Mechanická klávesnice pro náročné: Logitech MX Mechanical (recenze)

10
Logitech MX Mechanical recenze17
Logitech MX Mechanical
-
Zdroj: Cnews

Tohle je první zcela mechanická pracovní klávesnice od Logitechu. Vyrábí se ve dvou verzích a na test jsem vzal samozřejmě (ten lepší) model s numerickým blokem. Prodává se za cenu okolo 4000 Kč, v případě české verze ještě o kousek dráž. Pracuje se s ní však skvěle.

Zatímco většina mechanických klávesnic je herních, u Logitechu jde v tomto případě o klasický kousek pro práci. Pevné tělo klávesnice je vyrobené z kombinace plastu a kovu. Zároveň je velmi kompaktní, ale ne na úkor ergonomie. Přestože jde o mechanickou klávesnici, tlačítka (zejména čepičky kláves) nejsou příliš vysoká. Logitech používá spínače Kailh Low Profile.

Klávesnice také nikam „nepřetéká“ – rámečky okolo kláves jsou velmi tenké a v balení není ani žádná područka pod zápěstí. Někomu mohou chybět speciální tlačítka navíc či kolečko pro změnu hlasitosti.

Logitech MX Mechanical recenze9
Logitech MX Mechanical (v pozadí Logitech Illuminated) (zdroj všech snímků: Cnews)

Na našem trhu je v prodeji typ ISO, tedy s dvouřádkovým Enterem a krátkým Shiftem. Na vyzkoušení jsme měli model bez diakritiky, tu totiž Logitech vůbec nedodává. Distributoři ji ale nechávají dodělávat gravírováním sami. I v české variantě tak jde o ISO. Například CZC prodává českou variantu o zhruba 500 Kč dráže.

MX Mechanical je bezdrátová klávesnice, která může fungovat přes dongle, nebo přes Bluetooth. Dobíjí se přes kabel USB-C, ale takto dochází právě jen k přenosu energie. Pokud chcete psát, vždy přes bezdrát.

Ergonomie

Základní rozvržení tlačítek vypadá pohodlně. Kurzorové šipky jsou umístěné samostatně a mezi alfanumerickým a numerickým blokem je dostatečná mezera. Horní řada funkčních kláves je však ke zbytku těsně nalepená a schází jí i mezery mezi sebou. Odlišení je realizováno jen změnou barevného odstínu kláves a tmavší provedení mají i další speciální klávesy. Z modelu Logitech Illuminated jsem zvyklý na vyvýšené provedení těchto tlačítek i mezerníku, zde se tyto klávesy fyzicky téměř neliší.

Klávesnice má jeden společný layout pro Windows i Mac. Na některých klávesách typu Ctrl či Alt proto vedle sebe uvidíte více popisků. Horní řada obsahuje několik tzv. akčních kláves. Jelikož jsou tlačítka F1–F12 na sebe nahuštěná, vešla se na řádek ještě dvě další (tam, kde by jinak byly F13 a F14) sloužící pro ovládání hlasitosti.

Nad středovým blokem, kde bývá třeba PrintScreen (ten bohužel chybí, ale je zde klávesa pro výstřižky), je trojice přepínačů mezi více počítači. Tuhle klávesnici totiž můžete připojit až ke třem zařízením současně (v případě Bluetooth) a právě těmito tlačítky mezi nimi pak přepínat. Logitech to umí i u myší a je to vcelku dobrá náhrada KVM switchů. V běžné praxi to využijete třeba v případě, že máte stolní počítač i notebook.

Funkce akčních kláves:

 • F1 a F2 změna jasu (pro notebooky)
 • F3 a F4: síla bílého podsvícení tlačítek (v sedmi úrovních)
 • F5: hlasové služby Microsoftu (diktování)
 • F6: vkládání emoji do textu
 • F7: výstřižky
 • F8: vypnutí mikrofonu (pro notebooky)
 • F9 až F11: ovládání přehrávače
 • F12: ztlumení zvuku
Logitech MX Mechanical recenze14
Těmto klávesám můžete v aplikaci Options+ nastavit jinou funkci.

Další dvě tlačítka (bez označení F13/F14) slouží pro změnu hlasitosti. Jsou však nekonzistentní. První tlačítko mění se současným stiskem Fn typ podsvícení, ale to druhé funguje pro zvýšení hlasitosti v obou režimech. Těmto i některým dalším klávesám můžete v aplikaci Options+ nastavit jinou funkci.

