Mechanická klávesnice Func KB-460: nenápadným designem k dokonalosti

0

Úvod, balení, představení klávesnice

V polovině letošního roku jsme pro vás uspořádali test klávesnic s mechanickými spínači (1. část2. část). Do testu se nám bohužel nepodařilo sehnat velice zajímavou klávesnici Func KB-460, protože výrobce v té době měnil své PR zastoupení.

Před časem se ozval nový zástupce společnosti a nabídnul nám klávesnici na recenzi, což jsme samozřejmě nemohli odmítnout.

Balení

Func KB-460

Klávesnice dorazila v pěkné kartonové krabici. Na víku je logo výrobce, fotografie klávesnice a informace o použitých spínačích. Do testu jsme dostali variantu se spínači Cherry MX Blue. Na zadní straně jsou natištěné informace a parametry klávesnice.

Func KB-460 Func KB-460   

Po otevření balení spatříte klávesnici v celé své kráse. Uvnitř je proti případným nárazům při přepravě chráněna dvojicí pěnových bloků. Kromě samotná klávesnice je v balení také podložka pod zápěstí, spony na její připevnění, manuál a CD se softwarem.

Představení

Func KB-460 měří 448 × 198 × 33 mm a váží 1245 gramů. Vrchní plastový kryt má matnou povrchovou úpravu, která je příjemná na dotyk. Bohužel není moc odolná vůči zanechávání otisků prstů.

Func KB-460

Podložka pod zápěstí se ke klávesnici připojuje prostřednictvím dvou plastových spon. Povrch podložky má identickou úpravu jako klávesnice. Její rozměry a sklon jsou ideální pro pohodlnou práci. V její spodní části jsou tři gumové podložky, které zabraňují jejímu pohybu po pracovním stole.

Func KB-460 Func KB-460  Func KB-460 Func KB-460 Func KB-460 

Na horní pravé hraně je osazena dvojice rozšiřujících konektorů USB. Bohužel se jedná o starší standard 2.0, ale například pro připojení myši je toto řešení dostatečné. Konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu Func bohužel nenabízí.

 

Na spodku klávesnice nehledejte nic zajímavého. Potěší masivní gumové podložky, díky kterým drží klávesnice na stole jako přibitá. Vyklápěcí nožičky, které upravují sklon klávesnice, mají pouze jednu polohu. Některé konkurenční modely nabízejí zdvojené nožičky, díky kterým můžete nastavit dva rozdílné sklony.

Func KB-460

K počítači se KB-460 připojuje prostřednictvím 1,8 m dlouhého oflexovaného kabelu USB. Je výhodné, že tento kabel slouží pro připojení klávesnice, ale i rozšiřujících konektorů. Konkurenční klávesnice většinou využívají pro rozšiřující konektory druhý kabel.

 Func KB-460 Func KB-460 Func KB-460 Func KB-460 

Func KB-460 Func KB-460 Func KB-460

K rozložení kláves mám jen jedinou výtku, které směřuje ke krátkému levému Shiftu. Ocenit naopak musím velký Enter a dlouhou klávesu Backspace. Klávesy F1 až F12 mají dvojí funkci, která se aktivuje podržením funkční klávesy Fn.

Func nedávno začal nabízet tuto klávesnici s českým rozložením, za což si zaslouží pochvalu. Font písmen je dobře čitelný a nebudete s ním mít žádné problémy.

Func KB-460
cena 3200 Kč
záruka 24 měsíců
zapůjčil Func
parametry
typ snímačů Cherry MX Blue
životnost 50 milionů stisknutí
podsvícení ano (červené)
rozhraní 1 × USB
délka kabelu 1,8 m
materiál plast
rozměry 448 × 198 × 33 mm
hmotnost

1245 g

rozšiřující konektory

2 × USB 2.0

Spínače, podsvícení, software

Jak jsem se již zmínil, testovaný kus byl vybaven mechanickými spínači Cherry MX Blue. V nabídce jsou ještě další dvě varianty, které používají MX Red a MX Brown.

