MCP79, mobilní čipset od nVidie

0

Intel má v mobilním segmentu téměř monopol a dvojnásob to platí o čipových sadách ke svým notebookovým procesorům. Jediný, kdo může Intelu v tomto směru konkurovat, je Nvidia. Ta nyní odhalila některé detaily o chystaném čipsetu jménem MCP79, který bude soupeřit s intelovskými PM45/GM45/GM47 + ICH9M.

Zatímco Intel se drží klasické koncepce severního a jižního můstku, MCP79 je jednočipové řešení (což je z pohledu výrobce notebooku výhoda, neboť to usnadňuje návrh plošného spoje základní desky). Obsahuje integrované grafické jádro s podporou Direct3D 10 (tedy zřejmě GeForce 8200), samozřejmostí je podpora hardwarové akcelerace HD videa.

MCP79 dostala do vínku paměťový řadič, který podporuje paměti typu DDR2 i DDR3 (do 1333 MHz). Výbava čítá osmikanálový zvukový kodek, řadič gigabitového Ethernetu, technologii Nvidia DriveCache (využití Flash paměti pro svižnější chod systému, jako Intel Turbo Memory), dva SATA porty s podporou RAID 0/1, kompatibilita s Trusted Platform Module 1.2 a dvacet PCI Express linek. DailyTech mluví také o technologii zvané DisplayCache – předpokládám, že jde o obdobu SidePortu (možnost připojení vlastní videopaměti) u čipsetů AMD 690G/780G. IGP bude také disponovat HDMI konektivitou, bohužel pouze ve verzi 1.2, která nezvládne přenášet plnohodnotný prostorový zvuk ve formátech DTS-HD nebo Dolby HD.

Rodina MCP79 bude mít celkem 6 členů, které porkyjí všechny segmenty trhu od low-endu po high-end a DTR segment. MCP79ML je očesaná varianta, nenajdeme zde podporu RAIDu, DisplayCache, DriveCache, ani PCIe x16 slot pro připojení samostatné grafické karty. Integrované grafické jádro v MCP79GLM se bude hlásit jako Quadro. MCP79-SLI bude podporovat multi-GPU režim SLI. K verzím MX, MH a MVL DailyTech neposkytl žádné podrobnosti.

Prvních notebooků s čipsetem z řady MCP79 bychom se mohli dočkat někdy v létě.

Zdroj: DailyTech

MCP79, mobilní čipset od nVidie

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte

1 komentář