydání vznikly? Nelze vyloučit, že přání bylo otcem myšlenky a čip GM107 si někdo jednoduše vymyslel. Kepler je na trhu už téměř dva roky a mezi prvními šel na trh čip GK107. No a protože nejlepší lži jsou takové, které v sobě mají část pravdy, stačilo smíchat „GM107“ s chystanou GeForce GTX 750 Ti a dokřupava propečená kachna byla na světě.

Závěrem si tedy dovolím vlastní střelu od boku. GeForce GTX 750 Ti nepochybně přijde, schéma značení existenci takového modelu předpokládá. Jestliže na každém šprochu je pravdy trochu a použitý čip má být něco lepšího než Kepler, tak to nutně nemusí být Maxwell, ale něco jako „Kepler 2.0“ (po vzoru GCN 2.0). Tedy nový čip vycházející z architektury Kepler s drobnými vylepšeními. To bohužel znamená, že na novou generaci si ještě nějakou dobu počkáme. Bez dostupnosti 20nm výrobní technologie ale pravděpodobně beztak není o co stát.

Zdroj: SweClockers, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!