Func KB-460

MX Blue se vyznačují svojí akustickou odezvou při stisku. Hlučnost při psaní je proto poměrně vysoká, ale spínače, které používá Razer ve svém modelu Blackwidow Ultimate 2014, jsou na tom s hlučností ještě o poznání hůře.

 

Akustická odezva má ovšem pozitivní vliv na rychlost a přesnost psaní. I tak bych ale doporučil variantu se spínači Cherry MX Brown, které představují mezistupeň mezi lineárními MX Red a „cvakacími“ MX Blue.

Podsvícení

Func KB-460

Klávesnice používá k podsvícení všech kláves červené LED. Každý spínač je vybaven jednou LED, takže je podsvícení rovnoměrné. Intenzita svitu se dá regulovat ve třech různých úrovních. V případě potřeby lze podsvícení vypnout. Ani nejvyšší intenzita svitu neoslňuju při noční práci a zároveň je dostatečná pro zajištění dobré čitelnosti kláves během dne.

Func KB-460 Func KB-460 Func KB-460  

Spodní znaky na jednotlivých klávesách jsou opět hůře podsvíceny. Je to ovšem dáno konstrukcí spínačů, kdy jsou LEDky osazeny v jejich horní části.

Software

Ovládací software najdete na CD v balení. Ti z vás, kteří nemají optickou mechaniku, si jej mohou stáhnout z webu výrobce. Instalace je rychlá a nevyžaduje restartování PC.

Func KB-460

V horní části okna jsou tlačítka na přepínání profilů. Těch máte k dispozici celkem 5 a pro každý z nich si můžete nastavovat různá makra.

Jelikož nemá klávesnice žádné speciální klávesy, přiřazují se makra vybraným standardním tlačítkům. V levém sloupci si vyberete, jaké makro chcete použít a poté již jen zvolíte příslušnou klávesu, ke které bude přiřazeno.

Func KB-460

Makro může mít mnoho funkcí. Od kombinace kláves, přes systémové funkce až třeba po spuštění daného programu. Veškerá nastavení se ukládají automaticky do paměti klávesnice a nemusíte je manuálně nahrávat.

Zkušenosti s provozem, závěr

Func KB-460 jsem vyzkoušel v celé řadě různých situací. Při psaní jsem nenarazil na nejmenší problém a psaní bylo velmi komfortní a rychlé. Hraní her na spínačích Cherry MX Blue není úplně to pravé ořechové, nicméně díky tomu, že klávesnice rozpozná stisk všech kláves najednou (NKRO), nenastal jediný problém. Pokud ovšem hraním her strávíte většinu času u PC, rozhodně si vyberte variantu vybavenou spínači MX Red.

Odnímatelná podložka poskytuje dokonalou oporu pro vaše zápěstí a tím ještě zvyšuje uživatelský komfort. Ovládací software je velmi přehledný a intuitivní. Veškerá nastavení jsou otázkou několika vteřin.

 

Obrovskou výhodou je české rozložení klávesnice. U většiny konkurenčních modelů se musíte spokojit pouze s anglickým rozvržením. Červená barva podsvícení není tolik výrazná, takže neruší ani ve tmě. Trochu mě zamrzelo, že klávesnice nepoužívá rozhraní USB 3.0, které by přineslo vyšší přenosové rychlosti pro zařízení zapojená do rozšiřujících konektorů na těle klávesnice. Doufejme, že se dočkáme třeba v příští revizi.

Func KB-460

Klávesnice Func KB-460 mě velmi příjemně překvapila. Za svojí kvalitu zpracování, jednoduchý design, podporu českého rozložení a možnost výběru mezi třemi variantami spínačů uděluji ocenění „We want it!“.

 

+ Robustní konstrukce a zpracování

+ České rozložení

+ Zápěstní opěrka

+ Výběr ze tří variant spínačů

± Jednoduchý design

– Vyšší cena

 

Za zapůjčení klávesnice Func děkujeme jejímu výrobci.

Func KB-460

Ohodnoťte tento článek!