Klávesnici zcela scházejí indikační diody pro NumLock či CapsLock. Zrovna upozornění na psaní kapitálkami ale funguje dobře, klávesa se totiž rozbliká. NumLock je však bez indikace. Vlastně nevím, proč by někdo chtěl mít čísla vypnutá, ale ještě žádný výrobce nepřišel s natvrdo zapnutým NumLockem.

Logitech MX Mechanical recenze Caps Lock
Indikace klávesy Caps Lock

Podsvícení

Klávesnice má příjemné bílé podsvícení, které na tmavých klávesách vypadá skvěle. Nejlepší je, když prostě jen svítí, ale doba si žádá, aby nechyběly různé blikací módy. Kromě mexické vlny tedy klávesnice umí dýchat či třeba rozsvěcovat jen tlačítka, která jste stiskli. Zajímavým režimem je „contrast“, který rozsvítí běžné znaky slaběji a funkční klávesy okolo silnější. Osobně mám raději, když jsou prostě funkční klávesy oddělené více fyzicky, ale i toto docela funguje.

Logitech MX Mechanical recenze5
Nízké spínače typu Brown a podsvětlovací LED v horní části

Jelikož jde o bezdrátovou klávesnici s akumulátorem, nemůže být podsvícení aktivní pořád. To se díky senzorům rozsvítí už při přiblížení rukou nad klávesnici. Senzor funguje spolehlivě. Pokud necháte připojený kabel, nikdy nedojde šťáva a podsvícení může být aktivní déle.

Logitech MX Mechanical recenze Aktivace podsvícení
Aktivace podsvícení

Hodnocení

Tělo je velmi pevné a stisk kláves jistý. Překlepy jsem občas dělal jen kvůli zvyku na jiný layout. Na výběr by měly být tři druhy spínačů (Kailh Low Profile) v závislosti na obchodu. Klávesnice nemá žádné speciální prvky kolem hlavního bloku kláves a je poměrně kompaktní. Přesto mohl výrobce udělat pár mezer mezi některými bloky navíc. Týká se to hlavně nalepené horní řady.

MX Mechanical je příjemná pracovní klávesnice. Není vůbec levná, zato však kvalitně zpracovaná. Českou diakritiku pro ni dodělávaly až přímo e-shopy, pro Logitech (i pro mnoho jiných) jsme v tomto příliš malý trh. Mechanických neherních klávesnic je na trhu stále málo a MX Mechanical je zajímavý kousek.

+: česká diakritika, aktivace podsvícení pomocí senzorů, zajímavá indikace CapsLocku, lze připojit k více počítačům současně,

−: v některých částech horší ergonomie rozložení, nefunguje jako drátová.

Mechanická klávesnice pro náročné: Logitech MX Mechanical (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.64%) 11 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Úplně dostačující by byla klávesnice jako Dell KB-216, avšak s podsvícením. Dnes je ale extrémní problém sehnat klávesnici s klasickým layoutem, podsvícenou a s pohodlnými klávesami. A to za jakoukoli cenu.

 2. Ako funguju klavesy `~ pod ESC a \| vedla laveho shiftu ?
  Vyzera ako by mali prehodene poradie `~ ako maju normalne klavesnice (napr. ze ` sa pise so shiftom a ~ bez, normalne je to naopak). To by mohol byt problem v linuxe, kde sa ~ a | pouzivaju vcelku casto.

  Da sa namapovat Print-screen na niektoru mapovatelnu klavesu ?

  Da sa namapovat Scroll-lock na niektoru mapovatelnu klavesu ?
  Scroll-lock je vacsinou zbytocna klavesa, ale moj KVM switch ju pouziva ako shortcut na prepinanie medzi pocitacmi.

  Da sa prave tlacitko Start medzi Fn a pravym Ctrl prestavit na funkciu vyvolania context-menu (vo windowse) ?
  Toto vyuzivam celkom casto a asi by mi to chybalo.

  Celkom ma to zaujima lebo zvazujem kupu tejto klavesnice. V Czc.cz maju teraz zlavy na Logitech, aj na tuto MX Mechanical s Cz/Sk gravirovanim (celkom rad by som to gravirovanie videl, ani Czc.cz ho neukazuje na fotkach).

  • Obě klávesy fungují stejně jako na mé staré Logitech, nemají to prohozené. Já mám ale vlastní rozložení a píšu tam ť, respektive „.

   Změnit funkce klávesy jde jen u horní řady a bloku kolem Del. Start bude tedy vždy i vpravo.
   Jinak Printscreen namapovat jde (třeba místo výstřižků nebo kalkulačky), stejně tak Context menu. Scrolllock jsem ale nenašel.